Farář Bean se srazil s univerzální uklízečkou

  12:39aktualizováno  12:39
Jmenuje se Rowan Atkinson, ale všichni mu říkají podle jeho slavné role Mr. Bean. V komedii Univerzální uklízečka je k nepoznání: stal se farářem.

Univerzální uklízečka - Fotografie z filmu Univerzální uklízečka (2006) | foto: S.P.I. International

Snímky z filmu najdete ve fotogalerii.

Dobrácký duchovní pastýř z anglického hnízda je pohlcen psaním dokonalého kázání, takže nevidí manželčiny pletky s instruktorem golfu, netuší, že dcera má každý týden jiného přítele a že syna mlátí školní rváči. To je nová role pro Atkinsona, nehrdinský hrdina, o němž říká:

„Je velmi počestný - a já moc počestných mužů nehrál! Třeba Beana bych nikdy nepopsal jako dobromyslného člověka. Bean je v podstatě dítě uvězněné v mužském těle, má v sobě sobeckost a pomstychtivost devítiletého kluka. Kdežto můj farář je velmi příjemný pán. Byla to poučná zkušenost.“

Spasí hospodyně rodinu?
Když Atkinson roli přijal, měli tvůrci napůl vyhráno, ale ani další obsazení nepodcenili. Farářovu ženu hraje Kristin Scott Thomasová, Redfordova partnerka ze Zaříkávače koní, jejího golfového nápadníka někdejší hrdina Hříšného tance Patrick Swayze.

A klíčovou postavu uklízečky, která přichází rozvrácenou rodinu spasit neotřelými způsoby pod heslem Uklidím dům, uklidím zahradu, odklidím souseda, zabiju psa, dostala Maggie Smithová, vážená profesorka McGonagallová z Harryho Pottera. Prošedivělá milá paní, navenek okouzlující a rozvážná hospodyně, představuje ideální protihráčku nepraktického kazatele.

Kupodivu Atkinson alias Bean tvrdí, že je mu postava faráře blízká. „Dokonce bližší než kterákoli jiná postava, již jsem kdy hrál. Zosobňuje typ člověka, který se stále snaží být milý a příjemný, ale také se často stává obětí okolností! Tak nějak se snažím žít a občas za to platím daň,“ vyzývá herec diváky, ať v něm zkusí najít „mírného, dobrosrdečného, slušného muže“.

Na rozdíl od Kristin Scott Thomasové, s níž producenti filmu počítali od začátku, pro Atkinsona se rozhodovali postupně. Podle Michaela Paynea hledal herec „něco, co by mohl dělat po Beanovi, něco odlišného, aniž by to odradilo jeho fanoušky“. Na scénáři pak už pracovali společně a Atkinson prý kromě vtipu a důvtipu našel v téhle ryze britské komedii i lehce temný nádech.

O to těžší to měl režisér Niall Johnson. „Během natáčení jsem zjistil, že stačí, aby se lidé na Atkinsona podívali, a začnou se okamžitě smát. Prostě očekávají humor. Ve fotbalových scénách jsme mu to mohli dovolit, protože ubohý farář dělá brankáře. Ale sám o sobě farář není komická postava,“ upozorňuje režisér.

Od Beana ke kazateli
Přerod výrobce katastrof Beana v roztržitého kazatele nebyl jediným hereckým kotrmelcem, i Smithová se z rolí důstojné dámy změnila v zabijáka v sukních. „Naštěstí to vzala s humorem, pro nějž má opravdu smysl,“ oddechl si režisér. Sklon k nadsázce prokázal i Swayze, když svého hrdinu se smíchem popsal slovy: „Chlápek, který přemýšlí rozkrokem. Skvostná postava!“

Malebnou krajinu poskytl ostrov Man, ale filmaři potřebovali ještě typickou anglickou vesničku, „angličtější“ než skutečnost, místo jako z detektivek Agathy Christie. Našli ji v Cornwallu. „Osada St. Michael’s Penkevil je dokonalá. Kostel, farnost i malé domky kolem vypadají přesně tak, jako bychom je vybudovali sami,“ shrnuli tvůrci.

Pak už jen do kostela poslali Mr. Beana - mimochodem s Thomasovou se poprvé potkal ve filmu Čtyři svatby a jeden pohřeb, kde hrál také faráře - a natočili jasný hit. Na domácí půdě vydělal milion liber za tři týdny a teď vyráží do světa, zatímco Atkinson už chystá film Bean 2.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

VIDEO: Do hororu Doktor Spánek si Stephen King vybral Ewana McGregora

Trailer k filmu Doktor Spánek

Od 31. října vstoupí do kin horor Doktor Spánek, který podle knihy Stephena Kinga navazující na jeho legendární...

VIDEO: V helmě i v pokleku. Jiří Suchý ví, jak Lehce s životem se prát

Trailer k filmu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Semafor byl tehdy jediný pramen živé vody, líčí Miloš Forman v dokumentu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát, který...

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

Najdete na iDNES.cz