Filmaři točí, i když nejsou peníze

  12:37aktualizováno  12:37
Filmaři pláčou, že nemají peníze, ale točí. Pro nejbližší dva roky chystají desítky dokončovaných, natáčených či plánovaných novinek. Kromě převahy mladých tvůrců lze mezi nimi najít i jiné styčné body.

Klíčí třeba sklon k mezinárodním projektům. Už 29. dubna přijde do kin česko-islandské Silný kafe, "komedie o lidech, kteří nevědí, co chtějí, protože chtějí příliš, a když toho dosáhnou, zjistí, jak málo jim stačí". Trhlý výlet dvou kamarádek, jež na cestu do míst svého dětství vezmou partnery, natočil Börkur Gunnarsson za 10 milionů korun.

Nebo Post coitum, příběh o vztazích bez lásky, má devět postav - čtyři muži krát pět žen dá dohromady 20 miniepizod. Představují je Richard Krajčo, Jiří Langmajer, ale také italský herec Franco Nero. Film režiséra Juraje Jakubiska za 30 milionů má premiéru 20. května.

Další příklad: Vaterland - Lovecký deník, fantastický thriller o nebezpečném návratu na rodinné državy, natočil za 15 milionů David Jařab s Karlem Rodenem či Petrem Formanem i s portugalskými herci. Premiéra bude 19. srpna.

Konečně Velká voda, kterou režíroval Ivo Trajkov, vznikla ve spolupráci s Makedonií. Starému muži se před smrtí vybaví život po válce, kdy vyrůstal v sirotčinci pro děti "padlých nepřátel" a spřátelil se s nováčkem nadaným mystickými schopnostmi. Film za 40 milionů jde do kin v září, stejně jako Hřebejkova novinka Horem pádem.

Točí se také o sportu, zfilmována bude nová česká próza

Jinou novinkou jsou látky o sportu. Do kin vtrhli Mistři, film o hokejových fanoušcích, a další stojí v řadě. Pod heslem "Nás fotbal vůbec nezajímá, fotbal je jen záminka" se zrodila komedie Non plus ultras o mužích, jejichž světem jsou fotbalové ochozy. Režisér Jakub Sluka a herci Vladimír Dlouhý, Oldřich Kaiser či Jiří Lábus představí film za 30 milionů 4. srpna.

Teenagerovské hrdiny, kteří propadli "sněžnému prknu", si vybral Karel Janák pro svou horskou komedii Snowboarďáci, v níž kromě mladých baví Jiří Langmajer. Do kin jde 4. listopadu.

Jistý průlom vzniká i na půdě literární, chystají se totiž filmy podle nové české prózy. Opce na Habermannův mlýn Josefa Urbana prý sice skončila u producenta žijícího v Německu, zato práva na Sedmikostelí od Miloše Urbana zakoupil režisér Jiří Strach.

A U-Bahn, "punková lovestory z berlínské podzemní dráhy" podle knihy Nebe pod Berlínem od Jaroslava Rudiše, se má točit už příští jaro s Richardem Krajčem v hlavní roli.

Polívkův rok

Na cestě jsou rovněž filmy lákavé hlavně herecky. Pánská jízda, rodinná komedie o zpustlé domácnosti v rukou otce a syna, kteří hrdě odmítnou pomoc souseda, natožpak žen, a spadnou do víru trapasů i katastrof, předvede trojhvězdí Martin Dejdar, Josef Abrhám, Ondřej Vetchý. Režijní prvotina Martina Kotíka přijde do kin 24. června.

Groteska Tomáše Vorla Skřítek chystá premiéru na podzim a také slibuje silnou sestavu - vesnickou rodinku z filmu Cesta z města totiž autor přestěhoval do maloměsta. Dceru zlobí profesor čili Tomáš Hanák, syna anarchistu zase mistrová - Ivana Chýlková. Otec Bolka Polívky zanedbává manželku v podání Evy Holubové, do toho vpadá skřítek a hraje kapela MIG 21.

Ostatně Polívka má více želízek v ohni. Stejně jako Tatiana Vilhelmová, Pavel Liška, Aňa Geislerová či Simona Stašová hraje v nadějném filmu Bohdana Slámy Něco jako štěstí, který se odehrává v panelovém městě na severu Čech.

"Monča miluje Standu, místní hokejovou hvězdu, on odletí a ona je ráda, že má aspoň Toníka," shrnují tvůrci příběh za necelých 15 milionů, jehož premiéru slibují na příští jaro.

Navíc Polívka figuruje - jako spoluautor i herec - ve dvou projektech Otakára Schmidta. Jedním je Don Quijot v Čechách, "fantaskní putování herce rytířské povahy konzumní společností", druhým Rok na farmě Bolka Polívky (Na nové oběžnici), osud komika, který propadne zmaru a dá se na politiku. Oba snímky mají vznikat už letos.

Očekávané návraty

Ve vzduchu je i návrat autorsko-režijních osobností. Igor Chaun chystá Filmaře, černou komedii o scenáristovi vraždícím své postavy souběžně se skutečným zabijákem žen.

Točit chce v roce 2005 i Saša Gedeon, který v mezinárodní koprodukci za 2,2 milionu eur chystá Klíč ke snu, "magicko-realistické drama o rozpadu rodiny hledající cestu k ztracenému snu o lásce. Kdo jej nalezne, bude obětován. Kdo jej přijme, bude vzkříšen".

V témže roce Alice Nellis chystá Loving Hell, příběh společensky přijímaného milostného trojúhelníku uvnitř váženého orchestru, který naruší tragická událost.

A Petr Zelenka chce svou černou komedii Příběhy obyčejného šílenství točit už letos od května s Ivanem Trojanem, Ninou Divíškovou či Jiřím Bartoškou v hlavních rolích, aby do kin šla v únoru 2005.

Pak bude mít čas na vysněné Nejlepší filmy našeho života, mozaiku osudů, jež změnil v jednom okamžiku jeden film. Tahle legrace odehrávající se v USA má stát pět milionů eur.

Kdo co ještě chystá

* Dan Svátek: Blízko nebe - Afričan skáče z pražského hotelu
Zdeněk Tyc: Eldorado - vztah české knihovnice a polského zedníka
* Skupina režisérů: Fimfárum 2 - animované pohádky podle Wericha
* Dan Wlodarczyk: Indián a sestřička - láska s hudbou skupiny Kabát
* Dušan Trančík: Josefova cesta - příběh mladého muže a "anděla"
* Pavel Göbl: Ještě žiju s věšákem, plácačkou a čepicí - přepis hry
* Aurel Klimt: Lajka, Čchin a Gagarin - hříčka z vesmíru
* David Dupochel: Nehoda - o šanci začít nový život
* Lenka Kny: Podezření - mladík odkrývá minulost své rodiny
* Václav Švankmajer: Podivný víkend - čtyři příběhy v jednom městě
* Karin Babinská: Poslední léto - příběh hledání v době dospívání
* Pavel Jandourek: Sklo - pět dvojic ve výkladní skříni
* Matej Mináč: Šťastný smolař - komediální pohádka o nesmrtelnosti
* Michal Čech: Záhada starého talismanu - prázdninový příběh dětí
* Maria Procházková: Žralok v hlavě - Oldřich Kaiser mužem v okně

Jan Budař ve filmu Mistři, který měl premiéru 1. dubna 2004

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijede třeba Andrea Bocelli. Podívejte se na přehled...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

Odlišné názory dnes někteří označují za fake news, řekl Vašut v Rozstřelu

Ve čtvrtek do kin vstoupí snímek Jonáše Karáska, který na filmová plátna přináší největší vzpouru ve vězeňské historii...

Hudba místo psychiatra. Korn představí v Praze album plné bolesti ze smrti

Do Prahy se vrátí po třech letech, tentokrát však s hodně temným materiálem. Američtí nu-metalisté Korn představí 30....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Největším českým porevolučním hitem je Země vzdálená

Během tří dekád od pádu komunistického režimu vzniklo mnoho hitů, ale tím největším je podle mínění diváků hudební...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Marhoulovo Nabarvené ptáče vyhrálo cenu na festivalu v Indii

Snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula přinesl svému tvůrci cenu za nejlepší režii na filmovém festivalu v...

TELEVIZIONÁŘ: S ní mne opustil život. Jak žije osamělý hybatel dějin

Na náhrobku si přeje mít jedinou prostou větu: Snažili jsme se. Přitom mu jeho snaha vyšla, ale jinak, než si...

RECENZE: Solidní Bez vědomí nepřizná barvu smyšlené východoevropské bondovky

Tvůrci seriálu Bez vědomí, jenž startuje na HBO v neděli k výročí 17. listopadu, mají štěstí, že revoluce nepřišla...

RECENZE: Karel, já a ty nabízí defilé třicátníků, kteří nevědí, co chtějí

Bohdan Karásek říká svým pracím „bytové filmy“, což lze přeložit jako levné projekty na pomezí studentských a...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz