Do kin jde třetí „fotrovská“ komedie s osvědčeným De Nirem a spoustou dětí

  8:03aktualizováno  8:03
Kina dostanou k Vánocům novou komedii. Ben Stiller a Robert De Niro ve filmu Fotři jsou lotři svedou již třetí bitvu zetě s tchánem.

Fotři jsou lotři | foto: Bontonfilm

Už deset let odplynulo od chvíle, kdy se zamilovaný smolař v podání Bena Stillera přišel představit rodičům své dívky, leč zanechal za sebou sérii trapasů, omylů, katastrof a pochybností zejména v očích budoucího tchána – Roberta De Nira. Běžná rodinná komedie. Jenže se líbila, vydělala tři sta milionů dolarů a na úspěch zná Hollywood jedinou odpověď: pokračování.

Střídání stráží

V roce 2004 následoval druhý díl Jeho fotr, to je lotr!, v němž došlo na vzájemné seznamování rodičů nevěsty a ženicha; tehdy De Nirův hrdina narazil na výstředního "spolutchána" neboli Dustina Hoffmana. A kasy se znovu plnily, tržby přesáhly čtyři sta třicet milionů. Takže bylo jen otázkou času, kdy se hrdinové sejdou potřetí.

Fotři jsou lotři

Oč tentokrát půjde, bylo nasnadě: šest let po svatbě se jaksi patří mít děti. A právě spory o výchovu pětiletých dvojčat, jejichž narozeninová oslava se ve filmu chystá, odstartují další válku paličatých "fotrů". Divák s trochou fantazie nebo vlastní zkušeností odhadne, co se může dít, když třeba otec pyšnící se svou autoritou nutí syna jíst a jíst a jíst až k nevolnosti...

Střet rodičovských koncepcí však představuje pouhou rozbušku k hlavní explozi, jež se týká pánské ješitnosti. Až dosud byl hlavou rodiny De Nirův "poslední pravý chlap", prototyp muže ochránce a živitele, pilíř rodiny i společnosti. Jenže jeho zeť, dlouho přezíraný zdravotník bez ambicí a perspektivy, se začíná hlásit o slovo.

Fotři jsou lotřiFotři jsou lotři

Dosáhl středního věku, kvůli rodině přijal další, výnosnější práci, zkrátka si připadá už dostatečně zralý na to, aby svátečního krocana u slavnostního stolu rozkrojil osobně – jenže s porcovacím nožem ho čeká nové selhání.

Panovačný tchán má i jiné důvody, proč na střídání stráží v čele rodinného klanu odmítá slyšet. Svého zetě totiž podezírá z nevěry, když zjistí, že v jeho druhé, melouchářské profesi mu šéfuje nebezpečně půvabná žena – Jessica Alba. Zároveň se na scéně znovu objeví Owen Wilson coby dávný neúspěšný nápadník De Nirovy filmové dcery a odjakživa favorit jejího otce. Takže Stiller musí svého hrdinu znovu provést řetězcem bláznivých katastrof, aby si konečně vybojoval tchánův respekt.

Vzpoura hvězdy

"Byť tchán už vzal zetě jakžtakž na milost, zeť má pořád pocit, že musí tchánovi něco dokazovat. Navíc – v životě nemáte nikdy nic jistého," shrnuje téma filmu jeho režisér Paul Weitz, mimo jiné podepsaný pod hity Prci, prci, prcičky nebo Jak na věc.

Fotři jsou lotři

Ale napětí nevládne jen na plátně, boje se odehrávaly také v zákulisí. Rebelii vedl Dustin Hoffman, který původně souhlasil, že si roli Stillerova otce zopakuje, ale pak změnil názor. Měl výhrady ke scénáři a také vůči Weitzovi, jenž ve "trojce" nahradil tvůrce prvních dvou dílů Jaye Roache.
Nakonec herec přistoupil na kompromis: se společností Universal se dohodl, že natočí pouze šest scén.

Navenek se rozepře uhladila a studio naopak hrdě zdůrazňuje, že původní hvězdnou sestavu ještě obohatilo o další zvučná jména od Laury Dernové po Harveyho Keitela. Největší reklamu však dělá novince stále De Niro, i když po svém. V televizi například zažertoval, že tahle role jej "opravdu nakopla ke kariéře".


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

VIDEO: Mark Hamill, idol Hvězdných válek, zpívá v roli vraždící panenky

Trailer k filmu Dětská hra

Ve filmu Dětská hra, který do kin vejde 25. července, ožije legendární vraždící panenka z hororové série Chucky. A co...

RECENZE: Proč ti prase smrdí, když jsi ho nejedl, vyzvídá Letní hokej

Záběr z filmu Letní hokej

Teenagerské Kokosy na sněhu v dokumentárním balení; tak se dá zjednodušeně popsat novinka kin Letní hokej, kterou...

VIDEO: Vrací se Top Gun. Neohrožený Tom Cruise je pořád kapitán

Trailer k filmu Top Gun: Maverick

Herec Tom Cruise překvapil účastníky Comic-Conu v San Diegu svým předem neohlášeným vystoupením, na kterém představil...

Advantage Consulting, s.r.o.
SPECIALISTA KONSTRUKCE (ELEKTROSCHÉMATA)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz