Filmaři se přetahují o Kajínkův příběh

  7:58aktualizováno  7:58
Filmový případ Kajínek se vleče stejně jako kauza jeho skutečného předobrazu Jiřího Kajínka, odsouzeného na doživotí za vraždu.

Dvojník ze soutěže, která vítězi slibovala, že si zahraje ve filmu Princip Kajínek | foto: ShowPix.cz

Uplynuly dva roky od chvíle, kdy advokáti Kolja Kubíček a Klára Slámová stvrdili jménem svého klienta, že Jiří Kajínek poskytl práva ke zfilmování svých osudů na šest let výhradně společnosti J.B.J. FILM.

Scénář, nebo peníze?
Výsledek? Natočen zatím není ani metr a důvod hledá každý jinde. Nejnověji producenti Petr Jákl otec a syn odvolali z projektu režiséra Ivana Fílu, s jehož scénářem nesouhlasili.

„Neslučoval se s naší vlastní morálkou a byl sporný i po právní stránce, obviňoval lidi bez důkazů. A protože režisér odmítl svůj text upravit, rozešli jsme se; nešlo to jinak,“ vysvětlil Petr Jákl Jr. Vypadá to, jako by se producenti lekli, co film odhalí, jenže Fíla tvrdí, že ve sporu o scénář vůbec nešlo.

„Naopak, ještě v půli listopadu jím byli nadšení, jaká to bude bomba, co všechno ze zákulisí odhalí. Ale začal jsem být nepohodlný jako režisér. Chtěl jsem už točit, vybírali jsme štáb, herce – a smlouvy nikde, termín se posouval. Zkrátka nemají peníze, jen velké bláhové oči,“ pochybuje Fíla o produkčním zázemí projektu. Jáklovi se proti tomu zásadně ohrazují a zvažují žalobu.

Dočká se divák?
Pro diváka je podstatné, zda se filmového Kajínka vůbec někdy dočká. A protože obě strany stojí na svém, mohou se zrodit snímky dokonce dva. Jáklovi se vrátili k původnímu scénáři Marka Dobeše, který jej po roce znovu upravuje. „Odstup mi prospěl, vím, jak na to, myslím, že to bude dobrý příběh,“ říká Dobeš.

Svou verzi odevzdá Jáklovi zítra, pak se sejdou k připomínkám a ještě před Vánocemi ji dostanou partneři projektu. „Příští rok Kajínka určitě natočíme, v březnu plánujeme první klapku a premiéru na přelom let 2008 a 2009. Teď vybíráme z tipů na režiséra,“ říká Jákl.

Ale ani Fíla se nezdává. „Stojí za mnou lidé, kterým na našem filmu záleží, včetně herečky Vilmy Cibulkové. Jsme schopni sami peníze sehnat a natočit alternativní projekt, ač stále dávám přednost dohodě s Jáklovými,“ věří. Nebojí se ani soudní pře. „Je pravda, že oni mají práva na Kajínka. Ale já ten film nazvu Princip K. a pojmenuji Kajínka klidně třeba Karas, protože ten princip je na celém jeho případu podstatný – princip policie, justice, státu,“ naznačuje Fíla, oč v jeho verzi jde.

Pojetí obou autorů se zjevně liší. Fíla sleduje spíše „případ“ a jeho zákulisí zasahující svými kořeny až do 80. let, Dobeše zajímá více Kajínek sám a jeho boj za obnovený „rovný“ proces. „První mou verzi Kajínek četl a tu definitivní bude číst taky. Právě před pár dny jsem byl za ním na Mírově,“ potvrzuje Dobeš.

Nicméně i v jeho verzi se prý odráží současná realita mocenských institucí a organizovaného zločinu. „Chceme zdůraznit, že Kajínek – vlastně už z podstaty zlodějského řemesla – kopal vždycky sám za sebe, nepřistoupil nikdy na různé nabídky, které by ho zašpinily a zavázaly,“ vysvětluje Dobeš. A Fílův názor? „Měl jsem podmínku, že projekt vezmu, jen pokud je Kajínek nevinný – a o tom jsem přesvědčen.“

Kdo má problém
Není to poprvé, co se filmaři přou o právo zaznamenat v hrané podobě osud nejslavnějšího českého vězně současnosti, který zatím zrodil knihy nebo dokumenty. Před časem přizvali Jáklovi ke svému projektu režiséra Filipa Renče a současně varovali Jiřího Svobodu, který souběžně ohlašoval vlastní snímek Jiří Kajínek: Nájemný vrah, nebo český Monte Christo?

Mezitím se Renč i Svoboda začali věnovat jiným filmům a Jáklovi se na Berlinale dohodli s Fílou, že upraví a natočí Dobešův scénář. Fíla však nakonec sepsal vlastní verzi, a když ji před pár dny producenti odmítli, protože prý navzdory jejich výtkám nedodržel požadavek ochrany osobnosti, vyhlásil: „Svůj scénář klidně zveřejním, ať národ vidí, co se opravdu stalo. Nemám s tím problém.“ Podle producentů se však do problémů dostat může: „Zásadně porušuje podmínky smlouvy.“


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

DO KINA: Fotbalu vládne Diego Maradona, africké savaně Lví král

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Ze sedmi novinek týdne se hned dvě dotýkají sportu, jmenovitě portrét fotbalisty Maradony a domácí dokument Letní...

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, kterou...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz