Sbírá se milion na film o Horákové. Hlavní roli odřekla Winsletová

  15:14aktualizováno  15:14
Producent David Mrnka se snaží natočit životopis zavražděné Milady Horákové. Kromě potíží s penězi má i problémy s hvězdami, roli mu odřekla třeba Kate Winsletová.

Z procesu Milady Horákové | foto: Národní filmový archív

Po šesti letech příprav je zámořský film o Miladě Horákové znovu na začátku. A jeho producent David Mrnka, který teď na internetu zahájil sbírku, jež by projektu měla vynést milion korun, říká na rovinu: "Je to můj zřejmě poslední pokus, jak na film Milada sehnat peníze."

Filmový životopis Milady Horákové popravené komunisty chystají ve Státech, kde oba žijí, Mrnka se svolením dcery zavražděné političky Jany Kánské. Poprvé svůj záměr zveřejnil v roce 2007.

"Paní Kánská i její manžel mi velice pomohli, dali mi rodinné podklady, ke kterým nemá nikdo jiný přístup," prozradil tehdy Mrnka o vznikajícím scénáři. A přidal svůj sen, koho by rád viděl v hlavní roli: zněla jména Annette Benningové, Meryl Streepové, Emmy Thompsonové či Cate Blanchettové.

Kývla Polanskému

Co se stalo pak? Zatímco na producentovu adresu v Los Angeles se snesly politicky zabarvené hrozby a nadávky z jeho vlasti, Mrnka se pídil po financích, zejména ze Států a z Austrálie, kde také působil. Poté, zhruba před třemi lety, začaly potíže s hvězdami.

Křišťálová lupa

"Nejdříve zklamala Kate Winsletová. Vybrala si po rozvodu v podstatě rok volna, načež po mých nesčetných letech do Londýna kývla na nabídku Romanu Polanskému, přestože mě její agent stále ujišťoval, že by roli Horákové vzala," vypráví Mrnka.

Druhou v pořadí byla Maggie Gyllenhallová. Prý milovala roli i celý scénář, jenže otěhotněla.

A do třetice selhala Vera Farmiga, nominovaná na Oscara i Zlatý glóbus za snímek s Georgem Clooneym Lítám v tom. "Ta Miladu přijala, dokonce jsme spolu šli do předběžné přípravy. Vycouvala na poslední chvíli. Podrobnosti si nechám pro sebe, ale něco takového se může stát jen v Hollywoodu," naznačuje producent.

S Farmigou se rozloučil loni v říjnu a začal projekt budovat od nuly, včetně financí. Teď má pro obsazení Horákové dvě možnosti, ale nejprve musí mít všechny prostředky pohromadě, aby jim mohl učinit oficiální nabídku; teprve pak smí jména hereček zveřejnit. "Obě mají o roli zájem, a kdyby vyšlo načasování, asi bych zvolil nositelku Oscara z Velké Británie, která se na Miladu hodí," plánuje Mrnka.

Věří, že uspěje

Peníze podle něj musí přijít ze zdrojů mimo velká studia, která podobný typ filmů již téměř netočí. "Už neexistují ani tradiční setkání v Hollywoodu, kde se lidé snaží prodat své náměty. Ale po pravdě mi nechybějí schůzky, kde jsem dostával otázky, jestli by se mohla Milada Horáková svléknout nebo jestli musí na konci opravdu umřít," vzpomíná producent.

Milion korun, který by rád vybral veřejnou sbírkou zvanou crowdfunding, představuje v předpokládaném rozpočtu jen zlomek. Navíc v českém filmu, na rozdíl od hudby či vědy, není ještě forma spoluproducentské podpory příliš rozšířena; zkouší ji Ondřej Sokol pro film Krásno, plánují tvůrci Gastona a svou snahu už zrušil Marek Dobeš.

Nicméně Mrnka věří, že uspěje. Už proto, že osud Milady Horákové znovu varuje, se chystá na pondělní protikomunistickou akci na pražském Staroměstském náměstí.

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

Druhý Tajný život mazlíčků vyhrál s náskokem, přišlo 54 tisíc diváků

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Animovaný snímek Tajný život mazlíčků 2 prokázal i v Česku statut rodinného hitu. Na vítězné pokračování pohádky přišlo...

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

RECENZE: Rave a nepřenosná extáze. Beats nesou to věčné kouzlo rebelie

Záběr ze snímku Beats

Píše se rok 1994, vláda vydává zákaz hudebních shromáždění „s opakujícími se údery“ a dva kluci ze skotského zapadákova...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz