Točí se Anatomie zrady. Labudův syn získal roli Emanuela Moravce

  12:44aktualizováno  12:44
Pod pracovním názvem Emanuel Moravec – Anatomie zrady točí produkční společnost Rolling Media v koprodukci s Českou televizí dvoudílné historické drama o muži, který se ze zarytého odpůrce nacistů stal jejich neméně nadšeným přisluhovačem.

Ondřej Vetchý a Marián Labuda ml. ve filmu Emanuel Moravec - Anatomie zrady | foto: Rolling Media

Titulní postavu ztvární syn slavného slovenského herce Marián Labuda ml., známý u nás třeba z retropříběhu Jak jsme hráli čáru. Do dalších rolí tvůrci obsadili Viktora Preisse, Ondřeje Vetchého, Milana Kňažka či Vladimíra Polívku.

Scénáře, který napsali Lucie a Josef Konášovi, autoři rovněž dvoudílného válečného dramatu Operace Silver A, se ujal Biser A. Arichtev, režisér seriálů První republika nebo Vyprávěj.

„Postava Emanuela Moravce a jeho osud jsou doslova fascinující. Příběh vypráví, jak se ze zapřísáhlého demokrata, zastánce takzvané hradní politiky a prezidenta T. G. Masaryka, stane přesvědčený nacista. Naším cílem je však ukázat Emanuela Moravce v jiném než pouze černobílém znázornění,“ prohlašuje režisér.

Štáb natáčí na autentických místech popisovaných událostí, k nimž v metropoli patří Černínský palác, Nosticův palác, Petschkův palác nebo Lucerna, ale také v Německu, mimo jiné na Rujáně. Producent projektu Vítězslav Jandák ml. získal pro historické postavy rovněž řadu německých herců.

Fotogalerie

V roli K. H. Franka se představí André Hennicke, který si v Pádu Třetí říše zahrál esesáka vydávajícího příkaz k popravě válečných zajatců od Dunkerku, coby Reinhard Heydrich se zase objeví hrdina bondovky Spectre Detlef Bothe, který si roli Heydricha vyzkoušel už ve filmech Lidice a Anthropoid. Hudbu píše slovenský skladatel Michal Novinski, nositel Českých lvů za díla Ve stínu a Kuky se vrací.

„Snažíme se vytvořit opravdu výpravné, strhující a co nejrealističtější televizní drama, které vypovídá o historických souvislostech, nikoli pouhou dramatickou rekonstrukci,“ slibuje producent. „Rádi bychom co nejvíce přiblížili postavu Emanuela Moravce, největšího novodobého zrádce, protože si myslíme, že právě jeho osobnost spojená se zrůdnou ideologií v moderních dějinách poměrně dost zapadá – a my bychom neměli zapomínat,“ dodává.

Protagonista příběhu – legionář, profesionální voják, pedagog Vysoké školy válečné, ale také publicista či autor knihy Obrana státu – zvažoval po Mnichovu ze strachu emigraci. Ale Němci sami mu nabídli spolupráci, v roce 1942 se stal členem protektorátní vlády ve funkci ministra školství a lidové osvěty, dokonce inspiroval vyhlášku slibující odměnu za dopadení pachatele atentátu na Heydricha. Během Pražského povstání 5. května 1945 spáchal sebevraždu.

Postava Emanuela Moravce se už na obrazovce několikrát objevila, třeba v hraném dokumentu Apoštol národní zrady jej představoval Pavel Nečas, v cyklu České století jej ztělesnil Daniel Landa. Film Emanuel Moravec – Anatomie zrady uvede ČT v květnu 2020.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

V 49 letech zemřel Brian Turk, další tvář původního Beverly Hills 90210

Americký herec Brian Turk

Po nedávném skonu Luka Perryho odešel další představitel jednoho z hrdinů seriálu Beverly Hills 90210. Herec Brian Turk...

VIDEO: Zabijeme ho, věří Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička coby Staříci

Ze snímku Staříci

Po předpremiéře na letošním karlovarském festivalu vejde 17. října do kin film Staříci, v němž se Jiří Schmitzer a...

Nabarvené ptáče vidělo 26 tisíc lidí, stačilo to na třetí místo

Petr Kotlár, představitel hlavní role Nabarveného ptáčete, o pauze během...

Film Václava Marhoula Nabarvené ptáče začal svou domácí distribuční pouť ve 129 kinech, kam zlákal 26 tisíc diváků....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz