Známí filmaři brání děkana FAMU, většina senátu jej chce odvolat

  10:56aktualizováno  10:56
Režiséři Jiří Strach, Jaroslav Brabec či Helena Třeštíková se postavili za děkana filmové fakulty Akademie múzických umění Zdeňka Holého, jehož odvolání navrhlo sedm členů akademického senátu. Někteří vedoucí kateder pohrozili, že v případě výměny děkana odejdou také.

Děkan FAMU Zdeněk Holý byl zvolen roku 2016 | foto: ASAF

Návrh na odvolání děkana FAMU Zdeňka Holého podalo sedm členů akademického senátu, mezi nimi David Jařab, Vít Klusák či Petr Marek. Viní jej „z nerespektování demokratických mechanismů akademické samosprávy“, dále z překračování pravomocí, manažerského selhání a neplnění volebního programu.

„Přidala se ještě jedna studentka, takže nyní už je nás pro děkanovo odvolání osm. Přičemž podotýkám, že senát má celkem devět členů,“ upřesnil nejnovější stav jeden ze signatářů návrhu,  dokumentarista Vít Klusák. 

Holý, který je teprve v půli čtyřletého funkčního období, odpověděl, že za „omezování akademických svobod a demokracie je vydáváno přenesení do zákonných mezí, aby škola nebyla uměleckou obdobou plzeňských práv“. Vyjádřil se i k ostatním interním sporům s připomínkou, že FAMU převzal v krizovém stavu.

Fotogalerie

I podle filmařů, kteří za Holým stojí, se fakulta v období před jeho nástupem příliš soustředila na teorii a selhávala její kdysi nejsilnější stránka, profesní příprava absolventů. „V tom se skrývá jedna z nejpodstatnějších příčin neradostné situace české kinematografie,“ míní Holý.

Za Holého se postavila Umělecká rada FAMU. Obvinění považuje za „vágní a nedoložená“, navíc dokládá, že byl porušen platný řád akademického senátu, podle něhož návrh na odvolání má podpořit nejméně 25 % členů akademické obce. Stanovisko podepsali třeba kameraman Vladimír Smutný, producent Jan Kallista či režisérka Helena Třeštíková.

„Pokud návrh skutečně povede k odvolání děkana Zdeňka Holého, nebudu ochoten pokračovat ve funkci vedoucího katedry ani v roli pedagoga,“ vyslovil se scenárista Petr Jarchovský, který vede katedru scenáristiky a dramaturgie. Podobně reagoval Jaroslav Brabec, vedoucí katedry kamery, který mluví o „nechutném a likvidačním divadle“ a vyzývá autory dopisu, aby na své funkce v senátu rezignovali a nedělali škole osudu.

„S odchodem děkana Holého rezignuji rovněž,“ prohlásil Brabec. Svůj odchod v případě odvolání Holého oznámili též Ivo Trajkov, jenž vede katedru střihové skladby, vedoucí katedry zvukové tvorby Pavel Rejholec nebo vedoucí FAMU International a proděkan pro zahraniční záležitosti Ondřej Zach.

Kauzu sleduje i režisér Jiří Strach. „Nezralost textu vyvolává zprvu soucitný úsměv, jména signatářů nevyvolávají nic, protože člověku, jenž se ve filmové branži pohybuje desítky let, nic neřeknou,“ shrnul návrh na odvolání Holého. Příčinu vidí v minulém vedení, které vyvolalo odchod profesionálů.

„Místo nich přišli lidé, kteří natočili jednu televizní pohádku, záznamy divadelních představení, publicistiku vydávanou za dokumenty, anebo nenatočili vůbec nic,“ vzpomíná Strach. „Mnozí by se jinak obtížně uživili, tak lze vnímat boj za setrvání proti děkanovi,“ míní Strach a připomíná, že vymizel „ceněný systém výuky Otakara Vávry, který vedle skvělých výsledků přinášel disciplínu, smysl pro povinnost, odpovědnost, dodržování termínů“.

Právě to se podle Stracha snažil Holý obnovit. „Snaha sesadit ho je snahou o zbavení se nepohodlného šéfa, který by měnil, vracel k disciplíně, nutil k pravidlům,“ varuje Strach, že pokud odejdou tvůrci stojící za děkanem, „hrozí další exodus i posledního zbytku úcty, jaký si FAMU ještě uchovala“.

Akademický senát FAMU se měl podle původního plánu sejít 24. května. Nejnověji se vyjádřilo kolegium děkana, které navrhuje, aby se společné zasedání kolegia a akademického senátu konalo  před plénem  21. května.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Michael Douglas dostane Zlatou nymfu, šanci má i Dukla 61 a Dabing Street

Václav Neužil v seriálu Dabing Street

Herečky Martha Issová a Klára Melíšková mohou osobně pozdravit hollywoodské idoly Michaela Douglase či Hugha Granta,...

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

VIDEO: Ženy i muži v záchranářské akci. Odstartuje seriál Linka

TV Prima spustila Linku

Ondřej Brzobohatý, Eva Leimbergerová, Sandra Černodrinská či Vladimír Kratina se představí v seriálu Linka, který...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz