Colin a Jamie křísí legendu Miami Vice

  1:00aktualizováno  1:00
Oblíbený seriál 80. let Miami Vice dostal filmovou podobu. Od legendy se liší: je temnější, drsnější a mladší díky hereckému obsazení s Colinem Farrellem a Jamiem Foxxem.

Fotografie z filmu Miami Vice (2006) | foto: Bontonfilm

Před dvaceti lety se Don Johnson a Philip Michael Thomas stali miláčky Ameriky. Coby svérázní detektivové, kteří s elegancí i humorem brázdili špinavá zločinecká zákoutí navenek zářivého floridského letoviska, nejenže drželi seriál Miami Vice šest let na obrazovce, ale dokonce z ní udávali ráz dobové módy.

Zákon bez pravidel
Jako výkonný producent byl pod sérií odměněnou dvěma Zlatými glóby tehdy podepsán Michael Mann, nyní uznávaný režisér akčních thrillerů Nelítostný souboj nebo Collateral.

A právě Mann se rozhodl, že někdejší televizní kult vzkřísí a přenese na velké plátno ve vlastní režii a podle vlastního scénáře, nicméně s oddaností vůči původní látce – počínaje hlavními postavami a konče slavnou hudbou českého rodáka Jana Hammera.

Mimochodem Hammer dostal nabídku, aby k filmové verzi napsal nový hudební doprovod, ale odmítl ji. Nezměnily se ani základní charakteristiky obou ústředních hrdinů.

Stále jsou to strážci zákona, kteří neuznávají žádné příkazy ani pravidla. Dělají všechno naplno až po tu nejzazší mez, ať už poslouchajíhlasitou hudbu nebo riskují v akci.

Ricardo Tubbs, kterého představuje Jamie Foxx, skrývá pod milou tmavou tváří mimořádný intelekt. Tajně, spolu se svou partnerkou Trudy v podání Naomie Harrisové, pronikl do party pašeráků drog, kteří zásobují celou oblast jižní Floridy, a navíc mají na svědomí tři brutální vraždy.

Také jeho kolega Sonny Crockett, kterého ztělesnil Colin Farrell, patří k policistům působícím v utajení. Navenek je to přitažlivý mistr nezávazných milostných flirtů, jenže pak se zaplete s Isabellou alias herečkou Gong Li, čínsko-kubánskou manželkou šéfa dotyčné pašerácké sítě.

A jako by nestačilo, že jeden z policistů se zamiluje do ženy nejnebezpečnějšího zlosyna v Miami, ten druhý zase musí čelit útoku na své blízké.

Konec pohody
Samozřejmě Farrell, obdivovaný hrdina Telefonní budky, i Foxx, nositel Oscara za snímek Ray, patří k jiné generaci a herecké škole než jejich televizní předchůdci. Srovnávat se nedá, navíc sám režisér varuje před možnými pamětnickými náladami publika.

„Nečekejte od snímku Miami Vice, že bude kopírovat stejnojmenný seriál. Na plátně
totiž chybějí pohodová atmosféra floridského letoviska, příjemné pastelové barvy i detektivové v oblecích od Armaniho. Filmové Miami Vice je mnohem ponuřejší, náročnější na divákovu pozornost a také reálnější,“ říká Mann.

Ačkoliv se natáčení protáhlo, prodražilo – místo plánovaných sto pětadvaceti milionů se náklady vyšplhaly na sto padesát milionů dolarů – a podle tisku prý na něm občas vládla hysterie, herci nedají na režiséra dopustit.

„Natáčet s Michaelem Mannem, to je jako absolvovat speciální hereckou univerzitu a stát se lepším hercem,“ tvrdí Jamie Foxx. Nadto si s kamerou užili zajímavé cestování: příběh z Miami totiž zdaleka nevznikal jenom na Floridě, nýbrž také v několika zemích Jižní Ameriky a v Karibiku včetně Kuby a Haiti.

Otázkou zůstává, zda se zmrtvýchvstání Miami Vice vyplatí i obchodně. Film sice o svém premiérovém víkendu v Americe vyhrál žebříček nejvyšších tržeb, ovšem „jen“ s částkou pětadvacet milionů dolarů, která podle médií není vzhledem k očekávanému zájmu „nikterak oslnivá“.

Náplast však může přinést neamerický trh, kde byl seriál možná ještě populárnější a kam se film teprve postupně stěhuje.

Autoři: ,

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

RECENZE: Když je Rambo sám doma, má poslední ránu i poslední slovo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Teprve v pátém dílu série si mohl válečný veterán z Vietnamu vychutnávat v penzi poklidu venkova po boku přátel, jenže...

VIDEO: Festival Ji.hlava slibuje velkou přehlídku erotiky v dokumentu

Velká přehlídka erotiky v dokumentu 2

Nesoutěžní součástí 23. mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná 24.–29. října, je velkou...

DO KINA: Pánskou jízdu diktují Marek Vašut, Brad Pitt a navrch Rambo

Sylvester Stallone ve filmu Rambo: Poslední krev

Mezi pěti novinkami týdne jsou zastoupeny různé žánry od sci-fi přes akční či animovaný film až po romantickou komedii,...

RECENZE: Neumím želet, tvrdí Jiří Suchý. Pro Sommerové dokument tím líp

Z natáčení snímku Jiří Suchý - Lehce s životem se prát

Celovečerní dokument Jiří Suchý – Lehce s životem se prát, který natočila Olga Sommerová, vstupuje do kin s diváckou...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz