Colin a Jamie křísí legendu Miami Vice

  1:00aktualizováno  1:00
Oblíbený seriál 80. let Miami Vice dostal filmovou podobu. Od legendy se liší: je temnější, drsnější a mladší díky hereckému obsazení s Colinem Farrellem a Jamiem Foxxem.

Fotografie z filmu Miami Vice (2006) | foto: Bontonfilm

Před dvaceti lety se Don Johnson a Philip Michael Thomas stali miláčky Ameriky. Coby svérázní detektivové, kteří s elegancí i humorem brázdili špinavá zločinecká zákoutí navenek zářivého floridského letoviska, nejenže drželi seriál Miami Vice šest let na obrazovce, ale dokonce z ní udávali ráz dobové módy.

Zákon bez pravidel
Jako výkonný producent byl pod sérií odměněnou dvěma Zlatými glóby tehdy podepsán Michael Mann, nyní uznávaný režisér akčních thrillerů Nelítostný souboj nebo Collateral.

A právě Mann se rozhodl, že někdejší televizní kult vzkřísí a přenese na velké plátno ve vlastní režii a podle vlastního scénáře, nicméně s oddaností vůči původní látce – počínaje hlavními postavami a konče slavnou hudbou českého rodáka Jana Hammera.

Mimochodem Hammer dostal nabídku, aby k filmové verzi napsal nový hudební doprovod, ale odmítl ji. Nezměnily se ani základní charakteristiky obou ústředních hrdinů.

Stále jsou to strážci zákona, kteří neuznávají žádné příkazy ani pravidla. Dělají všechno naplno až po tu nejzazší mez, ať už poslouchajíhlasitou hudbu nebo riskují v akci.

Ricardo Tubbs, kterého představuje Jamie Foxx, skrývá pod milou tmavou tváří mimořádný intelekt. Tajně, spolu se svou partnerkou Trudy v podání Naomie Harrisové, pronikl do party pašeráků drog, kteří zásobují celou oblast jižní Floridy, a navíc mají na svědomí tři brutální vraždy.

Také jeho kolega Sonny Crockett, kterého ztělesnil Colin Farrell, patří k policistům působícím v utajení. Navenek je to přitažlivý mistr nezávazných milostných flirtů, jenže pak se zaplete s Isabellou alias herečkou Gong Li, čínsko-kubánskou manželkou šéfa dotyčné pašerácké sítě.

A jako by nestačilo, že jeden z policistů se zamiluje do ženy nejnebezpečnějšího zlosyna v Miami, ten druhý zase musí čelit útoku na své blízké.

Konec pohody
Samozřejmě Farrell, obdivovaný hrdina Telefonní budky, i Foxx, nositel Oscara za snímek Ray, patří k jiné generaci a herecké škole než jejich televizní předchůdci. Srovnávat se nedá, navíc sám režisér varuje před možnými pamětnickými náladami publika.

„Nečekejte od snímku Miami Vice, že bude kopírovat stejnojmenný seriál. Na plátně
totiž chybějí pohodová atmosféra floridského letoviska, příjemné pastelové barvy i detektivové v oblecích od Armaniho. Filmové Miami Vice je mnohem ponuřejší, náročnější na divákovu pozornost a také reálnější,“ říká Mann.

Ačkoliv se natáčení protáhlo, prodražilo – místo plánovaných sto pětadvaceti milionů se náklady vyšplhaly na sto padesát milionů dolarů – a podle tisku prý na něm občas vládla hysterie, herci nedají na režiséra dopustit.

„Natáčet s Michaelem Mannem, to je jako absolvovat speciální hereckou univerzitu a stát se lepším hercem,“ tvrdí Jamie Foxx. Nadto si s kamerou užili zajímavé cestování: příběh z Miami totiž zdaleka nevznikal jenom na Floridě, nýbrž také v několika zemích Jižní Ameriky a v Karibiku včetně Kuby a Haiti.

Otázkou zůstává, zda se zmrtvýchvstání Miami Vice vyplatí i obchodně. Film sice o svém premiérovém víkendu v Americe vyhrál žebříček nejvyšších tržeb, ovšem „jen“ s částkou pětadvacet milionů dolarů, která podle médií není vzhledem k očekávanému zájmu „nikterak oslnivá“.

Náplast však může přinést neamerický trh, kde byl seriál možná ještě populárnější a kam se film teprve postupně stěhuje.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Z kříže vypadá nebe jinak, tvrdí filmový Ježíš

Vypadá to na nekonečný příběh. Už od premiéry v roce 1988 stíhaly snímek Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista...

Premium

Zázrak jménem Forman. Když slavný režisér našel svou vlastní svobodu

Nejúspěšnější český režisér v dosud neviděných záběrech. Dokument Forman vs. Forman z dílny Heleny Třeštíkové přináší...

RECENZE: Chci být Francouz! Proč asi Synonyma vyhrála Zlatého medvěda

Tragikomedie Synonyma líčí částečně autobiografický příběh mladého Izraelce, který po ukončení služby v armádě uteče do...

VIDEO: Tak se tu tři dny zabíjelo, ukáže na festivalu Hotel Mumbai

V roce 2008 rozpoutala v Bombaji skupina deseti pákistánských teroristů rozsáhlý masakr cílený na turisticky atraktivní...

Najdete na iDNES.cz