Ve Varech začíná festival. S Melem Gibsonem a trůnem ze Hry o trůny

  10:06aktualizováno  10:06
Loni John Travolta namlsal diváky svou vstřícností. Teď se ukáže, jak si povede jeho krajan, uznávaný herec i režisér, ale také oběť štvanice, jak se Gibsona zastávají jeho kolegové Gary Oldman či John Malkovich. Podle nich se Gibson stal terčem útoků kvůli přepjaté politické korektnosti - za opilecké urážky "židů a negrů" či své bývalé ruské přítelkyně.

Karlovarský hotel Thermal a jeho okolí už zdobí motivy 49. ročníku mezinárodního filmového festivalu. Přípravy na páteční zahájení vrcholí. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Znepokojení nad holdem Gibsonovi vyjádřily také židovské obce v Česku, podle nichž jeho film Umučení Krista představuje židy jako zlé, krvelačné bytosti a poskytuje živnou půdu antisemitismu.

Milníky festivalu

4. 7 pocta pro Mela Gibsona a úvodní film s Michaelem Pittem

5. 7. premiéra digitálně vyčištěné verze Ostře sledovaných vlaků

6. 7. Fanny Ardantová a Franco Nero přivezou svůj film, Lech Walesa doprovodí životopis o sobě

8. 7. Miroslav Krobot v soutěži uvede svůj debut Díra u Hanušovic

10. 7. Zdeněk Svěrák převezme v divadle cenu prezidenta festivalu

11. 7 přijedou herečka Laura Dernová a režisér William Friedkin

12. 7. slavnostní závěr bude přenášet Česká televize

"Nedáváme cenu za morálku," opakuje prezident festivalu Jiří Bartoška, proč Gibson, nositel dvou Oscarů, při zahájení převezme trofej za přínos světové kinematografii. Médiím se bude spíše vyhýbat, fanoušci ho uvidí ještě hned v pátek pozdě večer v letním kině, kde uvede svůj starší film Šílený Max, a zítra při projekci jeho režijní práce Apocalypto, jíž předchází živé natáčení pořadu Marka Ebena Na plovárně.

První festivalový víkend se však nebude točit pouze kolem Gibsona. Hned úvodní titul I Origins zavede do Varů jinou známou tvář, herce Michaela Pitta. Režírující herečka Fanny Ardantová zase s filmem Naléhavé rytmy přiveze též představitele jedné z hlavních rolí Franka Nera. A politik Lech Walesa uvede režisérskou verzi životopisu Walesa: člověk naděje, který o něm natočil Andrzej Wajda.

Zahraniční celebrity se očekávají ještě v závěru festivalu, kterého se zúčastní herečka Laura Dernová, hrdinka Modrého sametu či Zběsilosti v srdci, a laureát čestné ceny Varů režisér William Friedkin. Tvůrce slavných děl Mzda strachu, Vymítač ďábla a Francouzská spojka se rovněž sejde s diváky.

Sváteční chvíle však zažije i domácí kinematografie. Režisér Jiří Menzel a herci Václav Neckář, Jitka Zelenohorská či Květa Fialová přivezou digitálně restaurovanou kopii oscarového snímku Ostře sledované vlaky, která pak půjde do kin. A cenu prezidenta festivalu převezme na půdě karlovarského divadla Zdeněk Svěrák, k jehož poctě se promítne populární komedie Vrchní, prchni!

Fotogalerie

Silné zastoupení má hostitelská země v mezinárodních soutěžích, navíc festival hostí nesoutěžní předpremiéry řady domácích titulů včetně dokumentu Magický hlas rebelky za účasti jeho hrdinky Marty Kubišové, ale i prezentaci českých novinek od pohádky Jana Svěráka Tři bratři přes animovanou romanci Malá z rybárny až po snímek Fotograf, volně inspirovaný osudem Jana Saudka.

Do poslední chvíle se festivalová nabídka rozšiřuje o speciality či kuriozity. Karlovy Vary jako první v Evropě uvidí koncertní film Björk: Biophilia Live, mimořádnou kolekci hitů z Cannes doplní ještě dokument o ruském hokeji Rudá mašina a přímo ve festivalovém hotelu Thermal čeká na fanoušky klíčová rekvizita kultovní fantasy Hra o trůny: železný trůn, o nějž hrdinové seriálu už léta krvavě bojují.


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

Upocené vítězství. Čtvrtí Muži v černém našli 26 tisíc diváků

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Nejvyšší návštěvnost víkendových kin v Česku vykázal premiérový snímek Muži v černém: Globální hrozba. I když 26 tisíc...

Najdete na iDNES.cz