Čtenáři iDNES.cz vybrali nejlepší filmy roku 2008

  12:00aktualizováno  28. ledna 13:09
Portál iDNES.cz spolu s pořadateli filmových cen Český lev vyhlásil anketu o nejlepší film roku 2008. Každý čtenář mohl udělit tři hlasy snímkům, které vznikly v loňském roce. Připomeňte si je v následujícím přehledu.

Čtenáři iDNES.cz mohou vybrat vlastní film roku 2008. Výsledky ankety oznámí moderátorky Ester Kočičková a Iva Pazderková na nominačním večeru 30. ledna. | foto: Petr TopičiDNES.cz

Vítězové z ankety iDNES.cz

Vstupenky na nominační večer vyhrál Milan Žerníček.

10 výherců DVD:
Jiří Kučera, Roman Bém, Jana Kuchařová, Marek Muller, Lenka Jedličková, Petr Vančura, Jan Havlena, Kateřina Hunalová, Lenka Nevoralová, Lukáš Makeš.

O Cenu čtenářů iDNES.cz o nejlepší film roku 2008 se ucházelo šestadvacet filmů. Mezi finální pětici se dostaly následující tituly: Venkovský učitel, Karamazovi, Hlídač č. 47, Bathory a Tobruk. Podívejte se, z čeho se dalo vybírat. Vítězný snímek vyhlásí moderátorky Ester Kočičková a Iva Pazderková při pátečním slavnostním večeru v pražském kině Lucerna.

Připomeňte si kompletní nabídku filmů v chronologickém pořadí tak, jak je distribuční společnosti uvedly do kin, a s komentáři MF DNES a iDNES.cz.

Svatba na bitevním poli

Premiéra 10. ledna 2008

Svatba na bitevním poli - Bolek PolívkaFilm Dušana Kleina byl první českou komedií roku 2008. Vznikl za 25 dní a 23 milionů korun.

Mirka Spáčilová: Jestli platí "jaký začátek, takový konec", pak se českým filmům rýsuje nevalný rok. Hned první letošní premiéra, komedie Svatba na bitevním poli, totiž zrovna výbuchy nadšení nevyvolává. Půvabný začátek...

Na vlastní nebezpečí

Premiéra 24. ledna 2008

Z filmu Na vlastní nebezpečíRežisér Filip Renč, divoká řeka a tajemství.

Mirka Spáčilová: Počtářsky vzato je film Na vlastní nebezpečí průzračně jasný jako voda horské řeky, již hrdinové sjíždějí. Atraktivně natočené velké nic; zvládnutý tvar versus neumělý obsah; půl napůl čili 50 procent. Těch deset procent navíc patří hercům: ne za oscarové výkony, ale za to, čím prošli.

O život

Premiéra 7. února 2008

O životStane se − jdete si užít party na chalupu, tam potkáte dívku, která vám sice nic moc neříká, ale i tak se s ní vyspíte, a praskne vám kondom. Nezbývá, než jako o život pospíchat pro interrupční pilulku. V takové situaci se nachází hrdina nového českého filmu O život Michal. Režijně postavu hranou Vojtou Kotkem vedl Milan Šteindler.

Mirka Spáčilová: Světélko naděje na konci tunelu sliboval film Milana Šteindlera O život. Bohužel navázal na černou sérii českých novinek.

Nejkrásnější hádanka

Premiéra 21. února 2008

Nejkrásnější hádanka - Miroslav Hrabě, Jan Dolanský a Ladislav PotměšilZdeněk Troška se po třech Kameňácích vrátil na pohádkovou půdu. Výsledkem je snímek natočený podle režisérových oblíbených pohádek Jana Drdy O Matějovi a Majdalence a O princezně, která hádala, až prohádala.

Mirka Spáčilová: Zdeněk Troška natočil slušný film. S pohádkou Nejkrásnější hádanka se vrací do vyšší ligy; ne snad až na roveň své Jasněnky, ale rozhodně blíže k ní než k ušišlané tlupě strašidýlek z obou Princezen ze mlejna.

