Začínají filmové Benátky. První premiérou bude vesmírný thriller Gravitace

  12:15aktualizováno  12:15
Benátky vítají první hvězdné hosty. Podívanou slibuje už zahajovací 3D sci-fi thriller Gravitace, jehož herci George Clooney a Sandra Bullocková přijedou i s tvůrcem snímku Alfonsem Cuaróne.

Filmové Benátky dospěly k 70. ročníku, ovšem založeny byly už před jedenaosmdesáti lety. Festivalovou tradici přerušily druhá světová válka a studentské bouře konce 60. let. Ale i tak je Mostra Internazionale d’Arte Cinematografica nejstarší na světě a to, že jako třetí nejdůležitější festival následuje po Berlínu a Cannes až na přelomu srpna a září, je svým způsobem výhoda.

Nikdo od nás

Může těžit z výsledků světové produkce druhého čtvrtletí roku a program, který připravil ředitel Alberto Barbera se svým týmem, nasvědčuje, že se má nač těšit jak odborná veřejnost, tak diváci milující podívanou. Tu nesporně slibuje zahajovací 3D sci-fi thriller Gravitace s Georgem Clooneym a Sandrou Bullockovou, kteří jsou na Lidu očekáváni i s režisérem Alfonsem Cuarónem.

Nesporně atraktivní bude i závěrečná Amazonia (režie Thierry Ragobert), jejíž hvězdou je opička narozená v zajetí, která se nečekaně octne v dešťovém pralese a učí se nakládat s náhlou svobodou.

Mezi tvůrci, jejichž díla byla zařazena do hlavní soutěže, nenajdeme nikoho z Česka, zato známé jméno Stephena Frearse, který přiveze svou novinku Philomena s titulní představitelkou Judy Denchovou. Většinu z dvaceti snímků, jež soutěží o Zlatého lva, ocení patrně především kritika pro jejich novátorský přístup k tématu.

Režiséři na festivalu

Bernardo Bertolucci
Italský tvůrce, který letos předsedá mezinárodní porotě, se proslavil snímky Poslední tango v Paříži, Malý Buddha, Poslední císař či Svůdná krása.

William Friedkin
Zlatého lva za své celoživotní dílo převezme americký filmař, z jehož tvorby se nejčastěji připomínají  thrillery Francouzská spojka, Vymítač ďábla nebo Mzda strachu.

Andrzej Wajda
Další čestnou cenu si odveze polský režisér Země zaslíbené, Dirigenta, Člověka ze železa či Dantona, jehož nejnovějším dílem se letos stal životopisný portrét Walesa.

Ať jde o filmy známých režisérů, jakými jsou Terry Gilliam (The Zero Theorem), Tsai Ming-liang (Stray Dogs), Gianni Amelio (L’Intrepido) či Amos Gitai (Ana Arabia), nebo autory, kteří se začali prosazovat teprve na přelomu tisíciletí.

K nim patří Jonathan Glazer s filmem Pod kůží, který přijede představit Scarlett Johanssonová, neuvěřitelně plodný James Franco s osobitou adaptací románu Cormaka McCarthyho Dítě boží, David Gordon Green s kovbojským příběhem Joe nebo Kelly Reichardtová, jež ve filmu Night Moves uvažuje o důsledcích politického extremismu.

S převahou amerických filmařů budou bojovat vedle australského tvůrce Johna Currana (Tracs), Kanaďana Xaviera Dolana (Tom na statku) a Alžířana Merzaka Allouache (Terasy) jen nepočetní zástupci evropských kinematografií.

Z Německa Philip Gröning, který ve filmu Policistova žena hovoří o lásce i temných místech naší duše, z Řecka Alexandros Avranas, obviňující ve filmu Miss Violence společnost rozbíjející rodinu. O problémy rodinného života jde také ve snímku Francouze Philippa Garrela Žárlivost, jehož protagonistou je režisérův syn Louis.

Z Itálie soutěží kromě Gianniho Ameia také zkušená divadelní režisérka Emma Danteová, jež ve filmové prvotině Via Castellana Bandiera vytvořila i jednu z hlavních postav. Po vzoru jiných festivalů byl pozván do soutěže animovaný film proslulého japonského tvůrce Hayaa Miyazakiho: pod názvem Kaza Tachinu vypráví o nevidomém chlapci, který touží být pilotem. Novinkou je soutěžní uvedení dvou dokumentů, amerického o Donaldu Rumsfeldovi a italského o lidech žijících pod mostem římské magistrály.

Díla prověřená dobou

Touhu producentů dostat film do boje o ceny se Benátky už před několika lety pokusily uspokojit vytvořením druhé soutěže Horizonty. Oficiálně zahrnuje "nové proudy ve světovém filmu", ovšem nepochybně tytéž hodnoty pomohly jiným filmařům k zařazení do hlavní soutěže Cinema 70, jejíž porota v čele s Bernardem Bertoluccim rozhodne, kdo si 7. září odnese Zlatého lva.

Druhá soutěž má vlastní porotu, vedenou Paulem Schraderem a udělující ceny sekce Horizonty. Což neznamená, že v této soutěži neuvidíme zajímavé a pozoruhodné filmy, ostatně podobně jako v dalších, nezávislých programových sekcích Giornate degli autori (Dny autorů) a Settimana della critica (Týden kritiky).

Zvláštní kapitolu představuje program Venezia Classici, kde se hrají díla prověřená dobou. Jedno z nich, vítězný film Benátek 1963 Ruce nad městem v režii Franceska Rosiho, uvedl festival slavnostně už v předvečer oficiálního zahájení.


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

VIDEO: Zrychlený dech a běh o život. Představuje se Nabarvené ptáče

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

Je dlouhý, těžký, kontroverzní, černobílý, velmi drahý, skoro němý a dokončený bez kompromisů. Tak charakterizuje...

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

Advantage Consulting, s.r.o.
INVENTOR KONSTRUKTÉR S NĚMČINOU

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 44 000 Kč

Najdete na iDNES.cz