DVD v MF DNES: Pelíšky, film desetiletí

  12:01aktualizováno  12:01
Píší se léta šedesátá, důstojník objímá ruské známé, soused křičí "Dávám bolševikovi rok, maximálně dva" a jejich děti zažívají první lásky i vzpoury; než přijedou tanky. To jsou Pelíšky, film Jana Hřebejka, který se stal legendou.

Z filmu Pelíšky | foto: Česká televize

V kinech jako druhý po Koljovi překonal milion diváků a stal se nejnavštěvovanějším titulem roku 1999. Rok poté vládly Pelíšky žebříčku nejčastěji půjčovaných nosičů, uspěly i v prodeji na videokazetách a DVD.

Chcete vědět více?

Ve středu 5. prosince
vyjde spolu s MF DNES
DVD s filmem Pelíšky. Cena výtisku novin s filmem bude 59 korun.
A navíc ve čtvrtek naleznete v magazínu MF DNES dárek pro vás: originální obal k filmu do DVD boxu.
.

Na festivalu Novoměstský hrnec smíchu držely po léta historický rekord "prosmáté“ doby - třicet procent; předstihlo je až další Hřebejkovo dílo Pupendo a vzápětí Troškův Kameňák. A v roce 2003 vyhrály anketu MF DNES o nejlepší český film desetiletí.

Vánoce, svatby, pohřby
Proč právě Pelíšky? "Každý si v nich něco našel, od školáků po staroušky,“ míní režisér. "Je v nich úsměv i dojetí, troška sentimentu i humor daný osobní zkušeností autorů. Rád bych ještě jednou natočil něco podobného, ale to nelze naplánovat, jinak by takové filmy vznikaly na běžícím pásu.“

U Pelíšků stejně jako u prvotiny Šakalí léta režisér pracoval s předlohou Petra Šabacha a scénářem Petra Jarchovského. Původně se počítalo s dvoudílnou televizní verzí a také testovací projekce jakoby vypovídaly o "dvou filmech v jednom“.

foto VIDEOUKÁZKA Z PELÍŠKŮ č. 1
Nerozbitné skleničky z Polska

Mladým se prý líbila spíše první, vyloženě komediální část filmu, pamětníkům zase ta druhá, prověřující charaktery srpnem 1968. Ale nakonec si jedni i druzí zamilovali film jako celek, neboť slovy tvůrců zobrazuje "věci mimo velkou politiku, obecně srozumitelné rodinné situace a rituály, Vánoce, svatby, pohřby.“

Vyděržaj, pioněr
Ostatně Pelíšky nezapřou soukromou inspiraci: "Donutilova“ rodina má předobraz v dětství Šabachově, "Kodetova“ v zázemí Jarchovského. A všichni se podíleli na vymýšlení a shánění dobových rekvizit -skleněných těžítek, umělohmotných lžiček nebo hraček typu Vyděržaj, pioněr. Představitel profesora Jiří Krejčík dokonce přinesl vlastní oblek, který si nechal ušít v 60. letech pro plánovanou emigraci.

foto VIDEOUKÁZKA Z PELÍŠKŮ č. 2
Pojď mi to povědět, ty Koněve!

Při udílení Českých lvů sice Pelíšky porazil Návrat idiota, vedle sošky za divácky nejúspěšnější film však vybojovaly hereckou trofej pro Kodeta. Jeho dcera Bára Kodetová o svém otci říká, že byl stejný jako jeho hrdina v Pelíškách - "cholerický, tvrdohlavý, svérázný, plný energie - a také melancholie". Sbírku poct pro Pelíšky završily dvě ceny z karlovarského festivalu a herecké trofeje z plzeňského Finále.

Hřebejk zpětně přiznává, že od rodinného žánru čekal jistý úspěch -ale že se z filmu stane sociologická záležitost, to se prý předpovědět nedalo. Stačí se podívat na internet, kde vedle hitparády hlášek stojí stručné hodnocení: Kult. Klasika.

foto VIDEOUKÁZKA Z PELÍŠKŮ č. 3
Kde udělali soudruzi z NDR chybu?

Čím se proslavili
Pelíšky ukázka MužikKraus (Jiří Kodet) - Výbušný odpůrce komunistů, jenž oslovení "soudruhu" trestá holí a proletářům vzkazuje od plic jadrné sprosťárny, baví i jako domácí tyran, třeba ve sporu o noky versus knedlíky.

Miroslav DonutilŠebek (Miroslav Donutil) - Dokonalý "zelený mozek", důstojník oddaný socialismu, který armádní dril přenáší i do rodiny. Vyrábí nástěnky, jídelníčky a ve slavné scéně pije hořící vodku se slovy Maršál Malinovskij!

Emília VašáryováKrausová (Emília Vášáryová) - Kodetova filmová manželka, tichá, trpná, ustupující, jejíž svět se soustředí na láskyplný vztah k dospívající dceři. Teprve když zemře, odhalí se, jak velké prázdno zbylo po strážkyni pelíšků.

Simona StašováŠebková (Simona Stašová) - Donutilova filmová manželka, vědoucí rozšafná hospodyně, která navenek manželovi vše s obdivem odkývá, načež jde a udělá to po svém. Proslula hláškou u trouby: Co vidíš? - Kuře. -Tak vidíš.

Stella Zázvorkovábabička (Stella Zázvorková) - Laskavá bytost, nenápadná spojenkyně dětí, která ruce spíná nad hrátkami synů - Donutila a Polívky. Herečka se při natáčení sešla s Jiřím Krejčíkem, v jehož filmech začínala.

Eva Holubováučitelka Eva (Eva Holubová) - Lehce potrhlá kantorka, která se usilovně snaží najít pro svého syna vhodného tatínka. Jejím bytem projdou neskuteční podivíni v čele s kolegou Sašou, s nímž absolvuje mimo jiné divoké tance.

Jaroslav Dušek učitel Saša (Jaroslav Dušek) - Kariérista, který vzbuzuje současně smích, odpor i soucit. Filmový partner Holubové, do jejíž domácnosti vnáší praštěné výchovné metody a zakouší ponížení ve scénce před toaletou.

Bolek Polívkastrýc Václav (Boleslav Polívka) - Donutilův filmový bratr, veselý kumpán, jenž na svého sourozence shlíží s pobaveným nadhledem. Názorově stojí na opačné straně, takže bratra provokuje ve stylu, „kde soudruzi udělali chybu“.


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, kterou...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz