Ve stylu Forresta Gumpa. Jak se filmoví Zátopkovi poprvé potkali

Exkluzivně   10:55aktualizováno  10:55
O víkendu vznikly první záběry filmu Zátopek. Václav Neužil a Martha Issová v režii Davida Ondříčka sehráli seznámení příštího páru Emila a Dany Zátopkových přesně podle vyprávění šestadevadesátileté vdovy.

Je krásný jarní den roku 1948 v Kutné Hoře, stojí ve scénáři. Ve skutečnosti se první klapka hraného životopisu Emila Zátopka odehrála na stadionu v Březnici u Příbrami, a kdo nemusel před kameru, choulil se v zimní bundě.

Šup šup za plešounem

Ostatní včetně početného komparzu se o pauzách halili do dek, ale naostro už se jelo v dobových kostýmech od lehkých šatů až po trika a trenýrky atletů, v nichž drkotala zuby i Martha Issová. „Já mám přece jen výhodu,“ uznával Václav Neužil v soupravě s nápisem ATK – Armádní tělovýchovný klub byl předchůdcem Dukly, v níž coby Emil Zátopek přebíral vítězný pohár. Zatím jenom na domácí půdě, zato kytici mu předala budoucí osudová žena jeho života. Kupodivu zdráhavě a viditelně nerada.

„Ale tak to opravdu bylo, Dana Zátopková mi to podrobně vyprávěla,“ líčí režisér David Ondříček. „Nechtělo se jí, Zátopek už byl docela slavný, styděla se, až kamarádky ji k tomu postrčily. Proto mu také řekla, ať jí kytku vrátí, až příště vyhraje ona. Na dalších závodech jí Zátopek kytici opravdu vrátil a teprve tehdy mezi nimi přeskočila jiskra. V říjnu téhož roku se vzali.

Právě scéna seznámení se několikrát opakuje. Když se chystá záběr tribuny ověšené dobovými reklamami na hašlerky či loterijní los od Lišky, jde se Neužil proběhnout, také Issová pro zahřátí poklusává, ale neztrácí dobrou náladu. Scénu, v níž ji kolegyně pošlou s rudými a bílými karafiáty k Zátopkovi se slovy „Šup šup za plešounem“, zakončí herečka již mimo kameru žertem na adresu svého režírujícího manžela: „Poslali mě za vámi, pane!“

Fotogalerie

Oba herci se shodují, že právě sdílený smysl pro humor byl součástí spokojeného manželství. „Navzájem se často a s potěšením popichovali, Zátopek měl humor rád a lidé tvrdili, že v jeho společnosti jim bylo prostě dobře,“ potvrzuje Neužil, jenž v roli sice dává přednost sprintu, ale objevil už i kouzlo osamělosti běžců na dlouhé tratě.

Issová, která už hází oštěpem přes dvacet metrů, je zase vděčná, že mohla se Zátopkovou mluvit osobně. „Vyptávala jsem se jí na spoustu věcí a vedly jsme spolu dokonce takřka filozofický hovor na téma, proč film o Zátopkovi vlastně dneska točit,“ vykládá herečka.

Také podle Ondříčka představuje humor podstatnou složku snímku. „Nechci vytvořit mramorový pomník, spíše příběh ve stylu Forresta Gumpa, přirozený a vyprávěný jakoby lehkou rukou – což je nejtěžší.“ Přiznává sice, že na úvodní natáčecí den přerušovaný deštěm si vzal trochu velké sousto, nicméně spoléhá na sehraný štáb svých snů v čele s kameramanem Štěpánem Kučerou. „Je v tom trocha symboliky, můj táta si cenil jeho otce a my se Štěpánem, ač se známe ze školy, jsme se pracovně potkali až nyní,“ dodává syn kameramana Miroslava Ondříčka o synovi jiného mistra filmového obrazu, Jaroslava Kučery.

Nynější předtáčka zabere pět dní, hlavní část natáčení, pro niž produkce nadále hledá atletický komparz, má trvat zhruba od půlky srpna do konce září. Štáb mimo jiné navštíví Louny nebo Brno, kde najde náhradu za dějiště slavného zlatého triumfu Zátopkových v roce 1952, za olympijský stadion v Helsinkách. „Bohužel zrovna prochází rekonstrukcí, takže nás tam nepustili,“ lituje režisér.

Do kin snímek přijde v roce 2020.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Výjimečně před kamerou. Jak slaví Helena Třeštíková

Lída Baarová a Helena Třeštíková v roce 1995

Když Helena Třeštíková točila s Lídou Baarovou unikátní záběry zužitkované později v dokumentu Zkáza krásou, nacházela...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Od Pulp Fiction se časy určitě změnily, líčí režisér Quentin Tarantino

Quentin Tarantino (Cannes, 22. května 2019)

Pětadvacet let po premiéře filmu Pulp Fiction: Historky z podsvětí se režisér Quentin Tarantino vrací, aby vzdal hold...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz