RECENZE: Přijeli, cvičili, odjeli. Cirkus Rwanda je jen „film o filmu“

  10:59aktualizováno  10:59
Do Afriky si principál pražského ansámblu Cirk La Putyka Rostislav Novák ml. zabalil pro jistotu obří lékárničku včetně antibiotik, zpátky přivezl skupinu akrobatů s nimiž nastudoval společné představení. Celý projekt zaznamenal dokument Cirkus Rwanda, který nyní zve do kin. Ale koho?

Z filmu Cirkus Rwanda | foto: Bontonfilm

To je záludná otázka. Režisér snímku Michal Varga má za sebou vesměs cestopisy, sleduje tedy zejména náraz Novákovy výpravy na jinou realitu, kde se cvičí na trávě, skáče na starých pneumatikách, dobytek se loudá silnicí a divadelní turisté své zážitky glosují nejčastěji užaslým „ty vole, ty krávo!“.

Cirkus Rwanda

Česko, Slovensko, 2018, 75 minut

Režie: Michal Varga

Hrají: Rostislav Novák ml.

Hodnocení­: 50 %

Ovšem že bude země chudší a publikum bezprostřednější než u nás, to se dalo očekávat; z cestopisné pohlednice proto utkví jen několik momentek. Třeba povídání v místním rozhlase, kam volají zmatení posluchači, občas zábavná výměna více či méně komolené angličtiny, ale především úryvky tamních pohnutých osudů, které postupně dají vzniknout jedné z nejsilnějších scén česko-rwandské inscenace, výjevu s mrtvou matkou.

Jistě, nikdy neškodí připomenout si, v jaké idyle žije reptající Česko, zatímco lidé s nesrovnatelně tvrdšími zážitky i podmínkami jsou schopni smát se, tančit, zpívat. Jenže bylo to účelem snímku?

Záměr se totiž nedá vysledovat, jako by kamera zaznamenávala dění bez pevného plánu. Navíc kromě Nováka téměř nikoho z jeho tuzemských kolegů nepustí ke slovu. Výbušný šéf pohlcený tvůrčím hledáním sice zosobňuje vděčný objekt, takřka prototyp rozervaného umělce, když od plic nadává „Do p..., nelezte sem, pracujeme!“, nebo nutí syna jít k večeři, kam dorazili rwandští hosté, jenže dokument se tak proměňuje čistě v Novákův osobní portrét.

Fotogalerie

A pokud jde o divadlo jako proces, kamera do principálovy hlavy beztak nevidí, tudíž se uchyluje k odstředivým mediálním berličkám: hostování v televizi, tiskové konferenci, k rozhovorům, v nichž si Novák stýská, že od Rwanďanů marně žádá přesnost, načasování, disciplínu – a pokud se to naučí, ztrácí jejich projev spontánnost, takže v hodině dvanácté jim uvolní otěže.

Vlastně jediným a chválabohu přímo nepojmenovaným výsledkem konfrontace dvou kultur je hezký paradox, že Novák kritizující ve Rwandě civilizační vlivy, jež vzaly domorodcům jejich původní rituály, chtěl pod ušlechtilou záminkou sdílení umění dělat vlastně totéž.

Nakonec vznikla zajímavá podívaná i vztahy, ovšem dokument Cirkus Rwanda zůstal spíše běžným útvarem typu „film o filmu“, respektive „film o divadle“.


Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Koptashow, krycí jméno pro reklamu na StarDance

Z pořadu Koptashow

Co mají společného tanečnice Tatiana Drexlerová, sportovec Aleš Valenta a herec Jiří Dvořák? Přece StarDance, kde ona...

Případ Kursk, kde z tragédie ponorky vypustili roli sympatického Putina

Záběr z filmu Kursk

Vypjaté události, které popisuje premiérový snímek Kursk, přicházející právě do našich kin, se začaly odehrávat 12....

RECENZE: Jak Strážmistr Topinka vede do Beskyd Policejní akademii

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Seriál Strážmistr Topinka odvozený z Doktora Martina, který v pátek startuje v České televizi, je o jeden ovčí chloupek...

RECENZE: Cena za štěstí sešla na scestí. Ještěže se k Samotářům nehlásí

Vanda Hybnerová a Ivana Chýlková ve snímku Cena za štěstí

Ještěže první letošní domácí novinka kin Cena za štěstí upustila od původního názvu Děti samotářů, odkazujícího ke...

KOMENTÁŘ: Takže opět boduje Ordinace, Všechnopárty... A co novinky?

Ze seriálu Strážmistr Topinka

Televizní svět by občas potřeboval tlumočníka do prozaické řeči smrtelníků. Například již začalo vysílání podle...

Další z rubriky

VIDEO: Příští Spider-Man se předvádí daleko od domova. Až v Česku

Z filmu Spider-Man: Daleko od domova

Tom Holland v roli komiksového Petera Parkera se vrátí do kin 4. července v premiérovém příběhu Spider-Man: Daleko od...

Novým soupeřem Freddieho Mercuryho se stal animovaný Raubíř Ralf

Z filmu Raubíř Ralf a internet

Ještě v jedenáctém týdnu po premiéře u nás vede víkendový žebříček návštěvnosti kin životopis Freddieho Mercuryho ze...

Zemřel filmový historik Miloš Fikejz, autor hereckých encyklopedií

Miloš Fikejz

Filmový knihovník, publicista, encyklopedista, historik a fotograf Miloš Fikejz zemřel na akutní leukémii. Na podzim by...

Najdete na iDNES.cz