ČT dala šanci studentům, točí povídky Karla Čapka

  9:02aktualizováno  9:02
Za šance, jež dává studentům v Noci filmových nadějí, dostala televizní cenu Elsa loni Nova. Teď mají mladí filmaři prostor v ČT. Díky projektu Čapkovy kapsy, za nímž stála minulá šéfka programu Kateřina Fričová, točí klasikovy povídky. Sice podle scénářů zkušených autorů od Ivana Klímy po Václava a Věru Šaškovy, ale s profesionálním zázemím, známými herci a po svém.

Ve Zločinu na poště si zahrál Oldřich Navrátil. | foto: ČT

Nejde jen o vysokoškoláky z pražské FAMU. Tvůrci tří příběhů vzešli z písecké Filmové akademie Miroslava Ondříčka: Martin Kopp, Jan Chramosta a Vojtěch Moravec. První z nich už na škole točil s ČT půlhodinový film Hranice. "Tím si vysvětluji, že mě oslovili se Zločinem na poště," míní Kopp.

Povídky spíš pro starší diváky

Čapkovy kapsy - Básník

Druhý zaujal festivalově úspěšnými pracemi a snad i klipem pro Tata Bojs. "Když mě zvali na Kavčí hory, myslel jsem si, že se snad v Čechách vítr obrací. Student dostává nabídku na režii v ČT? Tak přece se ty krátké studentské filmy vyplatily," vzpomíná Chramosta na svou cestu k Básníkovi.

Třetí, jehož dokument Občan Kopas už se vysílal, točil Zmizení herce Bendy. "Vzal bych asi cokoli, protože točit chci a vím, že se nějak musím dostat do povědomí," přiznal Moravec. Celý štáb musel být z ČT, mohli si však vybrat kameramany a herce. "Ve Zločinu na poště hraje Oldřich Navrátil hlavní postavu strážmistra, další role Dana Marková nebo Michal Novotný. Bál jsem se, že budu v rukou lidí, s kterými jsem nikdy nepracoval, ale vše bylo v pořádku a některé profese mě mile překvapily," líčí Kopp.

Jak to jde dohromady, klasik a dnešní mladí? "Čapkova schopnost psát o obyčejných věcech s jasným morálním poselstvím je podle mě obdivuhodná. Ale zda ho moje generace vnímá nějak zásadně, o tom trochu pochybuji. I povídky ČT jsou spíše pro starší diváky," tvrdí Kopp. Představoval si, že díky spojení Čapka s mladými režiséry se jeho látky přenesou třeba do současnosti či jinak uzpůsobí mladému publiku.

Čapkovy kapsy - Zločin na poště

"Ale ukázalo se, že větší dramaturgický vklad režisérů není příliš vítán a účast mladých je spíše jakýsi bonbonek. Neříkám, že je to špatně. Scénáře byly dobře napsané, a pokud by se uvažovalo o experimentálním uchopení předloh, muselo by se s tím přijít dřív. V budoucnu třeba někdo přepíše Čapka do moderní podoby – povídky ČT však nabídnou klasiku. A té není snadné vdechnout přirozený život, tak snad se to podařilo," věří Kopp.

Dvanáct hodin a dost

Chramosta se trochu bál podmínek. "ČT jsem si představoval jako továrnu, kde nikdo nedostává příliš prostoru a jde tu hlavně o plnění termínů. Naštěstí opak byl pravdou," vypráví. Trochu ho zklamal dvacetiminutový rozsah, než si uvědomil, že krátký film je pro něj domácí půda, a těšilo ho, že v Básníkovi může obsadit i mladé herce. "Už při úpravách scénáře jsem si pozval hlavní představitele Ondřeje Pšeničku a Jakuba Albrechta; improvizovali jsme a ověřovali si nápady, takže na herecké zkoušce s profesionály už byli připraveni.

Čapkovy kapsy - BásníkČapkovy kapsy - Básník

V Básníkovi se potkal Jiří Strach s Karlem Heřmánkem.

