Rektor dostal návrh na odvolání děkana FAMU. Rozhodnu do týdne, slíbil

  14:04aktualizováno  14:04
Vypjatou situaci na FAMU, kde akademický senát žádá odchod děkana Zdeňka Holého za údajné porušování demokracie, má vyřešit rektor AMU Jan Hančil. Zatímco senátoři mu předložili svůj návrh na Holého odvolání, vedoucí většiny kateder rektora požádali, aby jej nepřijal. Hančil rozhodne do týdne.

Fero Fenič | foto: Mafa

„Dnes jsem se sešel se zástupci akademického senátu FAMU, kteří mi znovu vysvětlili své stanovisko a podali svou představu řešení. Slíbil jsem, že rozhodnutí vydám do týdne. Do té doby nebudu dávat žádná prohlášení. Děkuji za pochopení,“ sdělil rektor AMU Jan Hančil pro iDNES.cz.

Na rektora se dopisem obrátili i pedagogové filmařské fakulty. „S lítostí konstatujeme, že akademický senát FAMU nevyslyšel ani názor umělecké rady FAMU, ani jednotlivých vedoucích kateder, ani kolegia děkana FAMU, ani studentskou iniciativu vyzývající všechny strany sporu k dialogu,“ píší  rektorovi AMU s tím, že podle nich je návrh na odvolání děkana nedostatečně odůvodněný, že senát výtky přesvědčivě nedoložil a řadu z nich na akademickém plénu děkan vysvětlil či vyvrátil.

Neomarxismus, pojmenoval Jiří Bartoška podstatu událostí na FAMU

Jiří Bartoška na závěrečném červeném koberci před slavnostním ukončením...

„Obáváme se, že zde vzniká nebezpečný precedens, který do budoucna ohrožuje samu možnost řízení fakulty a jakékoli vysoké školy vůbec. Nejde o konkrétní osobu Zdeňka Holého. Pokud by mělo být možné odvolávat vedení školy bez vážných faktických důvodů, pouze na základě názoru určité skupiny nebo dílčího koncepčního sporu s jednotlivým pracovištěm, může být kdykoliv předčasně odvolán kterýkoliv děkan a po něm jakýkoliv jeho další nástupce.“

Podle signatářů dopisu tak vzniká situace, v níž není možné fakultu a její obory systematicky rozvíjet a uplatňovat jakoukoli dlouhodobou koncepci. „V obavě z tohoto vývoje vás proto prosíme, abyste návrh na odvolání děkana FAMU nepřijal a zasadil se svou autoritou o to, aby se řešení celé situace vrátilo k věcnému dialogu obou stran. Pokud bude třeba, rádi k tomuto dialogu přispějeme v duchu smírné studentské iniciativy,“ stojí v dopisu rektorovi AMU.

Podepsali jej Jaroslav Brabec za katedru kamery, Petr Jarchovský za scenáristiku, Ivo MathéKarla Stojáková za produkci, Michaela Pavlátová za animaci, Pavel Rejholec za zvuk, Štěpánka Šimlová za fotografii, Ivo Trajkov za střih a Ondřej Zach za FAMU International. Chybí režie, dokument a Centrum audiovizuálních studií, jejichž zástupci sedí právě v senátu FAMU.

Fotogalerie

K známým filmařům, kteří situaci na škole komentují, se připojil Fero Fenič. „FAMU ztratila energii a prestiž, kterou mívala, dnes by o ní nebylo slyšet, nebýt tohoto skandálu,“ soudí tvůrce cyklu GEN, který na škole působil jako pedagog. „Myslím, že už málokomu na ní záleží. A pokud z ni odejdou poslední profesionálové, její existence ztratí společenský význam i potřebnost. Je to obvyklý boj neschopných proti těm, kdo uspěli,“ míní Fenič.

„Vždy jsem pomáhal mladým tvůrcům, v 90. letech mnozí absolventi získali první práci v mém studiu. Za posledních patnáct let jsem však našel jen asi dva, kteří byli schopni uspět v profesionálních podmínkách a nárocích. Na FAMU jsem učil čtyři roky po revoluci, každý rok opustila katedru dokumentu nejméně jedna výrazná osobnost - David Ondříček, Roman Vávra, Petr Václav. Pak sem začali přicházet pedagogové, kteří se v nových podmínkách neuplatnili a svou neschopnost proto prezentovali jako alternativnost. Podle toho si vybírají a vedou žáky,“ uvádí dokumentarista.

Sám Fenič o návratu nepřemýšlí: „Každý děkan, který bude chtít zasmrádlý rybník vyčistit, má moji podporu a obdiv. Já už bych neměl na takový boj dost sil - odpor neschopných proti schopným je vždy tvrdý, natož v umělecké branži. Jsem však mile překvapen, že většina studentů odvolání děkana nepodpořila, tedy chce stav změnit,“ doufá zakladatel Febia a Febiofestu.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Lucie, postrach ulice a učitelka skejťáků totality

Z filmu Tohle není Kalifornie

Vůbec, ale opravdu vůbec nevadí, pokud případný zájemce o snímek Tohle není Kalifornie zaváhá, protože v životě nestál...

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

Vinnetou, Hospoda, Chalupáři. Letní televize mají stále stejné zbraně

Mahulena Bočanová, Josef Větrovec, Jiřina Bohdalová a Vladimír Menšík v seriálu...

Česká televize v létě opráší seriálové Chalupáře, Prima klasické indiánky s Vinnetouem, Nova své sitcomy Hospoda či...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz