Depp má dobrý vkus, dokazuje to i nová romantická komedie s jeho ženou

  7:24aktualizováno  7:24
Jestliže už i americký tisk s plnou vážností rozebírá, co se to stalo s romantickou komedií, pak je Hollywood se svým tradičním žánrem v úzkých. A Paříž toho využila.

(K)lamač srdcí | foto: HCE

Francouzský (K)lamač srdcí sice vychází z téhož modelu, jenže v nynějším úhoru k divákovu štěstí bohatě stačí, že navenek film působí uvolněněji a hlavní dvojice nešíří chlad jako náhodní spolucestující z metra.

Historka na originalitu nesází. Pohledný mladík, kterého hraje Romain Duris, rozbíjí na zakázku partnerské vztahy; vesměs tak, že slečny okouzlí, čímž jejich nežádoucí nápadníky vyřadí ze hry a sám z ní pod ušlechtilou záminkou vycouvá.

(K)lamač srdcí(K)lamač srdcí

Jednou si ho najme boháč, kterému nevoní nastávající zeť; do svatby zbývá jen týden a nevěsta v podání Vanessy Paradis vypadá pevně rozhodnutá. Ale mistr milostných rozbrojů tvrdí, že ji odradí.

Krásy Monaka

Že padne kosa na kámen, tedy že se placený svůdce do dívky vážně zamiluje, uhádne každá školačka. Ovšem romantické komedie neživí mateřské mléko smělých myšlenkových pochodů, nýbrž prchavý sekt více méně vtipných situací, na jejichž počátku se ti dva hrubě nesnášejí, poté se krok za krokem poznávají a sbližují, aby se znovu rozkmotřili, jakmile o sobě zjistí pravdu, načež osaměle zahnívají a smutní, nežli si navzájem odpustí a padnou si znovu do náruče.

(K)lamač srdcí

To vše v drobných obměnách nabízí i (K)lamač srdcí. Nejprve pobaví milou ukázkou hrdinovy metodiky, kterak coby podvodný lékař lidumil mezi domorodými děcky vždy dojaté slečny naleptá a dorazí je pak hejnem holoubků pro zvýšení romantiky. Ovšem rituál jeho "zásahů" film zbytečně a dopodrobna opakuje.

Dál už se kráčí podle vžité kuchařky včetně dokonale vzorného ženicha snů, vcelku popisně a předvídatelně; opar nudy naštěstí rozeženou pěkné kulisy, které pro svatbu snů dodalo koprodukční Monako.

(K)lamač srdcí(K)lamač srdcí

Duris má občas sklon k estrádnímu komediantství, zvláště hra na pláč mu nejde od ruky, ale na druhé straně si umí náklonnost získat klukovským nátěrem a též usilovným nácvikem proslulého Hříšného tance, jejž pak dvojice skvěle vystřihne ve chvíli, kdy konečně nastane noc plná sladkých pošetilostí.

Škoda toho závěru

Právě důvtipné využití taneční legendy a oboustranný šarm posouvají (K)lamače srdcí nad žánrový průměr. Duris má sice herecky silného soka v Andrewu Lincolnovi, který si získal ostruhy už v Lásce nebeské, zato křehce nádherná Vanessa Paradis, ač o něco starší než Duris, ani tady konkurenci nenašla; stále dává najevo, že její životní partner Johnny Depp měl dobrý vkus.

(K)lamač srdcí

Bohužel prozrazení se ve filmu odehraje s ledabylou nahodilostí, k následné smyčce přiznání, zklamání a smíření tvůrci přilepili kostrbatý "krimi" motiv o vymáhání dluhů a neodpustili si ani závěrečnou moralitku o trpkých koncích (k)lamačů srdcí. Ale na rozdíl od unylých amerických umělotin z poslední doby, tohle se dá v rámci žánru pořád ještě dost slušně strávit.

(K)lamač srdcí
Francie, režie P. Chaumeil
Hrají: R. Duris, V. Paradis, A. Lincoln, tit., 105 min.
HODNOCENÍ MF DNES 60%

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

RECENZE: Jazyky Kiss a plnovousy ZZ Top. V Edenu hráli skvělí veteráni

Kiss na akci Prague Rocks na stadionu v Edenu (19. června 2019)

Druhý ročník akce nazvané Prague Rocks představil na stadionu v Edenu dvě hudební legendy – americké kapely ZZ Top a...

Další z rubriky

DO KINA: Chudý týden zachrání nacista v britské lize a návrat mazlíčků

Trailer k filmu Tajný život mazlíčků 2

Ze čtyř novinek si divácký rekord nejspíše připíše animovaný příběh Tajný život mazlíčků 2, který může přivést do kin...

Přichází Yesterday. Líčí, jak Ed Sheeran pomáhal ukrást písně Beatles

Ed Sheeran ve filmu Yesterday

Jako byste slyšeli písně Beatles poprvé, popisují tvůrci britskou hudební komedii Yesterday, v níž se i popová hvězda...

Filmové ceny MTV ovládli Avengers, bodovaly Lady Gaga i Sandra Bullocková

Sandra Bullocková si odnesla cenu za „nejděsivější výkon“, kterou si vyloužila...

Hlavním vítězem letošních filmových a televizních cen stanice MTV se stal superhrdinský epos Avengers: Endgame. Snímek...

Najdete na iDNES.cz