Do kin míří nové Pelíšky a noví Samotáři

aktualizováno 
Hodně prvotin. Hodně komedií. Hodně koprodukcí s Českou televizí. Tak vypadá český film už několik let a rok 2003 nebude výjimkou. Pevné termíny letošních premiér nahlásilo třináct děl a právě jejich přehled dnes přinášíme.
Pupendo - natáčení - foto 5

Pupendo - natáčení - foto 5 - Bolek Polívka | foto: Michal SváčekMF DNES

Zatím mezi nimi není ani velkofilm s rekordním rozpočtem zvíci Tmavomodrého světa, ani pravý opak, provokativní mladá zábava jako loňský Brak. Ale to se ještě může změnit. Od dubna by měl Igor Chaun natáčet v Praze a okolí vieweghovský příběh Účastníci zájezdu, jehož schvalovací projekci plánuje ČT do konce roku.

Dubnem by naopak mělo skončit natáčení autorského snímku režisérky Andrey Sedláčkové Můj otec a ostatní muži, v němž do značné míry vyšla z vlastních zážitků. Hrdinka v létě 1989 uteče do Francie, před režimem, ale hlavně - a marně - sama před sebou. Hraje tu silná sestava: Tatiana Vilhelmová, Aňa Geislerová, Ladislav Mrkvička, Ivan Trojan, Oldřich Kaiser.

V květnu by měla padnout poslední klapka debutu Davida Jařaba Vaterland, fantastického thrilleru s prvky černé komedie „o kulturních střetech a jednom lovu“ - hotov má být v listopadu. A za český lze do jisté míry považovat i velkofilm Jánošík, který na Slovensku natáčí polská režisérka Agnieszka Hollandová: jsou v něm nejen zdejší peníze, ale i herecké tváře.

15. leden - Noční hovory s matkou, režie Jan Němec
Obsahem velice osobní, tvarem mladistvě neobvyklá zpověď legendárního tvůrce nové vlny 60. let. Má za sebou už dvě slavné předpremiéry - v Česku vůbec první svého druhu na internetové síti (iDNES), v Locarnu festivalovou, kde vyhrála mezinárodní soutěž videofilmů. Nyní v přepisu na filmovou kopii přichází do vybraných kin.

16. leden - Útěk do Budína, režie Miloslav Luther
Velký slovensko-český projekt podle Vančurovy předlohy, o němž se uvažovalo už před listopadem 1989; společenské změny jeho vznik odsunuly. Film i následný televizní seriál líčí dobovou romanci s netradičním milostným trojúhelníkem, hlavní role hrají Bolek Polívka a Lea Vlasáková, menší Miroslav Donutil a Jiří Menzel

23. leden - Kameňák, režie Zdeněk Troška
Po melodramatickém kostýmním příběhu Andělská tvář se tvůrce úspěšných pohádek či vesnické trilogie Slunce, seno... vrací na půdu divácky vděčných lidových komedií. Středobodem jeho vyprávění má být současná rodinka, jíž herecky vládnou Václav Vydra a Jana Paulová. Scénář vychází ze sbírky populárních anekdot

13. únor - Kruté radosti, režie Juraj Nvota
Uznávaný divadelní režisér si ve slovensko-české koprodukci vyzkoušel poprvé filmovou režii. Romantický příběh zasazený do třicátých let minulého století líčí věčné pokušení i bezradnost v hledání lásky. V hlavních rolích se představí Ondřej Vetchý, Anna Šišková a Táňa Pauhofová

20. únor - Městečko, režie Jan Kraus
Další debut, tentokrát známého herce a moderátora, který napsal i scénář. Hořká komedie o nástupu kapitalismu v Čechách slibuje mozaiku absurdit malého města na přelomu totality a demokracie. „Nemůžu za to, že v roce 1990 v Městečku vyhrála volby Nezávislá erotická iniciativa,“ říká režisér, jehož syn David napsal hudbu a píseň k filmu.

20. únor - Lesní chodci, režie Ivan Vojnár
Sága dvou tuláků v podání Jiřího Schmitzera a Zdeňka Nováka se odehrává ve všech ročních obdobích, od 60. let až do současnosti. Scénář Martina Ryšavého zasadil Vojnár do severních Čech, klíč tvoří smlouva o budoucí svatbě vlastních dětí, od níž si hrdinové slibují, že syn a dcera zaručí přežití tuláckého mýtu

27. únor - Čert ví proč, režie Roman Vávra
Klasická výpravná pohádka o zemi krále Dobromila, kde zavládla moc pekla. Jen Iva Janžurová coby bylinkářka předvídá, že krajinu zachrání ten, kdo si přijde s oslem pro princeznu Aničku. Když je nejhůř, na scéně se objeví vtipný Filip, který se postaví i Luciferovi. Hvězdné obsazení doplňují Josef Somr, Eva Holubová či Pavel Liška.

6. březen - Krysař, režie František A. Brabec
Ojedinělý snímek, který má naději vstoupit do Guinnessovy knihy rekordů do rodiny nejrychleji natočených hraných celovečerních filmů. Volný přepis Dykovy legendy o krysaři, jenž se pomstí prostopášnému městu, vznikl za necelý den, od silvestrovského do novoročního rána. Hrají Petr Jákl, Richard Krajčo, Ester Geislerová a Karel Dobrý.

27. březen - Pupendo, režie Jan Hřebejk
Jeden z předpokládaných diváckých hitů roku přezdívaný Pelíšky 2 přináší opět komedii o rodičích a dětech z předlistopadové éry, tentokrát z bezčasí let osmdesátých, kdy jedni tiše vzdorovali, druzí dělali kariéru a jejich potomci dospívali. Hlavní postavy hrají Bolek Polívka, Eva Holubová, Jaroslav Dušek, Vilma Cibulková a Pavel Liška.

24. duben - Nuda v Brně, režie Vladimír Morávek
Další divadelní režisér si vyzkoušel přestup za filmovou kameru. Děj se odehrává během jediné letní noci v omšelém činžáku kdesi uprostřed Brna. Producent Čestmír Kopecký naznačuje, že půjde o komedii na téma, jak „Stanislav Pichlík přišel o panictví, jeho bratr Jaroslav o oko - málem, herec Donutil o život a Olinka Šimáková o maminku“.

15. květen - Únava, režie Michaela Pavlátová
Tahle režisérka dosud sbírala mezinárodní ceny za animované snímky, zkusila si kombinaci s dokumentem a také hranou povídku cyklu Praha očima. Teď přichází s celovečerním komorním příběhem o dvojici, kterou zdánlivě spojuje láska k hudbě, ale jejíž vztah se rozpadá, neboť každý z partnerů má o životě a kariéře jiné představy.

4. září - Želary, režie Ondřej Trojan
Milostný příběh z druhé světové války podle knihy Květy Legátové a scénáře Petra Jarchovského patří k nadnárodně rozmáchlým dílům. Točilo se i na Slovensku, s Aňou Geislerovou či Ivanem Trojanem, jednu z hlavních rolí zde má maďarský herec Gyorgy Cserhalmi, hrají tu i Rakušané, Čechoameričan Jan Tříska a zpěvačka Iva Bittová.

18. září - Jedna ruka netleská, režie David Ondříček
Další předpokládaný šlágr české sezony, jenž by se mohl stát druhými Samotáři, slibuje žánrem černou komedii ze současnosti a zároveň silné generační lákadlo v postavách hlavních hrdinů. Hrají je mimo jiné Ivan Trojan a Jiří Macháček, který psal spolu s režisérem rovněž scénář k filmu.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Hanzlíkovo Léto s gentlemanem odstartovalo v kinech až na čtvrtém místě

Hrdinové filmu Léto s gentlemanem

Jaromír Hanzlík jako herecký hrdina i scenárista snímku Léto s gentlemanem se zřejmě minul se svým generačním publikem....

RECENZE: Kéž by Černé vdovy měly víc rozumu. Anebo ztřeštěnosti

Propagační fotografie k seriálu Černé vdovy

Jitka Čvančarová, Jana Plodková a Lucia Siposová se v seriálu Černé vdovy zbaví manželů, ale nikoli policisty v podání...

RECENZE: Zakažte mým rodičům plodit děti, vydírá průhledné Kafarnaum

Z filmu Kafarnaum

Kafarnaum, podle evangelií působiště Ježíše Krista, je také jméno libanonského filmu, který si z festivalu v Cannes...

Najdete na iDNES.cz