Je to film, či není? Jaroslav Dušek má na Silvestra v kinech přednášku

  10:06aktualizováno  10:06
Čtyři dohody s Jaroslavem Duškem vstupuje na Silvestra do českých kin. Záznam oblíbeného představení vyšel v režii Olgy Špátové a Miroslava Janka na DVD začátkem prosince. Omezený náklad je již téměř vyprodaný.

Populární Čtyři dohody budou k vidění i v kinech | foto: PR

Více než devět let hraje Jaroslav Dušek v pražském Klubu Lávka představení Čtyři dohody, založené na stejnojmenné knize Dona Miguela Ruize; za tu dobu nasbíralo více než sto padesát tisíc diváků. Před Vánocemi vyšel záznam inscenace doplněný archivními meteriály na DVD; šest tisíc kusů už je rozebráno.

"Rozhodli jsme se proto film uvést i v omezené kinodistribuci, a to pouze v lednu, s podtitulem Začněte nový rok podle Čtyř dohod," vysvětluje producent a distributor Richard Němec, proč projekt vstoupí do kin právě na Silvestra.

Zdobení z archivů

Čtyři dohody

Knihu Čtyři dohody napsal Don Miguel Ruiz jako průvodce životem inspirovaný moudrostí Toltéků. Čtyři dohody zní: 1) Nehřešme slovem, 2) Neberme si nic osobně, 3) Nevytvářejme si žádné domněnky a 4) Vždy dělejme vše, jak nejlépe dovedeme.

Populární Čtyři dohody budou k vidění i v kinech

"Díky Čtyřem dohodám jsem si uvědomila, jak je důležité obstát v životě jako dobrý člověk. Vážit si sebe, naslouchat druhým. Den co den na sobě a na vztazích s druhými pracovat. Teprve tehdy můžeme být opravdu šťastni," komentuje knihu režisérka Olga Špátová. "Pro mě je to velmi silná životní zkušenost," potvrzuje Alan Vitouš.

Po silvestrovské předehře v síti Cinestar si jej objednalo na osmdesát kin, na výročních cenách České filmové a televizní akademie bude soutěžit v kategorii hrané tvorby. Je to tedy "opravdový" film, nebo není? "Nejde o běžný záznam, zaznamenané představení je zpracováno filmově, záběry ze scény se tady autorsky kombinují s černobílými filmovými archivy," vysvětluje Němec režijní přínos Olgy Špátové a Miroslava Janka.

Nicméně kina ve svých programech nemluví o filmu, nýbrž o divadelním záznamu, a jsou pravdě blíž. Staré fotografie a rodinné záběry z výletů či Vánoc, které provázejí třeba Duškův výklad o výchově dětí, jsou sice milé, sladké, nostalgické, kuriózní, ale nic nemění na tom, že jenom uměle dozdobují podstatu, tedy staticky nasnímanou činohru s hudebním doprovodem. Nebo možná ještě přesněji jevištní přednášku.

Přečtu si to. Někdy

Duškovo sólo lze zjednodušeně popsat jako výklad teorie o potřebě cesty od civilizačních nánosů zpět k moudrosti šamanů. Obsah se hodnotit nedá, pohybuje se totiž v čistě osobních kategoriích věřím - nevěřím, zajímá mě to - nezajímá.

Pravda je, že Dušek umí "praktického průvodce osobní svobodou skrze moudrost starých Toltéků", jak se kniha běžně představuje, přitažlivě prodat. Především k poučkám, jak děkovat vodě ve sprše, oč se hádá ego s duší či kterak bránit potomky před tupým školním drilem, přimíchává přesnou dávku vděčných manželských historek s názornými příklady.

Navíc už zná a využívá své publikum: zasvěcené, otevřené, ochotné k obrácení na víru. Tedy publikum v divadle – ovšem záznam představení převlékaný dodatečně za film může na nepřipravené diváky působit jinak. Lze od nich očekávat reakce typu: „No dobře, tak si to teda přečtu. Třeba. Někdy."


Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

Advantage Consulting, s.r.o.
MONTÁŽNÍ DĚLNÍK BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz