„Stále cítím obdiv k jejímu talentu i ke Kubišové jako člověku. Nechci být patetická, ale představení beru i jako poselství mladým lidem a připomenutí, jak moc je důležité pečovat o svobodu,“ podotýká Holišová.
V programu slavnostního týdne nebudou chybět ani portréty uznávaných umělců – Helen Mirrenové, Vincenta van Gogha, Paula Gauguina nebo Jaromíra Šofra, koncerty Anny K. a Michaela Kocába či snímek Larse von Triera Prolomit vlny.
Podzim programu ČT art obohatí série Vidět filmem, Ikony českého designu, Šumné stopy ze Švýcarska a Zemský ráj to na poslech. Přinesou pohled na národní kinematografii očima kameramanů, jako jsou Jan Malíř, Jaroslav Brabec či Vladimír Smutný, odvypráví příběh designu hraček či nábytku, ukážou díla našich architektů ve Švýcarsku i vznik hudebních hitů.
Dokumenty na ČT art se zaměří také na osudy malířů Zdenky Braunerové a Jakuba Schikanedera, skladatelů Petra Ebena, Jiřího Bulise a Petra Hapky, textaře Michala Horáčka a vyznavače swingu Ondřeje Havelky.
Projekt České vývozní zlato uvede několik operních inscenací českých autorů na světových pódiích. Spadá sem Prodaná nevěsta z newyorské Metropolitní opery, odehrávající se místo českého venkova na Long Islandu, Její pastorkyňa z londýnské Královské opery v Covent Garden i Rusalka z milánské La Scaly.
V cyklu koncertů z pražského klubu Doupě dojde na písně Lenky Filipové, Vypsané fiXy, Ondřeje Rumla, Pokáče, Michala Hrůzy, Bena Cristovaa, skupiny Mirai, Hany a Petra Ulrychových, Roberta Křesťana & Druhé trávy a Divokého Billa.
ČT také vyzve výtvarníky od 18 do 33 let, aby zaslali fotografie svých děl, z nichž odborná porota vybere nejzajímavější a ČT je natočí v podobě krátkých předělů mezi pořady, které ČT art nasadí v září 2025.
Dětský kanál ČT :D zařadí cyklus My se máme s Danielem Stachem, herec Luboš Veselý provede seriálem Můj dědeček zálesák, přibudou i pořady Hravě to zvládneme! nebo Elin supertajný deník. Déčko je nyní druhou nejsledovanější mezi evropskými dětskými veřejnoprávními televizemi.