Damon: Ještě můžu chodit bez ochranky

  10:35aktualizováno  10:35
Los Angeles - Praha ve špionážním filmu Agent bez minulosti zastupuje Curych i Paříž. Hrají tu Jindřišská ulice, kavárna Imperiál, park na Kampě. Dramatická sekvence na francouzském venkově byla natočena v Suchdole, kraj zvaný česká Sibiř nahradí cestu přes Alpy. V barrandovských ateliérech byly postaveny dekorace dokonale propracovaného trezoru banky či interiér pařížského bytu. A hlavní roli agenta Jasona Bourneho ztělesnil Matt Damon, jedna z hereckých hvězd nové generace.

Honorářem ve výši deset milionů dolarů, které za Agenta vyinkasoval, se dostal do hollywoodské „top class“. Před americkou premiérou snímku, který do českých kin vstoupí 24. října, jsme si povídali v salonku losangeleského hotelu Four Seasons, který kromě vyhlášeného přepychu proslul i tiskovkami před premiérami hollywoodských filmů.

Agent bez minulosti je akční film. Nepředstírá, že být měl být něčím víc než zábavou při zachovaní pravidel špionážního žánru. Máte však za sebou role i v úplně jiných filmech a sám píšete scénáře. Podle čeho si tedy vybíráte role
Všiml jsem si, že scénáře napsané podle literárních děl vesměs mají propracovanější charaktery postav a jejich úroveň je vůbec vyšší. Navíc nabídka scénářů napsaných podle literárních předloh je natolik pestrá, že mi pomáhá vyhnout se typově stejným rolím. Hrozím se toho, že bych hrál jeden charakter stále dokola.

Nicméně adaptace literárních děl vůbec nic nezaručují. Například film podle románu Johna Irvinga Pravidla moštárny uspěl, naopak adaptace románu Cormaca McCarthyho Všichni krásní koně propadla.
Snímek All the Pretty Horses (překlad McCarthyho románové předlohy vydalo pražské Argo v roce 1995 pod názvem Všichni krásní koně - pozn. red.) pokládám za ten vůbec nejlepší, v kterém jsem dosud hrál. Ale míním tu původní verzi, která trvala 3 hodiny a 15 minut. Ta se na plátnech neobjevila: místo ní do kin přišel sestřih více než o hodinu kratší.

Musím říct, že když jsem se potkal se spisovateli Grishamem či právě s McCarthym, nedělali si velké starosti s tím, jak dopadají adaptace jejich děl. Grisham mi řekl: „Napsal jsem knihu a tu už nic nezmění. Jsem rád, že je podle ní natáčen film, ale nejvíc mě stejně zajímá ta kniha.“ McCarthy měl stejný názor.

Jste držitelem Oscara za scénář filmu Dobrý Will Hunting, který jste napsal s dlouholetým přítelem Benem Affleckem. Píšete dál?
Nepřestal jsem. Společně s mladším bratrem Bena Afflecka, Caseyem, jsme napsali komedii Gerry, v níž také hraji. Opětovně jsme se při ní sešli s Gus Van Santem, který režíroval Dobrého Willa Huntinga. Rád bych se pokusil o nějakou adaptaci románu, ale od těch nejlepších scenáristů vím, jak je to těžké a pod jak silným tlakem scenárista tvoří. Prozatím se na to necítím.

Co s vámi dělá současná popularita?
Moc si jí nevšímám. Nemám bodyguardy. V okamžiku, kdy Michael Jackson a Bruce Springsteen byli na vrcholu svých kariér, nemohli volně odejít z domu a navštívit svou oblíbenou hospodu. Toho bych se nechtěl dožít. Dnes žiji v New Yorku a naštěstí si mě nikdo nevšímá a nemám žádný problém. Podobně v Londýně, když  tam vystupuji na divadelní scéně.

Je o vás známo, že se na role pečlivě připravujete. Před natáčením snímku Vyvolávač deště jste šel na čas pracovat jako barman do Knoxville, abyste zvládl přízvuk hlavní postavy, která v tomto městě vyrostla. Co jste se musel naučit pro Agenta bez minulosti? A zastupoval vás při akčních scénách kaskadér?
Jen výjimečně. Natáčení předcházel tvrdý pětiměsíční režim - pět hodin denně posilování a tréninku. Režisér Doug Liman chtěl, abych se pohyboval a chodil jako boxer. Tak jsem se věnoval i boxu. Učil jsem se střílet a ovládat zbraně. Hodně námahy mě stálo zvládnutí prvků filipínských bojových umění kali. Ve filmu je předvádím v jedné scéně: podstata té techniky tkví v tom, že protivníkovi nejdete rovnou po krku, nýbrž mu zasazujete menší rány a pozvolna ho ochromíte. Nejdřív bodnu do bicepsu, pak do tricepsu, do předloktí a konečně do dlaně, až mu ruka ochrne. To je scéna pro tento bojový styl charakteristická.

Na plátně scéna trvá pár okamžiků. Jak se taková scéna natáčí?
Trénovali jsme ji šest týdnů. Většinou se to natáčí tak, že úder míjí protivníka o třicet centimetrů. Jenomže náš koordinátor bojových scén Nick Powell na tuhle teorii příliš nevěří a chtěl, aby scénu bylo možné snímat ze všemožných úhlů a v plné rychlosti - tudíž aby vše bylo víc „na tělo“. Jenže Nick je profesionální zápasník. Bylo mi jasné, že ho i přes pečlivý přístup k tréninku občas praštím, a upozornil jsem ho, že bych byl nerad, kdyby si to špatně vykládal a já se probudil v nemocnici. Takže jsem se mu předem za každou ránu omluvil a nabídl mu za ni láhev šampaňského. Stálo mě to celou basu.

Takové natáčení asi vyžaduje přísnou životosprávu. Ochutnal jste vůbec v Praze pivo?
Po nějakou dobu bylo tabu. Ale samozřejmě se nakonec našel čas a české pivo jsem si zamiloval.

A jak jste zvládl automobilové honičky?
 

Ludlumova trilogie

* Román The Bourne Identity (Bourneova totožnost), podle něhož byl natočen Agent bez minulosti, je jedním z nejprodávanějších thrillerů amerického spisovatele Roberta Ludluma (1927-2001). Postavu špiona Jasona Bourneho Ludlum přivedl na scénu v době vrcholící studené války; předobrazem údajně byl mezinárodní terorista Carlos, který zanechával krvavé stopy po celé Evropě. Ludlum nakonec vytvořil jakousi bourneovskou trilogii: k The Bourne Identity přidal knihy The Bourne Supremacy a The Bourne Ultimatum.

* Próza The Bourne Identity, která česky vyšla v ostravském nakladatelství Domino pod názvem Bourneova totožnost, byla v Hollywoodu poprvé zfilmována v roce v roce 1988 s Richardem Chamberlainem v hlavní roli. Nynější adaptace režiséra Douga Limana se pokouší - a Ludlum k tomu ještě stačil dát osobní souhlas - zachovat ideu románu, ale přenést děj do současnosti, aby film oslovil novou diváckou generaci. (buf)

Jednu z nejlepších scén tohoto druhu lze vidět ve filmu Ronin - vytvořili ji francouzští specialisté. A v Agentovi bez minulosti titíž kaskadéři účinkují v honičce Paříží. Ve filmu je dokonce jeden záběr na mě, jak během divoké jízdy řídím. Dělali jsme to tak, že automobil byl vybaven dvěma volanty a za tím fungujícím seděl jeden z nejlepších kaskadérů-řidičů na světě. Řítili jsme se mezi auty řízenými dalšími kaskadéry najíždějícími do nás ze všech stran. Byl to pro mě vrcholný zážitek - až na to, že jsem otáčel falešným volantem a snažil se nedat najevo, že se bojím.

Režisér Doug Liman si přál, aby byl Agent bez minulosti více evropský. Co tím myslel?
Americké filmy natočené v Evropě vypadají jako dílo turistů, kteří se snaží do každého záběru filmu dostat Eiffelovku. Tomu se Liman snažil vyhnout a myslím, že se mu to povedlo.

Ve filmu je vaší partnerkou Franka Potenteová, německá hvězda z filmu Lola běží o život. Novinářům přiznala, že měla strach z „líbacích“ scén, protože má ráda cigarety a Američané jsou vůči nim až posedle zaujatí...
Sám jsem kuřák. Trochu jsem ale kouření omezil a věřím, že s ním jednou skončím úplně.

Když natáčel v Praze Bruce Willis, sledoval český bulvární tisk jeho noční život. Jak jste se bavil vy?
Neměl jsem moc času. Pracovali jsme většinou šest dnů v týdnu. Pokud to vyšlo, vyrazil jsem s kamarádem asi dvacet minut jízdy za Prahu, na závodní dráhu pro motokáry. Tam jsem si užíval. Ale jak se to místo jmenuje, už nevím a asi bych to neuměl vyslovit.

Kvůli filmům jste se naučil spoustu věcí - hrát golf pro Legendu o slavném návratu, ovládat hřebce pro Všechny krásné koně, hrát poker pro Hráče a teď i boxovat. Přišlo vám něco z toho vhod?
Na koni nejezdím, ale kdyby to bylo možné, svezu se. Na golf nemám čas. Co se týče pokeru, když jsme točili v Las Vegas film Dannyho parťáci, řada známých mě vyzývala, ať se přidám do hry. Chtěli mě obrat, protože mají představu, že jako herec nevím, co s penězi. Ale mě to moc nebaví - k pokeru musíte mít zabijácký instinkt, abyste ho mohl hrát dobře. Raději se bavím jinak.

Ve dvaatřiceti patříte podle různých časopisů k nejvýhodnějším hollywoodským partiím na ženění. Kdy tou partií být přestanete?
Prozatím neplánuji svatbu a děti. Samozřejmě, láska je důležitá stejně jako přátelství a vztahy vůbec. Já je zanedbával kvůli práci a teď se to přece jen snažím trochu napravit. Ale založení rodiny je ohromná zodpovědnost a velký životní krok. Až se pro něj rozhodnu, soustředím se na něj. Nyní se ale věnuji práci.
 

Matt Damon - herec s Oscarem za scénář

.Matt Damon studoval na Harvardu, ale kvůli hereckým úspěchům - začínal v American Repertoary Theatre v Bostonu - univerzitu nedokončil. Celovečerní filmový debut si odbyl v roce 1988 malou rolí v Mystic Pizza. Poprvé se dostal do širšího diváckého povědomí díky postavě vojáka ve Zwickově snímku Pod palbou. Byl nominován na Zlatý glóbus za titulní roli příliš ctižádostivého mladíka ve filmu Talentovaný pan Ripley. Hrál s Willem Smithem ve filmu Roberta Redforda Legenda o slavném návratu, ztělesnil idealistického právníka v Coppolově Vyvolávači deště. V roce 1998 dostal titulní roli ve Spielbergově dramatu Zachraňte vojína Ryana. Damon je držitelem Oscara za scénář filmu Dobrý Will Hunting, který psal s hercem a přítelem Benem Affleckem; hrál tu i titulní roli matematického génia, za niž byl nominován na hereckého Oscara. Damon a Affleck také hráli dvojici postavenou mimo zákon ve snímku Dogma. Na snímku Damon při natáčení filmu Agent bez minulosti.

Konečně nalezený vojín Ryan (Matt Damon).

Ve smršti sněhových vloček se v neděli procházel Jindřišskou ulicí v Praze 1 režisér Matt Damon. (14. ledna 2001)

Ben Affleck a Matt Damon s Oscary za nejlepší původní scénář k filmu Dobrý Will Hunting.

Americký herec Matt Damon.

Plakát k filmu The Bourne Identity, kde hlavní role ztvárnili Matt Damon a Franka Potente.

Autoři: ,

Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Když Karel Kryl maloval a Václav Neckář skákal. Dva poklady archivů

Záběr ze záznamu Karel Kryl 1969: Píseň skončila, žalář je naším domovem

Cannes nadšeně tleskající československému popu včetně tria Golden Kids; rok poté jen tabule, křída, houba, kytara a...

DO KINA: Kdo vyrobí více mrtvol, špiónka Anna, nebo Krvavá nevěsta?

Z filmu Krvavá nevěsta

Pouze dvě novinky obohatí nabídku kin a obě slibují vraždění ve velkém, jak francouzský thriller Anna, tak americký...

Matrix bude mít čtvrtý díl. Účast potvrdili Wachowski, Reeves i Mossová

Padající recept na Sushi si v roce 1999 podmanil celý filmový svět.

Svět Matrixu znovu otevře své virtuální brány. Lana Wachowski podle svého vlastního scénáře natočí čtvrté pokračování...

Najdete na iDNES.cz