Rektor dostal návrh na odvolání děkana FAMU. Rozhodnu do týdne, slíbil

  14:04aktualizováno  14:04
Vypjatou situaci na FAMU, kde akademický senát žádá odchod děkana Zdeňka Holého za údajné porušování demokracie, má vyřešit rektor AMU Jan Hančil. Zatímco senátoři mu předložili svůj návrh na Holého odvolání, vedoucí většiny kateder rektora požádali, aby jej nepřijal. Hančil rozhodne do týdne.

Fero Fenič | foto: Mafa

„Dnes jsem se sešel se zástupci akademického senátu FAMU, kteří mi znovu vysvětlili své stanovisko a podali svou představu řešení. Slíbil jsem, že rozhodnutí vydám do týdne. Do té doby nebudu dávat žádná prohlášení. Děkuji za pochopení,“ sdělil rektor AMU Jan Hančil pro iDNES.cz.

Na rektora se dopisem obrátili i pedagogové filmařské fakulty. „S lítostí konstatujeme, že akademický senát FAMU nevyslyšel ani názor umělecké rady FAMU, ani jednotlivých vedoucích kateder, ani kolegia děkana FAMU, ani studentskou iniciativu vyzývající všechny strany sporu k dialogu,“ píší  rektorovi AMU s tím, že podle nich je návrh na odvolání děkana nedostatečně odůvodněný, že senát výtky přesvědčivě nedoložil a řadu z nich na akademickém plénu děkan vysvětlil či vyvrátil.

Neomarxismus, pojmenoval Jiří Bartoška podstatu událostí na FAMU

Jiří Bartoška na závěrečném červeném koberci před slavnostním ukončením...

„Obáváme se, že zde vzniká nebezpečný precedens, který do budoucna ohrožuje samu možnost řízení fakulty a jakékoli vysoké školy vůbec. Nejde o konkrétní osobu Zdeňka Holého. Pokud by mělo být možné odvolávat vedení školy bez vážných faktických důvodů, pouze na základě názoru určité skupiny nebo dílčího koncepčního sporu s jednotlivým pracovištěm, může být kdykoliv předčasně odvolán kterýkoliv děkan a po něm jakýkoliv jeho další nástupce.“

Podle signatářů dopisu tak vzniká situace, v níž není možné fakultu a její obory systematicky rozvíjet a uplatňovat jakoukoli dlouhodobou koncepci. „V obavě z tohoto vývoje vás proto prosíme, abyste návrh na odvolání děkana FAMU nepřijal a zasadil se svou autoritou o to, aby se řešení celé situace vrátilo k věcnému dialogu obou stran. Pokud bude třeba, rádi k tomuto dialogu přispějeme v duchu smírné studentské iniciativy,“ stojí v dopisu rektorovi AMU.

Podepsali jej Jaroslav Brabec za katedru kamery, Petr Jarchovský za scenáristiku, Ivo MathéKarla Stojáková za produkci, Michaela Pavlátová za animaci, Pavel Rejholec za zvuk, Štěpánka Šimlová za fotografii, Ivo Trajkov za střih a Ondřej Zach za FAMU International. Chybí režie, dokument a Centrum audiovizuálních studií, jejichž zástupci sedí právě v senátu FAMU.

Fotogalerie

K známým filmařům, kteří situaci na škole komentují, se připojil Fero Fenič. „FAMU ztratila energii a prestiž, kterou mívala, dnes by o ní nebylo slyšet, nebýt tohoto skandálu,“ soudí tvůrce cyklu GEN, který na škole působil jako pedagog. „Myslím, že už málokomu na ní záleží. A pokud z ni odejdou poslední profesionálové, její existence ztratí společenský význam i potřebnost. Je to obvyklý boj neschopných proti těm, kdo uspěli,“ míní Fenič.

„Vždy jsem pomáhal mladým tvůrcům, v 90. letech mnozí absolventi získali první práci v mém studiu. Za posledních patnáct let jsem však našel jen asi dva, kteří byli schopni uspět v profesionálních podmínkách a nárocích. Na FAMU jsem učil čtyři roky po revoluci, každý rok opustila katedru dokumentu nejméně jedna výrazná osobnost - David Ondříček, Roman Vávra, Petr Václav. Pak sem začali přicházet pedagogové, kteří se v nových podmínkách neuplatnili a svou neschopnost proto prezentovali jako alternativnost. Podle toho si vybírají a vedou žáky,“ uvádí dokumentarista.

Sám Fenič o návratu nepřemýšlí: „Každý děkan, který bude chtít zasmrádlý rybník vyčistit, má moji podporu a obdiv. Já už bych neměl na takový boj dost sil - odpor neschopných proti schopným je vždy tvrdý, natož v umělecké branži. Jsem však mile překvapen, že většina studentů odvolání děkana nepodpořila, tedy chce stav změnit,“ doufá zakladatel Febia a Febiofestu.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

VIDEO: Před Vánocemi přijde kočičí tanec. Hlásí se muzikál Cats

Trailer k filmu CATS

James Corden, Taylor Swift, Jennifer Hudsonová, Ian McKellen, Idris Elba, Judi Denchová nebo Rebel Wilsonová. To je...

VIDEO: Ad Astra. K výročí Apolla 11 poletí Brad Pitt ke hvězdám

Brad Pitt ve filmu Ad Astra

Jeho otec byl na jednosměrné misi k planetě Neptun, nejvzdálenější v naší sluneční soustavě. Roy McBride, kterého...

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Advantage Consulting, s.r.o.
GLOBAL IT SUPPORT ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz