David Duchovny: Nálepku Muldera nemám do smrti

  9:46aktualizováno  9:46
Legenda Akt X David Duchovny baví diváky v novém seriálu Californication – jako spisovatel v krizi.

David Duchovny v seriálu Californication | foto: archiv

Postavu agenta Muldera z kultovního seriálu Akta X už mu nikdo neodpáře. Koneckonců David Duchovny právě začíná s Gillian Andersonovou – agentkou Scullyovou – natáčet druhý celovečerní film.

Momentálně však žije on i jeho příznivci úplně jiným projektem – komediálním seriálem Californication. Jeho první řada, kterou v Česku začalo 6. listopadu vysílat HBO, sklidila v Americe a v Británii velký, možná i trochu nečekaný úspěch.

Duchovny hraje Hanka Moodyho (z anglického moody – náladový, pozn. redakce), autora úspěšné knihy Bůh nás všechny nenávidí, díky které vydělal spoustu peněz, měl krásnou přítelkyni a úžasnou dceru. Ale to je minulost. Momentálně je Hank vyhaslý spisovatel bez inspirace, přítelkyně ho opustila, a tak se obšťastňuje pitím a jednorázovými známostmi...

Proč jste si vybral právě seriál Californication?
Moje kariéra se samozřejmě nevyvíjí úplně kontrolovaně, ale jsem rád, že už se nacházím ve fázi, kdy mám možnost si vybírat, a kdy tedy mohu svou kariéru alespoň částečně ovlivnit. A naštěstí občas dostávám nabídky, které mě nadchnou, jako byla právě tahle.

Co vás na roli Hanka nejvíc lákalo?
Líbilo se mi, že na ní není nic uměleckého a suchopárného, že je to hlavně zábava. Takových postav jsem si zatím moc neužil. Kromě toho nezastírám, že pro mě byly důležité i praktické okolnosti: byla to práce, která mi umožnila být doma s rodinou, nemusel jsem se na několik měsíců přestěhovat do ciziny, netrávil jsem na place čtrnáct hodin denně, jak tomu bylo u seriálu Akta X.

Nevadí vám hrát takového chlípníka a zoufalce?
Když se herec připravuje, nemůže postavu soudit, pak by ji nezahrál dobře. Pokud mám někoho ztvárnit, snažím se s ním sympatizovat, pochopit ho. Tak jsem se díval na Hanka stejně, jako bych se díval třeba na roli masového vraha. V životě bych ho odsoudil a zavrhnul, ale ve filmu se mu musím snažit porozumět.

Váš hrdina má blok – nemůže psát. Vyžadoval tento aspekt vaší role nějakou speciální přípravu?
Věnuji se více uměleckým oborům, kromě hraní také píšu, režíruji a produkuji, takže moc dobře vím, co je to spisovatelský blok, věřte mi, že jsem ho v posledních letech sám několikrát zažil. Proto jsem se nijak mimořádně nepřipravoval, měl jsem pocit, že své postavě dobře rozumím.

Hank se naprosto liší od vaší nejslavnější role – agenta Muldera. Máte nějaké reakce od příznivců Akt X?
Mulder není jediná role, kterou jsem v životě hrál, a lidé to podle mě takhle neberou. Kdyby se Mulder ve filmu Akta X choval jako Hank, chápal bych, že jsou jeho příznivci zaskočeni, ale tyhle dva seriály spolu přece vůbec nesouvisí a já nemám nálepku Muldera na čele do smrti.

Hank je trochu divný patron, ale zdá se, že obliba takových postav vzrůstá, viz třeba Dr. House. Myslíte, že momentálně lidé chtějí sledovat hrdiny, kteří nejsou dokonalí? 
Já tedy určitě. Nevím, jestli je to trend, ale možná to bude tím, že jsou nám bližší, protože ani my nejsme dokonalí, a dokážeme se s nimi lépe ztotožnit. Pokud jde o Hanka, vystupuje v komedii, ale zároveň má spoustu problémů: snaží se udržet rodinu, vyjít s dcerou – to všechno ho lidem zpřístupní a zlidští, i když je divný.

V seriálu zaznívá spousta dobré hudby. Jakým způsobem se vybírala a do jaké míry je pro příběh zásadní?
Shodli jsme se, že je třeba seriál podbarvit klasickým rockem a ten doplnit moderními věcmi, třeba Foo Fighters či Sheryl Crow, a použili jsme i několik coverů se současným zvukem. Dali jsme si práci s výběrem hudby ke každé scéně a myslím, že tak dostávají další dimenzi.

V poslední době získávají popularitu seriály, které prezentují sex úplně nově a jinak.
Pokud jde o Californication, je to komedie a podle toho se na sex dívá: jako na něco zábavného a vtipného. Sex nebereme ani trochu vážně.

Co je podle vás hlavní důvod, proč se lidem Californication tolik líbí?
Zobrazuje seriózní dospělé lidi v komických, bizarních a někdy až brutálních situacích a nabízí vtipný, svižný a zábavný pohled na sex.

Čekal jste takový úspěch?
Když přijímám roli, nezabývám se tím, jestli to bude hit, nebo propadák, prostě mě zaujme, tak se do ní vrhnu. To, že se Californication líbí a že právě vstupujeme do druhé sezony, je super.

Autor:

Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

Výstřední hrdinka Půlnočního kovboje Sylvia Milesová odešla z této planety

Herečka Sylvia Milesová na snímku z roku 2007

Ve věku 86 let zemřela americká herečka Sylvia Milesová, známá z filmu Půlnoční kovboj, za nějž byla nominovaná na...

VIDEO: V helmě i v pokleku. Jiří Suchý ví, jak Lehce s životem se prát

Trailer k filmu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Semafor byl tehdy jediný pramen živé vody, líčí Miloš Forman v dokumentu Jiří Suchý - Lehce s životem se prát, který...

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

Advantage Consulting, s.r.o.
CONTROLLER SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz