Dětský filmový svět míří do Zlína

Téměř dvě stovky snímků z pětatřiceti zemí bude promítnuto na mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Město se už po dvaačtyřicáté promění ve filmové městečko, kam se sjede řada filmu chtivých malých i velkých diváků, spousta vzácných hostů z domova i zahraničí, filmových odborníků a profesionálů. Na festivalu se budou opět dražit i výtvarníky upravené filmové klapky. Jednu z nich budou moci v elektronické dražbě získat i čtenáři magazínu iDNES.

Počet vybraných filmů se rok od roku snižuje. "Snažíme se, aby nabídka byla kvalitnější," vysvětluje prezident festivalu Vítězslav Jandák.

Například v minulém ročníku se promítlo přes 220 titulů. Přihlíželo se také na aktuálnost děl a tak mnohé z nich navštíví diváci v mezinárodní či evropské premiéře.

Festival začne v neděli 26. května ve Velkém kině ve Zlíně společným koncertem cimbálové muziky Hradišťan a dětského pěveckého souboru Bambini di Praga. Skončí v sobotu 1. června promítáním vítězných snímků a dětským dnem v areálu dostihového závodu ve Slušovicích.

Hlavní část programu
Soutěžní program hraných filmů je již třetím rokem rozdělen na dvě hlavní kategorie - filmy pro děti a tvorbu pro mládež. V první kategorii o cenu Zlatý střevíček bude soutěžit osm snímků, mimo jiné i česko-čínský film Václava Vorlíčka Mach, Šebestová a kouzelné sluchátko. Ve skupině pro teenagery Českou republiku zastupuje filmový debut Ivana Pokorného Únos domů.

Chloubou festivalu se postupně stává sekce animovaných filmů, která letos obsahuje osm jedinečných celovečerních snímků, z nichž je pět soutěžních. Domácí tvorbu bude reprezentovat Vladimír Mráz se svou Báječnou show.

Organizátoři tak následují celosvětový trend, jenž se odklání od obecného omylu, že animovaná tvorba začíná a končí Večerníčky.

Čtvrtou soutěžní skupinu tvoří hrané filmy zemí Visegrádu. Letos podruhé se v konkurenci utkají zástupci České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Z domácí kinematografie jsou přihlášeny tituly Nachové plachty Miroslava Janka a Perníková věž Milana Šteindlera.

Nesoutěžní snímky
Z širokého spektra nesoutěžního programu je jistě zajímavá přehlídka tvorby filmových škol, ve které účastníci zhlédnou třeba i snímky z Afriky, Asie, Severní i Latinské Ameriky a Austrálie. Společně s mnichovským festivalem škol zaujímá Zlín přední místo ve střední Evropě v měření sil studentské tvorby.

Také dokumentární tvorba má na zlínském festivalu tradiční místo. Letos se mohou diváci mimo jiné těšit na celky věnované produkci Febio, nejzajímavější díly televizního cyklu Osudy hvězd či nový oddíl výstižně nazvaný Povinná četba na obrazovce. Závažná a oceněná díla světové tvorby pro děti a mládež jsou zařazena do sekce Junior fórum.

První ceny jsou už rozdány
V současné době jsou již známá dvě ocenění. Cenu za celoživotní dílo si odnese režisér Karel Kachyňa, jehož díla budou promítana v letním kině na náměstí Práce ve Zlíně. Uvedena bude i česká filmová premiéra jeho slavného televizního filmu Zlatí úhoři.

Novinkou festivalu je Cena Zlínského kraje, kterou dostane k 80. narozeninám architekt Karel Černý, jenž je držitelem Oscara za film Amadeus. Pořadatelé proto připravili světovou filmovou premiéru televizního filmu Princ a chuďas.

Které hvězdy letos zazáří
Stejně jako v minulých letech se festivalu zúčastní řada filmových hvězd. Letos se zlínští diváci mohou těšit na herce Francouze Bruno Cremera známého především ze seriálu Chobotnice a představitele komisaře Julese Maigreta, filmů Černý talár pro vraha či Atentát v Paříži.

Přijede i představitel slavného ruského Oblomova Oleg Tabakov, představitel významných rolí ve filmech Vojna a mír, Stalin či Kukačka v temném lese. Účast přislíbil i věhlasný polský herec Daniel Olbrychski, který ztvárnil postavy například ve filmech Pan Tadeusz a Plechový bubínek.

Z Německa přijedou představitel komisaře Mario Koppera ze seriálu Tarot herec Andreas Hoppe, herečka Yvette Krummheuer známá ze snímků Vyslankyně či Příliš málo a mladý hlavní protagonista soutěžního filmu Emil a detektivové Tobiasz Retzlaff.

Na přehlídce se rovněž objeví litevská herečka Labina Mitevská (Samotáři) či představitel titulní role mexického filmu Amores Perros - Láska je kurva Gael García Bernal.

Z režisérských osobností do Zlína zavítá například islandský režisér Fridrik Thor Fridriksson, mexický tvůrce Alfonso Cuaron, polský Krzystoff Zanussi nebo animátor Julius Diez Miguel, jenž má na svém kontě filmy jako Šmoulové, Tom a Jerry, Astérix a Cézarův dar.

Domácí tvorbu budou mimo jiné zastupovat Jiřina Bohdalová, Helena Růžičková, Jiří Bartoška, Miroslav Donutil, Petr Nárožný a Václav Vorlíček.

Pestrý doprovodný program
Pro účastníky jsou již tradičně připravené zajímavé akce spojené se světem dětí a dospívajících, ale i dospělých. Z oblasti výtvarného umění je to například vernisáž výstavy kreseb dětí z Chorvatska, která se uskuteční v neděli 26. května v 18 hodin v Academia centru Univerzity Tomáše Bati.

Výstava děl zrakově postižených dětí nazvaná Radost tvořit začne 27. května ve 13 hodin v Academia centru nebo v tentýž den na 16 hodin je připravena vernisáž obrazů malíře a ilustrátora Zdeňka Smetany v galerii Viva.

Ve čtvrtek 30. května se od 16 hodin koná Velký filmový karneval, na další den je od 9 hodin pro sportu holdující mladé připravená Allianz olympiáda zlínských škol. Festival pak vyvrcholí Dětským dnem v sobotu 1. června. Konat se bude od 12 hodin ve slušovickém dostihovém areálu.

Pro festivalové hosty je přichystaná v rámci sekce Půl života v Čechách beseda Borise Jachnina s Pavlem Kohoutem v Ateliérech Bonton Zlín, tradiční Výlet do neznáma, letní projekce filmů Karla Kachyni na náměstí Práce či letní kino na Jižních Svazích.

Erotiku posoudí sbor pedagogů a rodičů
Loňský festival poznamenala aféra týkající se stížností rodičů a učitelů na otevřené erotické scény ve filmech promítaných dětem školního věku. To přivedlo pořadatele na novou myšlenku.

"Reakcí na loňský skandálek bylo vytvoření jakéhosi neformálního sboru pedagogů a rodičů, kterým poskytujeme kazety s filmy a čekáme na jejich stanovisko," uvedl programový ředitel festivalu Pavel Melounek.

Pořadatelé také uspořádají na festivalu seminář na téma erotiky a kriminálních scén, jehož by se měli zúčastnit lidé s různými názory na tuto problematiku. Debatu povede známý sexuolog Radim Uzel.