RECENZE: Neumím želet, tvrdí Jiří Suchý. Pro Sommerové dokument tím líp

  10:57aktualizováno  10:57
Celovečerní dokument Jiří Suchý – Lehce s životem se prát, který natočila Olga Sommerová, vstupuje do kin s diváckou cenou z letošního karlovarského festivalu. Ale hlavně s příjemnou náladou bez vzdychání.

Muž více než devatera řemesel, divadelník, zpěvák, textař, básník, skladatel, spisovatel, kabaretiér, filmař, grafik, výtvarník, sběratel a režisér, oslaví za pár dní osmaosmdesátiny.

Ale navzdory věku, přinejmenším v dokumentu s podtitulem Lehce s životem se prát, nepěstuje Jiří Suchý stesk, nostalgii ani bolestínství. „Říkají mi, že když míjím bývalé sídlo Semaforu, musí mi být smutno. Asi musí, jenže není, jak to mám udělat? Já neumím želet,“ vyznává se. Díkybohu.

Fotogalerie

Jeho portrét v režii Olgy Sommerové je sice laděn povětšinou pamětnicky – navíc souběžně se vstupem snímku do kin vychází k výročí scény kniha Semafor: šedesát let v jednom představení – nicméně nedrží se přísné chronologie. Skáče napříč časem i tématy, k některým se vrací, takže občas ztrácí dramaturgický řád i vypravěčský rytmus.

Ale na drobné zádrhele se snadno zapomíná pod vlivem nakažlivé, nenásilně pozitivní nálady v rytmu swingu a rokenrolu. Třebaže plátno sleduje i semaforskou současnost včetně Suchého kouzelné improvizace při výpadku paměti, hlavní zbraní zůstávají mnohdy unikátní černobílé archivy, třeba divadelní podoba muzikálu Kdyby tisíc klarinetů, a také opakované potvrzení, že dobové hudební „klipy“ uměly opravdu parádní stylizaci.

Dědictví mírnosti

Nicméně často Suchý vystupuje „mimo roli“ a činí tak opět s civilně uměřeným vtipem, ať si zahraje na malého kluka v klatovské lékárně, nebo se vyznává z víry, protože „před velkým třeskem byl netřesk, něco ho přece muselo nakopnout“.

Samo sebou silnou kapitolu představuje osobnost Jiřího Šlitra, strhávající k smíchu a potlesku i v hledišti kina, překvapivě se však Suchý nevyhýbá ani vlastnímu rodinnému soukromí. S láskyplným obdivem hovoří o zesnulé manželce a jejich syn přesně vystihne podstatný rys otcovy povahy, když sdělí: „Mám po něm mírnost.“

Jiří Suchý – Lehce s životem se prát

Česko, 2019, 102 min

Režie: Olga Sommerová

Scénář:

Hrají: Jiří Suchý a další

Hodnocení­: 70 %

Nechybí bratr Ondřej ani vnoučata, vyprávění o rodičích a dětství v komži ministranta či ve skautském úboru. Zábavně, bez sebedojímání Suchý komentuje fotografie a domácí videa z Vánoc či oslav dětských narozenin, kde po boku jeho potomka figurují Formanovi synové či dcera Věry Chytilové. A svou sběratelskou vášeň dokládá mimo jiné kolekcí cínových vojáčků.

Některá setkání, třeba s Milošem Formanem, do profilové mozaiky přirozeně zapadají, jiná, například inscenovaná návštěva Karla Gotta, působí trochu uměle.

Také normalizační éru Semaforu bez Suchého shrne dokument jedinou obecnou větou, je znát, že režisérka nechce svého hrdinu drásat, vydírat, dolovat z něj hořkost či ukřivděnost. Filmařsky vzato jde o solidní, poctivý, nikoli však průlomový snímek hodný známky mezi šedesáti a pětašedesáti procenty, jehož délku občas divák pocítí.

Ale mnohem častěji se přistihne, že si tiše zpívá společně se Suchým a že je podvědomě možná rozněžnělejší než sám hlavní aktér. Tím lépe pro dokument.

  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: V Amnestii buší do vzpoury vězňů hudba kapely Depeche Mode

Amnestie, akční vztahový thriller o manipulaci, násilí, zradě, porážce totality a největší vězeňské vzpouře u nás, jde...

Kinům opět vládl Joker, Pražské orgie startovaly až na osmém místě

Ačkoliv měly k dispozici 133 kin, nejvíce ze všech aktuálních titulů, zlákaly do nich Pražské orgie při svém...

RECENZE: Je klidná, čeká ji Dobrá smrt. Vznikl mimořádný film o eutanazii

Tomáš Krupa natočil mimořádný film. Plně pozitivní, přestože mluví o smrti, nadto dobrovolné. Léčivý, neboť divák se...

DO KINA: Jiří Mádl v akci, Angelina Jolie v pohádce a k tomu Staříci

Kolekce novinek týdne obsahuje netypické útvary jako krátkometrážní filmy nebo animované pásmo. V pokračování Zloby se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz