Febiofest ozdobí oscarový režisér Hudson a jeho „bond girl“ manželka

  11:52aktualizováno  13:50
Pořadatelé mezinárodního filmového festivalu Febiofest prozradili jména hostů. V pořadí již sedmnáctého ročníku se zúčastní britský režisér Hugh Hudson, který natočil snímek Ohnivé vozy oceněný čtyřmi Oscary včetně Filmu roku (1981). Doprovodí ho manželka Maryam d'Abo alias bond girl Kara Milovy z epizody Dech života.

Režisér Hugh Hudson přijede do Prahy s manželkou Maryan d´Abo. | foto: Archiv Febiofestu

Festival uvede čtyři tituly Hudsona, který svůj nejúspěšnější film natočil až v pětačtyřiceti letech. Bude mezi nimi válečné drama Al Pacinem Revolution.

Maryan d´Abo přijede jako Hudsonův doprovod, i na ni však mohou být diváci velmi zvědaví. Herečka, která dělala bond girl Timothymu Daltonovi, má na kontě velmi různorodou škálu žánrů od hororů přes erotické thrillery až po postavy z klasických dramat. Zatím poslední prací je rok stará adaptace Wildeova Doriana Graye, kde vystupuje po boku Colina Firtha a Bena Chaplina.

Fanny Ardantová

Fanny Ardantová

Hanna Schygulla se Zlatým medvědem z Berlinale

Hanna Schygulla se Zlatým medvědem z Berlinale

Na pozvání festivalu do Prahy zavítá také režisér Alex van Warmerdam, specialista na bizarní snímky, autor francouzského kontroverzního dramatu Zvrácený Gaspar Noé, který zde uvede svou novinku Vejdi do prázdna, a samozřejmě již dříve ohlášení herci Bruno Ganz (Adolf Hitler z filmu Pád Třetí říše) a Hanna Schygulla, držitelka Zlatého medvěda z letošního Berlinale.

Ta osobně představí i jeden ze zahajovacích snímků, Manželství Marie Braunové z roku 1979 od režiséra Rainera Wernera Fassbindera.

Maryam d'Abo

Kdo naopak nakonec nedorazí, je francouzská herečka Fanny Ardantová, které se podle organizátorů posunul program. Praha se jí ovšem přesto dočká, hvězda má v plánu přijet v dubnu.

Lístků je stále dost

Festival vypukne 25. března v Praze. Na piazzettě kina CineStar Anděl zahraje velký orchestr VŠE, součástí zahájení má být i velká ohnivá show. Program slavnostně otevřou hned čtyři filmy, všechny za osobní účasti tvůrců či herců.

Z filmu Ohnivé vozy Hugha Hudsona

Vedle zmíněného Manželství Marie Braunové to bude i snímek inspirovaný autobiografií modelky Květ pouště, úspěšná komedie Všichni jsou v pohodě s Robertem De Nirem v hlavní roli a dokument Oko nad Prahou věnovaný životu a dílu architekta Jana Kaplického.

I letos ředitele přehlídky Fera Feniče potěšil zájem diváků; od středy do neděle bylo v předprodeji vydáno přes 20 tisíc vstupenek. "Třetina lístků už je vyprodaná, diváci ale mají stále šanci dostat se na všechny nabízené tituly," uklidnil zájemce o filmy Fenič, který v neděli oslavil 67. narozeniny. Festival v hlavním městě podle něj zaplní 15 sálů.

Porota: řidič tramvaje i barman

Potřetí budou na Febiofestu soutěžit mladé evropské filmy. Utká se jich třináct, programový ředitel Štefan Uhrik přitom zdůraznil, že pět z nich pochází z dílny žen. Zároveň upozornil i na slovenský snímek Bratislavafilm, který ho zaujal neobvyklou autenticitou.

"Bratislavu jsem z něj poznal víc než ze svých pravidelných návštěv, ten film má velmi sugestivní atmosféru. Mimochodem něco takového postrádám v české filmové tvorbě: vezměte kameru a jděte do ulic," vyzval Uhrik české filmaře.

Pražské jaro 2006 - Libor Pešek

Pražské jaro 2006 - Libor Pešek

Febiofest 2009 - Fero Fenič a Štefan Uhrik na tiskové konferenci

Febiofest 2009 - Fero Fenič a Štefan Uhrik na tiskové konferenci

Soutěžní tituly zhodnotí porota 33 vybraných diváků různých profesí ve věku od 15 do 85 let. Jsou mezi nimi studenti, čišník, barman, restaurátor, řidič tramvaje i pětaosmdesátiletá důchodkyně. Čestným předsedou poroty je dirigent Libor Pešek.

Ceny pro nejhorší film i pro La Fabriku

Zahajovacím snímkem regionálních částí bude projekt Alice Nellis Mamas&Papas - mozaika osudů manželských či partnerských dvojic, které řeší otázky chtěného, nechtěného, vytouženého nebo zmařeného rodičovství.

Uskuteční se přehlídky současné polské a íránské kinematografie, závěrečný večer bude patřit Cenám české kritiky Kristián a nově zavedené anticeně Hroch za nejhorší film roku.

Z filmu Mamas & Papas - Zuzana Bydžovská

Asociace režisérů a scenáristů ocení při zahájení Febiofestu podporu vzniku a šíření nekomerčních tvůrcích počinů. Letos předá ceny společnosti La Fabrika, která vsadila mimo jiné na úspěšný projekt La Putyka, a uskupení OSA 9, ve kterém se sdružila pražská artová kina Aero, Evald, Mat a Světozor.

Kýč a Polanski

Jedním z lákadel programu může být i sekce věnovaná českému kýči. Promítat se má v Biu Konvikt a zaobírá se obdobím 1929 -1989. "To samozřejmě neznamená, že by kýč po roce 1989 vymizel, i devadesátá léta na něj byla bohatá. Kýč je tak košaté téma, že by rozhodně zasluhovalo pokračování," prohlásil Jiří Novotný z Národního filmového archívu.

Doprovodný program nabídne výstavu o Romanu Polanském složenou z fotografií z jeho snímků i z jejich natáčení. Febiofest Music Festival uvede 44 koncertů a vystoupení dalších osmnácti kapel.

Roman Polanski

Loňská návštěvnost Febiofestu dosáhla 116 tisíc návštěvníků. Na 89 tisíc jich organizátoři napočítali v Praze, z nich 68 799 přišlo do kin a zbytek připadá na doprovodný Febiofest Music Festival.

Spolu se slovenskou účastí šlo o zhruba 130 tisíc lidí. Ozvěny festivalu se uskuteční do poloviny dubna v šesti městech. Samostatný slovenský Febiofest navštíví do konce dubna dalších osm měst.

V doprovodném programu zazní rekordních 44 koncertů na hlavním pódiu a 18 na menším.

Po skončení pražské části (2. dubna) se festival přesune do šesti dalších měst, 16. dubna pak vyvrcholí v Ostravě.

Febiofest

Festival byl založen v roce 1993 nezávislou filmovou a televizní společností FEBIO.

Ředitel festivalu Fero Fenič a programová ředitelka Hana Cielová Během posledních let uvedli osobně své filmy na festivalu takoví slavní režiséři a herci jako například Claude Lelouch, Roman Polanski, István Szabó, Tsai Ming-Liang, Tom Tykwer, Hal Hartley, Andrej Končalovskij, Armin Mueller Stahl, Nikita Michalkov, Carlos Saura nebo Claudia Cardinalová.

Febiofest uděluje každoročně na základě hlasování českých filmových kritiků prestižní cenu české kritiky Kristián, a to ve třech kategoriích: hraný film, dokumentární film a animovaný film. K těmto cenám festival nedávno přidal také cenu za celoživotní dílo, kterou udělují čeští diváci.

Zdroj: Archiv Febiofestu

Autoři: , ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Celá země tančí, zpívá, peče. Kam se vydají televize příště?

Michaela Nováková a Jakub Vágner ve StarDance X

StarDance, Česko Slovensko má talent, Tvoje tvář má známý hlas. Na startu podzimní sezony 2019 vypadá televizní nabídka...

Když Karel Kryl maloval a Václav Neckář skákal. Dva poklady archivů

Záběr ze záznamu Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem

Cannes nadšeně tleskající československému popu včetně tria Golden Kids; rok poté jen tabule, křída, houba, kytara a...

VIDEO: Máme dvojčata a vinobraní na krku, hlásí hrdinové filmu 3Bobule

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Natáčení komedie z vinařského prostředí 3Bobule skončilo, na světě je první ukázka. Tak jako v předešlých dvou dílech...

Najdete na iDNES.cz