Do kin jde třetí „fotrovská“ komedie s osvědčeným De Nirem a spoustou dětí

  8:03aktualizováno  8:03
Kina dostanou k Vánocům novou komedii. Ben Stiller a Robert De Niro ve filmu Fotři jsou lotři svedou již třetí bitvu zetě s tchánem.

Fotři jsou lotři | foto: Bontonfilm

Už deset let odplynulo od chvíle, kdy se zamilovaný smolař v podání Bena Stillera přišel představit rodičům své dívky, leč zanechal za sebou sérii trapasů, omylů, katastrof a pochybností zejména v očích budoucího tchána – Roberta De Nira. Běžná rodinná komedie. Jenže se líbila, vydělala tři sta milionů dolarů a na úspěch zná Hollywood jedinou odpověď: pokračování.

Střídání stráží

V roce 2004 následoval druhý díl Jeho fotr, to je lotr!, v němž došlo na vzájemné seznamování rodičů nevěsty a ženicha; tehdy De Nirův hrdina narazil na výstředního "spolutchána" neboli Dustina Hoffmana. A kasy se znovu plnily, tržby přesáhly čtyři sta třicet milionů. Takže bylo jen otázkou času, kdy se hrdinové sejdou potřetí.

Fotři jsou lotři

Oč tentokrát půjde, bylo nasnadě: šest let po svatbě se jaksi patří mít děti. A právě spory o výchovu pětiletých dvojčat, jejichž narozeninová oslava se ve filmu chystá, odstartují další válku paličatých "fotrů". Divák s trochou fantazie nebo vlastní zkušeností odhadne, co se může dít, když třeba otec pyšnící se svou autoritou nutí syna jíst a jíst a jíst až k nevolnosti...

Střet rodičovských koncepcí však představuje pouhou rozbušku k hlavní explozi, jež se týká pánské ješitnosti. Až dosud byl hlavou rodiny De Nirův "poslední pravý chlap", prototyp muže ochránce a živitele, pilíř rodiny i společnosti. Jenže jeho zeť, dlouho přezíraný zdravotník bez ambicí a perspektivy, se začíná hlásit o slovo.

Fotři jsou lotřiFotři jsou lotři

Dosáhl středního věku, kvůli rodině přijal další, výnosnější práci, zkrátka si připadá už dostatečně zralý na to, aby svátečního krocana u slavnostního stolu rozkrojil osobně – jenže s porcovacím nožem ho čeká nové selhání.

Panovačný tchán má i jiné důvody, proč na střídání stráží v čele rodinného klanu odmítá slyšet. Svého zetě totiž podezírá z nevěry, když zjistí, že v jeho druhé, melouchářské profesi mu šéfuje nebezpečně půvabná žena – Jessica Alba. Zároveň se na scéně znovu objeví Owen Wilson coby dávný neúspěšný nápadník De Nirovy filmové dcery a odjakživa favorit jejího otce. Takže Stiller musí svého hrdinu znovu provést řetězcem bláznivých katastrof, aby si konečně vybojoval tchánův respekt.

Vzpoura hvězdy

"Byť tchán už vzal zetě jakžtakž na milost, zeť má pořád pocit, že musí tchánovi něco dokazovat. Navíc – v životě nemáte nikdy nic jistého," shrnuje téma filmu jeho režisér Paul Weitz, mimo jiné podepsaný pod hity Prci, prci, prcičky nebo Jak na věc.

Fotři jsou lotři

Ale napětí nevládne jen na plátně, boje se odehrávaly také v zákulisí. Rebelii vedl Dustin Hoffman, který původně souhlasil, že si roli Stillerova otce zopakuje, ale pak změnil názor. Měl výhrady ke scénáři a také vůči Weitzovi, jenž ve "trojce" nahradil tvůrce prvních dvou dílů Jaye Roache.
Nakonec herec přistoupil na kompromis: se společností Universal se dohodl, že natočí pouze šest scén.

Navenek se rozepře uhladila a studio naopak hrdě zdůrazňuje, že původní hvězdnou sestavu ještě obohatilo o další zvučná jména od Laury Dernové po Harveyho Keitela. Největší reklamu však dělá novince stále De Niro, i když po svém. V televizi například zažertoval, že tahle role jej "opravdu nakopla ke kariéře".


Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

KVÍZ: Jak znáte seriál Nemocnice na kraji města a jeho tvůrce?

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji...

Seriál Nemocnice na kraji města patří k televizním legendám. Časy, kdy ho sledovaly miliony lidí, aby pak druhý den...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Záchranářská Linka poradí, kam volat, ale častěji vzlyká

Ze seriálu Linka

Lékařská Sanitka už tu byla, pilotní Hasiči taky, o policejních ságách nemluvě. Takže zbývalo veškeré složky...

La Putyka zestárla. Málem jsme letos úplně skončili, přiznává Rosťa Novák

Z generálky představení Black Black Woods

Nechybělo mnoho a oslava deseti let Cirku La Putyka by byla tím posledním, co by novocirkusový soubor okolo Rosti...

Další z rubriky

RECENZE: Druhý Tajný život mazlíčků stále baví, ale zároveň se moc drobí

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Na animovaný snímek Tajný život mazlíčků přišlo před třemi lety jen v Česku do kin více než půl milionu diváků a...

Upocené vítězství. Čtvrtí Muži v černém našli 26 tisíc diváků

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Nejvyšší návštěvnost víkendových kin v Česku vykázal premiérový snímek Muži v černém: Globální hrozba. I když 26 tisíc...

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

Najdete na iDNES.cz