Pro další role vybral Karla Heřmánka a svého pedagoga z Písku Jiřího Stracha: "Přísahal, že mi do toho nebude mluvit." Chramostovy úpravy prý autoři scénáře, manželé Šaškovi, přijali a ani na place mu nikdo nedal znát, že je "jen" student. "Pouze prostředky byly omezené a upozornili nás, že přetáhnout dvanáctihodinový natáčecí den by byl průšvih. Jenže dvanáct hodin neznamená dvanáct natáčecích hodin, pracovní doba se počítá od chvíle, kdy se štáb sejde před budovou ČT, a končí ve chvíli, kdy se tam vrátí. Tudíž na natáčení jich zbude třeba jen osm," líčí Chramosta. Nakonec to stihl i proto, že s herci zkoušel předem, a dospěl k názoru, že v ČT podmínky k dobré práci jsou. "Doufám, že my noví dostaneme šanci i na větší projekt," věří.

Moravec přijal Klímův scénář. "Rozhodně jsem nechtěl jít proti Čapkovi, jak ho vnímám nejen já. Dobových věcí se u nás moc netočí a je to krásná práce, byla by škoda si ji nezkusit. A hlavně by mi bylo trapné lepit Čapka do jiné doby, jen abych ukázal, co dovedu," vysvětluje. "Ale přestože jsem se snažil být věrný předloze textem, výpravou, stylem a vedením herců, tempem i rytmem doby, neodpustil jsem si točit současně. Záběrování, pohyb kamery, aranže scén jsou vlastně moderní."

Studenti natočí i dokumenty

Už při čtení se mu k hlavní postavě "přilepil" obličej Tomáše Töpfera, který prý dostal z filmu přesně to, co režisér chtěl. "Poprvé jsem měl možnost obsadit si film bez omezení, tak jsem se rozmáchl a sáhl nejvýš," líčí, jak přizval i Viktora Preisse, Jiřího Štěpničku či Václava Postráneckého.

Čapkovy kapsy - Zločin na poště

Čapkovy kapsy - Zločin na poště

Čapkovy kapsy - Básník

Čapkovy kapsy - Básník

"Nečekal jsem, že mě budou považovat za pravého režiséra, ale herci se ukázali jako skutečné osobnosti," potvrzuje, že mu jeho nezkušenost nedali "sežrat". Stejně chválí štáb. "Slýchám stížnosti na televizi, ale já nic nepocítil. Dělal jsem už několik reklam a všichni mě upozorňovali, že tady nebudu mít vlastní karavan a vše nepůjde tak hladce. Ale pokud bylo málo peněz, já to nepoznal," shrnul Moravec, že svého Čapka "popadl poctivě", i když nad výsledkem si říká, že by spoustu věcí dnes točil trošku jinak.

Čapkovská série pokračuje, koncem ledna Slobodanka Radun točí povídku Muž, který se nelíbil. Premiéry se plánují předběžně na podzim.


Nejčtenější

RECENZE: Metallica a opakovaný vtip? Už zase hity naředila Jožinem

James Hetfield, Metallica, Letiště Letňany (18. srpna 2019)

Americká kapela Metallica hrála v neděli večer v pražských Letňanech sedmdesáti tisícům fanoušků, koncert byl velkolepý...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Michael Bublé odehrál svou tuzemskou koncertní premiéru 24.1. 2014 v O2 aréně.

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Michael Bublé, Eros Ramazzotti nebo Ariana...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Ječící fanynky a jalová show. Praze se představila Billie Eilish

Billie Eilish 20. srpna 2019 v pražské O2 areně

Beznadějně vyprodaná pražská O2 arena přihlížela v úterý večer koncertní premiéře hudebního zjevení dnešní doby....

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Další z rubriky

Držím se vlastního plánu, komentoval George Martin konec Hry o trůny

Spisovatel George R. R. Martin

Spisovatel George R.R. Martin se drží svého původního plánu, jak uzavře svou knižní ságu Píseň ledu a ohně, podle níž...

Tarantino v Česku zabírá, na Tenkrát v Hollywoodu přišlo 118 tisíc lidí

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio ve filmu Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Novinka Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu rozčeřila stojaté vody prázdninové návštěvnosti kin, za první víkend ji...

DO KINA: Kdo vyrobí více mrtvol, špiónka Anna, nebo Krvavá nevěsta?

Z filmu Krvavá nevěsta

Pouze dvě novinky obohatí nabídku kin a obě slibují vraždění ve velkém, jak francouzský thriller Anna, tak americký...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz