RECENZE: Získá si Dogman Ameriku? Mísí něhu, krev a western

  6:45aktualizováno  6:45
Hrdinou krutého a současně něžného filmu Dogman, který Itálie vyslala do oscarové bitvy, je drobný psí lazebník, jenž se postaví hrubému násilníkovi.

Výtečný představitel titulní role Marcello Fonte má z Cannes cenu pro nejlepšího herce, režisér snímku Matteo Garrone si získal mezinárodní věhlas již dílem o neapolské mafii Gomora. Může nyní jejich Dogman zabodovat u členů americké filmové akademie?

Na nominaci by stačit mohl, protože vypráví univerzálně srozumitelný i platný příběh bezmála westernového charakteru. Na rozdíl od Sedmi statečných se však na chudé periferii velkoměsta najde pouze jediný statečný, který se postaví bývalému boxerovi, jehož teroru se bojí celé okolí. I jemu trvá, než se vzepře, neboť v jejich vzájemném vztahu hrají roli prvky jak obchodní, tak kriminální – a paradoxně místy i jistá důvěrnost, která by se dala pokládat za příměří Davida s Goliášem.

Fotogalerie

Podstatnou část účinku zařizuje prostředí: zanedbané, špinavé, sešlé, až se člověk diví, že i v takové mizerii žijí lidé, kteří vodí své domácí mazlíčky do psího salonu. Způsob, jak se svými svěřenci hrdina zachází, jak je při zkrášlování tiší, krotí a rozmlouvá s nimi, obnáší jednak příjemnou dávku humoru, jednak nevtíravou charakteristiku osamělého muže, jenž stejnou dávkou citu obdařuje i svou dcerku a každým slovem dává najevo, jak potřebuje harmonii. Patří k ní každodenní rituály místní pospolitosti, které zahrnují hospůdku, fotbal a svým způsobem i nájezdy surovce, jenž si chodí k psímu holiči pro drogy, ovšem na dluh. Přísně vzato tu nikdo není úplně svatý, ani hrdina dělící se s jímavou oddaností se psem o vlastní večeři „jednou tobě, jednou mně“, nicméně od zastavárny po hrací automaty se výtečná sestava lidských typů pohybuje naprosto samozřejmě, jako by tohle byl docela běžný způsob života.

Namočíš se, zaplatíš

Jenže není a hlavně se z něj nedá vystoupit, jak zjistí hrdina zatažený proti své vůli do násilníkových zločinů. Dogman přesně vystihuje bezmoc komunity vůči jednomu surovci v mikrosvětě, kde se policie nevolá, s ranami se k lékaři nechodí a nejen ze strachu se neudává.

Dogman

Itálie / Francie, 2018, 102 min

Režie: Matteo Garrone

Scénář: , ,

Hrají: Marcello Fonte, Edoardo Pesce, Nunzia Schiano, Adamo Dionisi, Francesco Acquaroli, Alida Baldari Calabria, Gianluca Gobbi, Aniello Arena

Hodnocení­: 65 %

Drtivé výjevy včetně mrazničky či bitky mezi sochami se střídají s okamžiky, kdy by divák spolu s naivně okouzleným hrdinou rád uvěřil v jeho sblížení s hrubcem, počínaje flámem a konče domácí péčí, jenže vždy jde o plané naděje. 

Ani omluva se tu nenosí: zabírá pouze pomsta. Za to, že se dobrosrdečný chlapík stal vyděděncem ve vlastním světě, jediné jistotě, již měl, a že se tak zoufale a marně snaží zavděčit zbabělcům kolem sebe.

Vychutnávaná krev a existenciální bloudění sice ve finále ubírají na síle, dojem také kazí tolikrát obehrané drogy, zato originální psí komparz drží napětí – byť klamavé – do poslední chvíle. A především Dogman beze stopy kazatelské morality dokazuje, že se nedá lavírovat na okraji propasti; stejně se namočíš, stejně zaplatíš.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Na DVD vychází Sedláčkův Palach, německá tragikomedie i pravěké drama Alfa

Trailer k filmu Palach

Chvilku po televizní premiéře vychází na DVD snímek Roberta Sedláčka Jan Palach. Z dalších žánrů se do distribuce...

Většinu cen Trilobit dostaly dokumenty, bodoval i film Všechno bude

Hlavní cenu Trilobit 2019 má Marta Nováková za dokumentární sérii Čechoslováci...

V Berouně se udílely výroční ceny Českého filmového a televizního svazu Trilobit. Tři ze čtyř hlavních trofejí si...

Který film má nejvíce šancí na České lvy? Akademie vyhlašuje nominace

Nová podoba sošky Český lev od roku 2018

Česká filmová a televizní akademie v úterý od jedenácti hodin vyhlásí nominace 26. ročníku filmových cen Český lev....

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ V LISOVNĚ (35-40.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz