RECENZE: Nová tvář i styl. Dívka v pavoučí síti se pere s bondovkou

  6:51aktualizováno  6:51
Počítačová kouzelnice Lisbeth Salanderová, proslavená krimisérií Milénium, dostala ve filmu Dívka v pavoučí síti novou tvář Claire Foyové i novou stylizaci akční superhrdinky.

Samozřejmě s jistými změnami musí divák počítat. Předlohu už nepsal autor původní trilogie Stieg Larsson, nýbrž jeho pokračovatel David Lagercrantz, místo režiséra Davida Finchera nastoupil hororový specialista Fede Alvarez a asi nejvíce bolí výměna v roli novináře Blomkvista, protože Sverrir Gudnason působí jako manekýn.

Fotogalerie

Na druhou stranu se jeho postava tentokrát vyloženě flinká, klidně by se dala škrtnout, neboť hackerka obstará všechno sama, od tradiční pomsty trýznitelům žen až po klíčový boj o šifru k ovládnutí světa.

Nejen rozdělením na úvodní „menší“ a hlavní „větší“ případ připomene Dívka v pavoučí síti stavbu bondovek, byť rámovanou hrdinčiným traumatem z dětství. Také sama zápletka se bohužel drží obehrané špionážní šablony, setkávají se v ní mezinárodní zbrojařské zájmy s vysoce rozvinutými technologiemi, z nichž běžný uživatel internetu pochopí leda zásadu, že jedinou možností je vypnout proud.

Navíc se do hry o výbušný vynález zapojí ruskojazyčná mafie, americký agent v podání Lakeitha Stanfielda ze seriálu Atlanta, švédská tajná služba a nechybí ani nejlacinější prvek citového vydírání, totiž ohrožené dítě podrobené opravdu brutálním zážitkům. Nutno uznat, že právě chlapec je nositelem vzácných stop humoru, ať si k útěku vybírá nejluxusnější vůz, nebo drtí dospělé protivníky na šachovnici.

Přídavek adrenalinu

Posunem k akčním prvkům se sice rozšiřuje fanouškovská základna, zároveň se však publikum vystavuje klasickým otázkám žánru, spojeným s nesmyslným chováním postav. Počínaje záhadou, proč se v okamžiku útoku hrdinové zpravidla oddávají koupeli, i když tentokrát si vana zahraje účelně, a konče tajemstvím, proč zavolat policii je napadne až v hodině dvanácté.

Dívka v pavoučí síti

USA, 2018, 111 min

Režie: Fede Alvarez

Předloha: David Lagercrantz (kniha)

Scénář: , ,

Hrají: Claire Foy, Sylvia Hoeks, Lakeith Stanfield, Sverrir Gudnason, Stephen Merchant, Vicky Krieps, Synnø;ve Macody Lund, Cameron Britton, Mikael Persbrandt, Volker Bruch, Claes Bang, Carlotta von Falkenhayn, Alexander Yassin, Johan Eriksson, Hendrik Heutmann

Hodnocení­: 55 %

Ne že by nebylo nač se dívat, závratná honička na motorce po ledě, využití padacího mostu či manévry v prostorách letiště dodávají adrenalin. Ovšem finále, které se vrací do minulosti zvrácené rodiny, už se nastavuje více než okatě a režisérovo střídání ponuré temnoty s bělobou sněhu málokdy vybočí z rutinních zvyklostí.

Hlavní výhrou pokračování Milénia tedy zůstává typově i výrazově podmanivá Claire Foyová. V případě tak schopné herečky se na jinou tvář v cizím světě zvyká snadno.


Nejčtenější

TELEVIZIONÁŘ: Herecký král filmu Schmitke objevuje Babylon Berlín

Ze seriálu Babylon Berlín

I když osobně zůstal u nominace, před čtyřmi lety německý herec Peter Kurth s kolegy nadšeně slavil ceny české filmové...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

TELEVIZNÍ CENY: Máte poslední možnost volit nejlepší seriál či film

TELEVIZNÍ CENY iDNES.cz

Na portálu iDNES.cz máte v pondělí poslední možnost hlasovat ve čtvrtém ročníku televizních cen. Čtenáři mohou vybrat...

VIDEO: Hra o trůny naposledy. Osmá řada bude mít premiéru v dubnu

John, Aria a Sansa se v teaseru na GoT sešli v hrobce Starků

Dlouhé čekání je u konce. Televize HBO odhalila datum premiéry poslední řady seriálu Hra o trůny. Arya Starková, Jon...

Další z rubriky

Na DVD vychází Sedláčkův Palach, německá tragikomedie i pravěké drama Alfa

Trailer k filmu Palach

Chvilku po televizní premiéře vychází na DVD snímek Roberta Sedláčka Jan Palach. Z dalších žánrů se do distribuce...

Zemřela Marie Kyselková, představitelka Princezny se zlatou hvězdou

Marie Kyselková a Josef Zíma v pohádce Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Ve věku 83 let zemřela Marie Kyselková, kterou proslavila role princezny Lady v pohádce Princezna se zlatou hvězdou....

Za Freddiem Mercurym zaostal i Bruce Willis v novince Skleněný

Z filmu Skleněný

I po dvanácti týdnech vede víkendový žebříček návštěvnosti našich kin Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho...

Najdete na iDNES.cz