Ve Varech začíná festival. S Melem Gibsonem a trůnem ze Hry o trůny

  10:06aktualizováno  10:06
Loni John Travolta namlsal diváky svou vstřícností. Teď se ukáže, jak si povede jeho krajan, uznávaný herec i režisér, ale také oběť štvanice, jak se Gibsona zastávají jeho kolegové Gary Oldman či John Malkovich. Podle nich se Gibson stal terčem útoků kvůli přepjaté politické korektnosti - za opilecké urážky "židů a negrů" či své bývalé ruské přítelkyně.

Karlovarský hotel Thermal a jeho okolí už zdobí motivy 49. ročníku mezinárodního filmového festivalu. Přípravy na páteční zahájení vrcholí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Znepokojení nad holdem Gibsonovi vyjádřily také židovské obce v Česku, podle nichž jeho film Umučení Krista představuje židy jako zlé, krvelačné bytosti a poskytuje živnou půdu antisemitismu.

Milníky festivalu

4. 7 pocta pro Mela Gibsona a úvodní film s Michaelem Pittem

5. 7. premiéra digitálně vyčištěné verze Ostře sledovaných vlaků

6. 7. Fanny Ardantová a Franco Nero přivezou svůj film, Lech Walesa doprovodí životopis o sobě

8. 7. Miroslav Krobot v soutěži uvede svůj debut Díra u Hanušovic

10. 7. Zdeněk Svěrák převezme v divadle cenu prezidenta festivalu

11. 7 přijedou herečka Laura Dernová a režisér William Friedkin

12. 7. slavnostní závěr bude přenášet Česká televize

"Nedáváme cenu za morálku," opakuje prezident festivalu Jiří Bartoška, proč Gibson, nositel dvou Oscarů, při zahájení převezme trofej za přínos světové kinematografii. Médiím se bude spíše vyhýbat, fanoušci ho uvidí ještě hned v pátek pozdě večer v letním kině, kde uvede svůj starší film Šílený Max, a zítra při projekci jeho režijní práce Apocalypto, jíž předchází živé natáčení pořadu Marka Ebena Na plovárně.

První festivalový víkend se však nebude točit pouze kolem Gibsona. Hned úvodní titul I Origins zavede do Varů jinou známou tvář, herce Michaela Pitta. Režírující herečka Fanny Ardantová zase s filmem Naléhavé rytmy přiveze též představitele jedné z hlavních rolí Franka Nera. A politik Lech Walesa uvede režisérskou verzi životopisu Walesa: člověk naděje, který o něm natočil Andrzej Wajda.

Zahraniční celebrity se očekávají ještě v závěru festivalu, kterého se zúčastní herečka Laura Dernová, hrdinka Modrého sametu či Zběsilosti v srdci, a laureát čestné ceny Varů režisér William Friedkin. Tvůrce slavných děl Mzda strachu, Vymítač ďábla a Francouzská spojka se rovněž sejde s diváky.

Sváteční chvíle však zažije i domácí kinematografie. Režisér Jiří Menzel a herci Václav Neckář, Jitka Zelenohorská či Květa Fialová přivezou digitálně restaurovanou kopii oscarového snímku Ostře sledované vlaky, která pak půjde do kin. A cenu prezidenta festivalu převezme na půdě karlovarského divadla Zdeněk Svěrák, k jehož poctě se promítne populární komedie Vrchní, prchni!

Fotogalerie

Silné zastoupení má hostitelská země v mezinárodních soutěžích, navíc festival hostí nesoutěžní předpremiéry řady domácích titulů včetně dokumentu Magický hlas rebelky za účasti jeho hrdinky Marty Kubišové, ale i prezentaci českých novinek od pohádky Jana Svěráka Tři bratři přes animovanou romanci Malá z rybárny až po snímek Fotograf, volně inspirovaný osudem Jana Saudka.

Do poslední chvíle se festivalová nabídka rozšiřuje o speciality či kuriozity. Karlovy Vary jako první v Evropě uvidí koncertní film Björk: Biophilia Live, mimořádnou kolekci hitů z Cannes doplní ještě dokument o ruském hokeji Rudá mašina a přímo ve festivalovém hotelu Thermal čeká na fanoušky klíčová rekvizita kultovní fantasy Hra o trůny: železný trůn, o nějž hrdinové seriálu už léta krvavě bojují.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: V helmě i v pokleku. Jiří Suchý ví, jak Lehce s životem se prát

Trailer k filmu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Semafor byl tehdy jediný pramen živé vody, líčí Miloš Forman v dokumentu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát, který...

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

Najdete na iDNES.cz