O rodičích a dětech

Premiéra 6. března 2008

O rodičích a dětech - David Novotný a Josef SomrPříběh vychází z banální situace. Syn jde, stejně jako každý měsíc, na procházku se svým otcem. Syn je zralý čtyřicátník, otci, bývalému vědci, je přes sedmdesát. Tato čistá "konverzačka" má ale hlubší přesah - mezi otcem a synem je stále dost neobroušených třecích ploch.

Mirka Spáčilová: Za to, že zůstal na pozici obrázkové audioknihy, by filmu O rodičích a dětech příslušelo padesát procent. Deset navíc má za to, že se jiným českým komediím vymyká. Dává prožitek přímo úměrný divákově zkušenosti a rozhodně není hloupý.

Venkovský učitel

Premiéra 20. března 2008

Venkovský učitelJiž od prvních projekcí se o filmu Bohdana Slámy mluvilo jako o favoritu na Českého lva. A také o tom, jak diváci přijmou příběh o lásce, přátelství a odpuštění, v němž se farmářka zamiluje do titulního hrdiny, který však touží po jejím synovi.

Mirka Spáčilová: Režisér Bohdan Sláma sice zrušil původní plán, že Venkovským učitelem svou trilogii o hledání lásky definitivně ukončí, ale volný triptych jím prozatím vrcholí. Příběhem ne tak všeobecně sdělným jako Štěstí ani výrazně stylizovaným jako Divoké včely, ale zato filmařsky vybroušeným, opřeným o starý dobrý milostný trojúhelník. Ostatní postavy se vejdou pod termín "a další".

Bobule

Premiéra 27. března 2008

BobuleNová česká komedie Bobule si vymyslela vlastní "sponzorské" auto či cigarety, které na billboardech zaplavily zemi.

Mirka Spáčilová: Nevinně o víně zní podtitul české komedie Bobule. Docela sedí, jen místo nevinné zábavy se podává legrace až neškodná a víno, jež nalévá, je hodně prchavé; rychle se vykouří z pobolívající hlavy.

Taková normální rodinka

Premiéra 17. dubna 2008

Z filmu Taková normální rodinkaHrdinové nosí stejná jména jako ve slavném seriálu, ale mají jiné tváře a zažívají odlišné příhody. "Je to opravdu jen volná variace na dané téma. Napsal a natočil jsem ji podle sebe – tak, aby mě těšila, bavila a hlavně dojímala. Je mi totiž bližší romantika než ztřeštěnost," vysvětlil divadelní režisér Patrik Hartl, pro nějž je Rodinka filmovou prvotinou.

Mirka Spáčilová: Filmová Taková normální rodinka přináší dobrou zprávu jen tvůrci Pánské jízdy Martinu Kotíkovi: už není jediným přesvědčivým teoretikem humoru, jenž v praxi žalostně selhává.

Karamazovi

Premiéra 24. dubna 2008

Karamazovi - Ivan TrojanNejdřív špína, potom chrám, říkají herci o hale, kde vznikl film Karamazovi. Snímek podle klasika F. M. Dostojevského natočil Petr Zelenka, který vycházel ze slavného představení Dejvického divadla.

Vojta Efler: Vidět Karamazovy stojí za to. Už jen proto, že je to místy mimořádně strhující film s jasným názorem a skvělými hereckými výkony. Otázkou je, kolik lidí zasáhne tak, že jim bude stát za to doplnit si chybějící položku povinné četby, nebo se nad filmem alespoň zamyslí. Kéž by jich bylo co nejvíce.

Kuličky

Premiéra 1. května 2008

Z filmu KuličkyJak ženy manipulují s muži. Do této jediné věty se dá shrnout film debutující režisérky a scenáristky Olgy Dabrowské. Tvoří ji čtyři povídky o ženách různého věku a životního stylu.

Mirka Spáčilová: Zajímavě napsané, slabě zahrané a bezradně natočené Kuličky zkrátka na velkém plátně zapůsobí jako amatérské domácí video. Postačí divákům, že se od běžné české produkce až okatě liší?

U mě dobrý

Premiéra 15. května 2008

U mě dobrýKomedii, jíž se Jan Hřebejk se scenáristou Petrem Jarchovským vracejí k povídkám Petra Šabacha, se přezdívá Dannyho parťáci na český způsob. Používá totiž obdobnou zápletku jako americká série: parta z libeňské hospůdky pomstí kamarádovu potupu důmyslnou akcí vůči bandě skořápkářů z tržnice.

Mirka Spáčilová: Jan Hřebejk sliboval, že film U mě dobrý bude komedie. Slovo splnil. Ctí žánr, aniž do něj pašuje vzkazy lidstvu.

Smutek paní Šnajderové

Premiéra 29. května 2008

z filmu Smutek paní ŠnajderovéVe filmu Smutek paní Šnajderové hraje Anna Geislerová titulní roli. Coby manželka šéfa policie v Českém Šternberku prožije počátkem 60. let románek s albánským studentem, který tu se spolužáky z FAMU točí školní film.

Mirka Spáčilová: Smutná láska na sklonku sezony, jež ještě ani pořádně nezačala, vždycky zabírá; tady navíc vyvažuje řemeslné neobratnosti tak půl na půl.

František je děvkař

Premiéra 5. června 2008

Z filmu František je děvkařKdyž Josef Polášek dostal scénář filmu František je děvkař, název mu připadal "hodně ostrý" a s režisérem Janem Prušinovským prý o něm dost diskutoval. Ale poté, co film poprvé viděl, změnil herec názor.

Mirka Spáčilová: Traduje se, že prvních pár minut udává tón celému filmu. Hořká komedie František je děvkař začíná sestřihem víceméně vtipných hrdinových rozchodů u kavárenského stolku - čili hrozbou, že se může vyvinout v další film televizního typu, v němž typizované osůbky řeší své typizované živůtky u kafíčka. Co na něm ty slečny vidí? A přesně to se bohužel stane, dojde i na výpomocné hrdinovy úvahy ve vypravěčském komentáři. V něm se ještě občas vyskytne zábavný slovní obrat, ale méně už vycházejí úsměvné situace.

Bathory

Premiéra 10. července 2008

Z filmu Bathory - Erzsébet (Anna Friel)Nejdražší film v dějinách české kinematografie sliboval výpravnou podívanou a obhajobu "krvavé hraběnky". Koprodukční thriller z přelomu 16. a 17. století za 300 milionů korun spojil zahraniční hvězdy s českými, herci vesměs mluví anglicky. A konečně už rozluští hádanku z upoutávek, v nichž se hraběnka Alžběta Báthoryová koupe v rudé lázni.

Mirka Spáčilová: Jako vždycky u Jakubiska zkrátka i v Bathory platí, že v obrazech má silnější zbraň než ve slovech. Jestliže si zvolil pojetí polemiky s bájí, které se beze slov neobejde, dobrovolně se o část své munice připravil. Pořád je to úctyhodný boj, ale stejně se člověk místy nudí, a dokonce se přistihne při kacířské myšlence, že se půjde rád podívat na slibovanou čachtickou paní podle Zdeňka Trošky – tu pokleslou krvavou báchorku bez svazujících ambicí.

Máj

Premiéra 21. sprna

z filmu Máj (Matěj Stropnický, Sandra Lehnertová)František A. Brabec, jeden z našich předních filmových kameramanů, nevstoupil Májem do neznámé řeky - klasiku české poezie se pokusil zpracovat za pomoci především obrazového jazyka už v roce 2000, kdy natočil Erbenovu Kytici. Ta se nakonec dočkala osmi nominací na Českého lva a vidělo ji 600 tisíc diváků. Oproti Kytici se Brabec tentokrát úzkostlivě nedržel předlohy.

Mirka Spáčilová: Kytice působila jako hřejivé zjevení s milou nadsázkou. Efektně chladný Máj se však bere naprosto vážně – a tím ztrácí body.

Tobruk

Premiéra 11. září 2008

z filmu TobrukPo čtyřech letech práce se režiséru Václavu Marhoulovi povedlo přivést do kin netrpělivě očekávanou poctu vojákům, kteří za druhé světové války bojovali u libyjského Tobruku. Zápletka se točí kolem dvou nováčků, kteří nejen že musí s ostatními snášet tiše tolerovanou šikanu svého velitele, ale jsou pár dnů po nástupu převeleni do "první linie".

Vojta Efler: Tobruk si s sebou nese auru filmu, kvůli němuž zúčastnění vydrželi dril v drsných podmínkách. A zřejmě si s sebou ponese i nálepku filmu, který měl skončit o chvíli dřív.

Děti noci

Premiéra 25. září

z natáčení filmu Děti noci - Martha IssováDěj filmu, který vzniká podle stejnojmenného scénáře Ireny Hejdové, se odehrává v současné Praze, a to převážně v okolí Holešovic, Florence a Karlína, kde dívka jménem Ofka (Martha Issová) pracuje jako prodavačka v nonstopu. Přežívá ve světě, který se jí zdá nevlídný a plný nenaplněných vztahů, a žije ve zvláštním spiklenectví s lidmi, kteří jsou stejně jako ona vzhůru, když ostatní spí.

Mirka Spáčilová: Hlavně pro Mádla znamenají Děti noci po předešlém Gymplu definitivní potvrzení, že veselí Snowboarďáci objevili výjimečného herce, nikoli jen dočasný teenagerovský idol.

Nestyda

Premiéra 9. října 2008

z filmu Nestyda (Jiří Macháček, Emília Vášáryová)Scénář vznikl jako spíše plynulý tok jednotlivých scén než souvislý děj velmi volně podle několika příběhů z Vieweghovy knihy Povídky o manželství a o sexu. V hlavní roli: Jiří Macháček.

Mirka Spáčilová: Devátá vlna prý bývá přelomová, po osmi menších vlnách mořského příboje ta nejsilnější. O devátém filmu Jana Hřebejka to neplatí. Říci se dá pouze tolik, že Nestyda je lepší než Medvídek.

Kozí příběh - Pověsti staré prahy

Premiéra 16. října 2008

Kozí příběh - snímek z filmuPět let vznikal první český trojrozměrný animovaný film Kozí příběh - Pověsti staré Prahy. Animátoři během jeho tvorby urazili počítačovou myší stejnou vzdálenost, jaká dělí Prahu od Hollywoodu. Film se točí kolem smolařského, ale nadaného Kuby, který se svou věrnou kozou přichází hledat štěstí do vysněné Prahy. V hlavním městě se zapojuje do prací na Karlově mostě, potkává dívku Mácu, do které se zamiluje a s níž popíjí "na sekeru"; v místním hostinci.

Mirka Spáčilová: Zkrátka navenek vypadá Kozí příběh docela dolarově, ne jako haléřový šunt. Ale pokud už to v Česku někdo umí, o to větší škoda je, že si nedal stejnou práci se scénářem.

malé oslavy

Premiéra 23. října 2008

Z filmu Malé oslavyMirka Spáčilová: Příběh o vztahu matky a dcery, které hrají Anna Šišková a její skutečná dcera Tereza Nvotová, fascinuje co chvíli – ale tak, že kritikovy poznámky sestávají vesměs z výkřiků: Ach bože! nebo Ne, prosím, už ne!

Anglické jahody

Premiéra 13. listopadu 2008


Z filmu Anglické jahodyNezvykle dlouho se po pracovní projekci Anglických jahod zůstalo sedět v sále, během celých titulků s tísnivou písní Tomáše Kluse Málčik moj. A pak si zapálili i ti, kdo už dávno nekouří. Film dostal název podle brigády, kam mířil filmový vnuk Niny Divíškové v podání Ivana Luptáka.

Mirka Spáčilová: Kolem 21. srpna 1968 zatím chodili filmaři po špičkách. Zkusily to až Anglické jahody a zvládly to se ctí. Dokonce i baví.

Vy nám taky, šéfe!

Premiéra 20. listopadu 2008

Z filmu Vy nám taky, šéfe"Komedie vypráví o partě mladých lidí, kterým zdánlivě velká životní šance spadne přímo do klína. Jenže ve skutečnosti je všechno trochu jinak," naznačili tvůrci zápletku, předznamenanou již podtitulem Čím hůř, tím líp.

Mirka Spáčilová: Angažovat Jiřího Langmajera – a dát mu pár vět o ničem; obsadit Ivu Janžurovou – a chtít od ní karikaturu bábušky; zvát Annu Polívkovou či Michala Novotného – a udělat z nich křoví kdesi v pozadí; za to by se měli filmaři odsuzovat nepodmíněně a se zákazem činnosti v oboru smíchu.

Hlídač č. 47

Premiéra 27. listopadu 2008

Z filmu Hlídač č. 47Josef Douša je hlídač železnice, který zachrání mladého muže před skokem pod vlak. Ten se ovšem po incidentu zamiluje do jeho manželky. A aby toho nebylo málo, hlídač ztrácí sluch. Ačkoliv se mu za určitý čas vrátí, Douša nadále předstírá hluchotu, aby zjistil, co si o něm i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi lidé říkají za jeho zády. Film Filipa Renče na motivy románu Josefa Kopty vypráví o údělu člověka, který ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu.

Mirka Spáčilová: Za všechno, co je v něm dobrého, vděčí Hlídač č. 47 filmařině. A za to špatné televizi.

Kdopak by se vlka bál

Premiéra 4. prosince 2008

Z filmu Kdopak by se vlka bálHrdinkou "filmu pro dospělé, který mohou vidět s dětmi"; je malá Terezka, která zbožňuje pohádku O Červené karkulce, má starostlivé rodiče, ve školce nejlepšího kamaráda Šimona. A také rodiče, kteří se začnou chovat divně.

Mirka Spáčilová: Paralelou údělu Červené karkulky a dnešní holčičky je to film výtvarně jedinečný, vypravěčsky zábavný a podprahově očistný. Dostaví se totiž i trocha studu, když si člověk vybaví, co všechno svým dětem prováděl a co si asi tehdy myslely.

Sestra

Premiéra 11. prosince 2008

Z filmu SestraAdaptaci románové prvotiny Jáchyma Topola doprovází hudba Psích vojáků, kapely jeho bratra Filipa. Film vypráví o výtvarníkovi jménem Potok, který pracuje v malém divadle. Je mu kolem třicítky a jeho život se neubírá v podstatě žádným směrem. Svoje okolí i sám sebe pozoruje s opovržením. Bezcílný život se změní teprve v momentě, kdy potká Černou, zamilovaná dvojice poté uniká z města.

Mirka Spáčilová: Co sestře přidává na hodnocení, je jednoznačně skvělá hudba. Má tolik vlastní síly, že artistní ilustrace nepotřebuje.

Sněženky a machři po 25 letech

Premiéra 18. prosince 2008

Z filmu Sněženky a machři po 25 letechSněženky a machři po 25 letech  jdou ve stopách životů hlavních hrdinů kultovního filmu Karla Smyczka v době, která všechno změnila. Jsme opět na horské chatě, kde se setkávají někdejší spolužáci, aby se viděli a sami sebe ujistili, že to s nimi ještě není tak hrozné, protože ty někdejší holky a kluky si stále nesou v sobě.

Mirka Spáčilová: Největší, zřejmě obchodně vynucenou chybou bylo držet se tak zarputile minulosti. Paradoxně chvíle, kdy si účastníci někdejšího lyžařského výcviku na srazu po letech navzájem připomínají tehdejší situace a doslova opakují tehdy zábavné hlášky, vytvoří smyčku křeče, hanby a únavy až do omrzení - jako by studenti zastydli ve své dávné pubertální rebelii a od té doby už nic zásadnějšího nezažili.

Autor:

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

RECENZE: Phil Collins dal i vsedě do koncertu vše, zvukař zaslouží padáka

Phil Collins 25. června 2019 v pražské O2 areně

V úterý v pražské O2 areně koncertoval rockový veterán Phil Collins. Navzdory tomu, že celou show absolvoval vsedě,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

VIDEO: Zdravím, přátelé v České republice! Sám Spider-Man zve do kina

Zdravice Spider-Man: Daleko od domova

Zdravím, přátelé v České republice, jsem Tom Holland. Tak začíná pozvánka na film Spider-Man: Daleko od domova, kterou...

Majetek to byl velkej, sebrat se to chtělo. Točí se pokračování Modré krve

Cyklem Modrá krev provází František Kinský.

Při natáčení nových dílů dokumentárního cyklu o šlechtických rodech Modrá krev se štáb dostal až k vládci...

TELEVIZIONÁŘ: Výjimečně před kamerou. Jak slaví Helena Třeštíková

Lída Baarová a Helena Třeštíková v roce 1995

Když Helena Třeštíková točila s Lídou Baarovou unikátní záběry zužitkované později v dokumentu Zkáza krásou, nacházela...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz