PRVNÍ DOJMY: Sláva, Viktor Preiss je zpátky. Ale poskoky nepotřebuje

  21:23aktualizováno  21:23
David Matásek jako malíř Horác a Viktor Preiss coby kapitán Vašátko se vracejí v premiérovém triptychu detektivek podle knih Hany Proškové. V prvním dílu Případ dvou sester, jehož předloha se jmenovala Druhá tvář osudu, jim to herecky zase ladilo, ale bohužel se vytráceli v bludišti jiných postav.

Z detektivky Případ dvou sester | foto: ČT

Předešlé trio televizních přepisů, Případ pro rybáře, Případ pro malíře a Případ pro lyžaře, se více méně drželo podstaty, tedy nezvyklého tandemu amatéra a profesionála na stopě zločinů. Oba patří do jiných časů, tudíž jejich mobily se s melancholickým oparem zručné kamery těžko snášejí, ale to by se dalo unést.

Fotogalerie

Více zamrzí, že tradiční duely dvojice s gentlemanským popichováním ustupují do pozadí; pánové sotva stihnou sem tam procházku a jedno pivo. 

Zatímco Horác se nadále pohybuje v okruhu bohémy jako přecitlivělý vlk samotář, Vašátko dostal novou kancelář a k ruce poskoky, takže vyšetřovací tým a jeho metodika se už takřka neliší od jiných krimiseriálů.

Jistě, Preissova tichá noblesa vždy znovu potěší a jistá odcizenost mezi jeho hrdinou a Horácem zdrceným po událostech předešlého dílu se k návratu docela hodila. Až na to, že divák není povinen si pamatovat, co se stalo před třemi lety v Případu pro lyžaře, byť nedávnou reprízu vidělo 1,4 milionu lidí.

V premiérové kauze dostal naštěstí roli výstředního sochaře Karel Dobrý, jenž zvládá bez falešné křeče i předepsanou hysterii. Přesto nejen on musel tvrdě bojovat s vyumělkovaně strojenou podobou melodramatických reminiscencí, o zbytečném opakování dialogových nápověd řešení raději vůbec nemluvě.

Prošková nestavěla své šarády na akci, nýbrž na psychologii; v Případu dvou sester se sáhlo ke krotké automobilové honičce, kterou namísto skřípání brzd vroubilo doslovné vrahovo přiznání. To není pro detektivku zrovna finále snů.

Ale hlavně se před následujícími díly, Případem dvou manželek a Případem dvou básníků, znovu vnucuje pochybnost, zda bylo nutné Horáce s Vašátkem podrobit mechanickému přenosu do současných kulis. Jenom něžné „vy vole“ ještě retro nezařídí a třeba s Poirotem by aktualizaci asi nikdo neriskoval.

Mohlo by vás zajímat

17. 3. měl premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO
23. 3. proběhlo předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Začátek konce. Hra o trůny zatím postrádá jen slony

Isaac Hempstead Wright jako Bran Stark v seriálu Hra o trůny

Sázkaři Chance se přiklánějí k tomu, že na Železný trůn usedne žena - Sansa Stark, podle bookmakerů Fortuny jej získá...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

Zemřel Radomil Uhlíř, herec známý z Pupenda, Gymplu i Vejšky

Herec Radomil Uhlíř na premiéře filmu Skřítek (březen 2005)

Krátce po svých dvaašedesátých narozeninách zemřel herec výjimečného zjevu i komiky Radomil Uhlíř, který patřil do...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Buď zvítězíte, nebo zemřete. Může finále Hry o trůny předvést víc?

Hra o trůny - 8. řada

Poosmé a naposled, tentokrát jen na šest týdnů, se svět rozdělí na dva tábory. Jedni budou dýchat pro poslední řadu Hry...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Velikonoce slaví Vraždy podle Jidáše. Byť s Nadějí

Z filmu Vraždy podle Jidáše

Že by se televize nějak zvlášť páraly s nejvýznamnějším křesťanským svátkem, to se rozhodně tvrdit nedá. Opráší se...

VIDEO: Já kluky, ty holky. Plesl a Neužil baví v pohádce Hodinářův učeň

Z natáčení pohádky Hodinářův učeň

Kdo se nad kolébkou novorozence ujme proroctví? Jaroslav Plesl a Václav Neužil coby dobří duchové, které v roli jejich...

DO KINA: Velikonoční nadílka vsadí na děti v animaci i ve strašení

Z filmu Hledá se Yetti

Na každý ze čtyř volných dnů připadá jedna filmová novinka. Rodinným výpravám se nabízejí hned dvě animované pohádky,...

Najdete na iDNES.cz