Evropa přispěla Marhoulovi na projekt, o který se bil s Hollywoodem

  7:07aktualizováno  7:07
Připravovaný film režiséra, producenta a scenáristy Václava Marhoula Nabarvené ptáče obdržel grant z evropského programu Media. Realizace látky, na níž Marhoul těžce sháněl práva, je nicméně stále v nedohlednu. "Píšu a ještě minimálně rok psát budu," řekl iDNES.cz autor velkofilmu Tobruk.

Václav Marhoul, režisér - „Tenhle panáček se jmenuje Serža a táta ho kdysi za hluboké totality přivezl z Anglie. Bylo to pro mě vůbec poprvé, co jsem viděl takovou figurku. U nás se tehdy prodávali snad jen hlinění vojáčci. Serža je z cínu a je to jezdec kavalerista. Žádná jiná hračka z dětství mi nezbyla.“ | foto:  David Neff, MAFRA

Světový bestseller amerického autora Jerzyho Kosińského Nabarvené ptáče zasáhl českého filmaře natolik, že se po dokončení Tobruku rozhodl napnout veškeré úsilí k tomu, aby román mohl zfilmovat právě on. A nebylo to lehké: o Kosinského dílo měl totiž zájem Hollywood a jen vyjednávání o autorských právech s chicagským nakladatelstvím Spertus College of Judaica trvalo čtrnáct měsíců.

K dnešku úspěšný filmař, jehož drama Tobruk se prodalo do devětadvaceti zemí, dokončil už druhou verzi literárního scénáře a rozpočet snímku odhaduje na 120 milionů korun. Eviduje koprodukční nabídky z Francie, Anglie a Polska a předpokládá, že bude natáčet na Ukrajině a v Polsku, kde se příběh odehrává. 

Nabarvené ptáče

Děj románu se odehrává na venkově ve východní Evropě, kam malého syna pošlou otec s matkou – do bezpečí k náhradním rodičům. Jenže ve válečném zmatku plán selže a šestileté dítě musí bojovat o přežití samo, ohroženo už "neslovanským" zjevem. Na pouti mezi vesnicemi je obětí či svědkem nekonečných zvěrstev, která se na něm podepisují; dokonce ztratí řeč. Chlapec sice vše přežije, setká se s rodiči a po čase začne znovu mluvit, ale po přestálých hrůzách už není schopen žít a milovat – dokonce v něm jeho blízcí vidí hrozbu.

Do hlavních rolí patrně obsadí zahraniční herce, zatím však nemá žádná konkrétní jména. "Pro hlavní roli budu potřebovat chlapce, který se nám má před očima měnit v muže. A taky se mi v ději musí vystřídat všechna roční období, dvakrát za sebou. Počítám tudíž, že se natáčení pěkně protáhne," podotýká Marhoul s tím, že to je nicméně zatím ještě hudba budoucnosti.

Media Development je finančním programem EU, jehož cílem je podpora audiovizuálního průmyslu členských zemí. Podpora se realizuje formou přímého financování filmové a televizní tvorby a projektů, které přispívají k propagaci a distribuci evropských audiovizuálních děl nebo k dalšímu vzdělávání evropských filmových profesionálů.

V daném kole požádalo o podporu 446 producentů z Evropské unie, z toho 237 předložilo žádosti na hraný film. Podporu nakonec získalo 93 žádostí, z nich 44 na hraný film. Česká republika jich předložila deset. Podporu v celkové výši 131 250 eur (zhruba 3,2 milionu korun) získaly čtyři projekty - dva dokumenty a dva hrané filmy. Nejvyšší částku, šedesát tisíc eur (téměř 1,5 milionu korun) získalo právě Nabarvené ptáče. "Je to maximální podpora, kterou může hraný projekt v rámci programu  dostat," vysvětluje Marhoul.

Kosińského Nabarvené ptáče způsobovalo a stále způsobuje silné kontroverze, dostalo se mu světového ohlasu i mnoha prestižních literárních cen. Jerzy Kosiński napsal dvanáct románů, z nichž dva se staly světovou klasikou. Prvním a asi nejznámějším dílem je právě román Nabarvené ptáče (The Painted Bird, 1965). Druhým je román Byl jsem při tom (Being there, 1971), v jehož filmovém ztvárnění zazářil v hlavní roli takzvaného Chancy Gardenera (Zahradníka) Peter Sellers. Snímek byl v roce 1979 nominován na Oskara v kategorii nejlepší film.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

VIDEO: Žerou mozky a ten ona nemá, hlásí hororová komedie Zombieland 2

Film o filmu Zombieland: Rána jistoty

Deset let poté, co se zrodila hororová komedie Zombieland, se její hrdinové, které hrají Woody Harrelson, Jesse...

Hrát se dá i bez školy. Báječní herci, kteří vlastně herci nebyli

Děda a babi Homolkovi s vnuky, to jsou Josef Šebánek, Marie Mottlová a bratři...

Pracovali třeba jako dělníci nebo úředníci, ale pak jim někdo řekl: „Pojďte s námi natáčet!“ Herci, kteří vlastně herci...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz