KOMENTÁŘ: Prostě propadák. Doktor Martin je zralý na tichý odchod z kin

  8:59aktualizováno  8:59
Proč to nenazvat pravým jménem? Ani divácký nevděk, ani recenzentské nepochopení, prostě propadák. Snímek Doktor Martin: Záhada v Beskydech, odvozený od populárního televizního seriálu s Miroslavem Donutilem v titulní roli, je po dvou týdnech zralý na tichý odchod z kin.

Z filmu Doktor Martin: Záhada v Beskydech | foto: Bontonfilm

Samozřejmě čísla neznamenají všechno a tvůrci se cítí spravedlivě dotčeni, kdykoli jim statistiky dokazují, že šlápli vedle. Případně namítají, že jim přece vůbec nešlo o divácký úspěch, neřkuli o mrzké peníze, nýbrž výhradně o vyšší umělecké cíle, filozofické sdělení lidstvu, případně průlomový tvůrčí experiment.

Jenže právě v případě lékaře bručouna, kterého přesun z města na vesnici, tamní přírodní krásy, rázovití sousedé i bujné vnady místní učitelky polidští jenom nepatrně, bije kalkul do očí.

Doktor Martin vyhrával na obrazovce, kde zplodil už dvě řady plus chystaný odvozený seriál Strážmistr Topinka. Tak proč by nemohl na velkém plátně zplodit pro změnu roztomilého potomka a vesele ho s sebou vláčet během kriminalistické honby za pokladem?

Pochopitelně to zkusit mohl a taky udělal, ovšem nestálo to za námahu. Po dvou týdnech si film Doktor Martin: Záhada v Beskydech připsal podle Unie filmových distributorů 5 918 diváků, což převedeno na vstupné činí 722 323 korun českých. Proti premiérovému víkendu se nyní zájem propadl o více než polovinu, také mu ubylo kinosálů, zkrátka předpokládaný hit se nekoná.

Fotogalerie

Ale proč, jestliže na obrazovce si i nynější reprízy seriálových epizod stále udržují sledovanost kolem osmi set tisíc diváků?

Právě proto. Neboť bez ohledu na pochybné kvality filmu samého představuje Doktor Martin dokonalý prototyp podívané, jejíž věrné publikum už si možná ani nepamatuje, kdy vlastně bylo v kině naposledy. Pouze z doslechu tuší, že se tam popcorn sype a Coca-Cola teče proudem, že ohlušující zvuk huláká ze všech stran, obří plátno se dá obhlédnout hůř než tenisový dvorec a pobíhají po něm vesměs podivné bytosti supermanského vzezření, zpravidla na pokračování.

Navíc si člověk televizní umí představit tu štrapác: vstát z pohodlného křesla, místo županu nahodit únosný civil, přesunout se na místo určení a ještě vyklopit za lístek peníze, které odpovídají tříhodinovému exkluzivnímu přenosu z Měsíce, nikoli tuctové televizní produkci za tři koruny padesát.

RECENZE: Doktor Martin v kině trestá herce, diváky i původní seriál

Miroslav Donutil při natáčení filmu Doktor Martin: Zločin v Beskydech

Dá se namítnout, že jiné seriály se v kinech také mimořádně promítají, dokonce v podobě nonstop maratonů, a že jejich fanoušci stojí fronty, aniž by reptali, proč mají za televizní kvalitu platit kinematografické vstupné. Jenomže to je právě onen rozdíl mezi publikem běžným a kultovním, jejž kdysi Tomáš Baldýnský tak trefně pojmenoval: „Kultovní je to, co má málo lidí hodně rádo.“ Tedy až tak hodně, že neváhají vynaložit vlastní úsilí, tím spíše, pokud mohou dotyčný projekt vidět na předpremiéře, mezi svými a mezi prvními.

Zatímco takzvané většinové seriály sice počítají své diváky ve velkém, ale těžko by je dostaly z obýváku do kina dejme tomu na Best of Ordinace v růžové zahradě. Právě s tím zapomněli tvůrci filmového Doktora Martina počítat. Jistě, za čas film nasadí do vysílání a pak se budou chlubit, jak pěkná čísla mu peoplemetry naměřily.

Ale tak tomu mohlo být od začátku. Kdyby krimikomedie Doktor Martin: Záhada v Beskydech zkrotila vlastní světácké ambice a vznikla rovnou jako samostatný příběh pro obrazovku, ušetřila by sobě ostudu a šesti tisícům svých věrných peníze.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

RECENZE: Záměrné pohřbívání ponorky Kursk budí užaslý hněv

Záběr z filmu Kursk

Proč vlastně chodit na film Kursk, když je případ zkázy ruské ponorky tak známý, že nelze doufat ve šťastný konec?...

Další z rubriky

Nejhorším filmem roku může být Robin Hood i komedie Holmes & Watson

Z filmu Robin Hood

Před oscarovou nominací oznámily své kandidáty také Zlaté maliny, tradiční anticeny pro nejhorší díla a výkony roku. Do...

Oscara může získat Roma, Lady Gaga i Rami Malek za roli Mercuryho

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

Americká filmová akademie vyhlásila nominace na své výroční ceny. Šanci má i zpěvačka Lady Gaga, která zazářila v...

KOMENTÁŘ: Český lev se drží při zdi, Oscary se odhodlaly k průlomu

Rami Malek získal cenu za roli Freddieho Mercuryho ve filmu Bohemian Rhapsody.

Ve stejný den vyhlásili nominace na své výroční ceny jak pořadatelé amerických Oscarů, tak Českých lvů. Je nasnadě, kdo...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz