Chystaný film o Miladě Horákové budí vášně

  0:59aktualizováno  0:59
Před rokem David Mrnka prozradil, že chce natočit životopis Milady Horákové, popravené komunisty. Vzápětí e-mail producenta z Los Angeles zahltily nadávky a výhrůžky, vesměs politicky motivované a z Česka.

Milada Horáková - Milada Horáková vypovídá před státním soudem. | foto: ČTK

"Zaskočily mě, nechápu to," vyprávěl Mrnka při nynější krátké návštěvě ve vlasti. Ale nelekl se, projekt Milada pokračuje podle plánu.

Scénář je hotový a půlka rozpočtu pohromadě; druhou teď Mrnka shání v amerických studiích za předprodej distribučních práv. "Příští rok v květnu ve východních Čechách chceme začít točit," říká.

Horák by měl kravatu
Už má jasno, že hudbu napíše Aleš Březina, autor opery o Horákové – ale jeho filmová muzika má být jiná. Za kamerou se rýsuje Christopher Doyle, kameraman Ženy ve vodě i Tichého Američana, jenž právě točí s Jimem Jarmuschem.

Konečnou, devátou verzi scénáře již schválil investor z Austrálie, kde Mrnka studoval a pracoval, i klíčová osobnost projektu, dcera Horákové Jana Kánská, od níž získal svolení i podklady.

"Paní Kánská je spokojená, měla jen asi osm připomínek, kupodivu hlavně praktických. Třeba že na první setkání jejích rodičů by Bohuslav Horák nešel v rozhalence, ale v kravatě," cituje Mrnka.

Ke scénáři hledal se spoluautorkou dlouho klíč. "Nechtěli jsme jít nejjednodušší cestou podle dopisů, jež Horáková psala dceři z vězení. Nemůžeme diváka připravit o tajemství, v cizině hodně lidí osud Horákové nezná," vysvětluje Mrnka.

Role pro Rodena?
Příběh začne "zprostředka" vraždou Jana Masaryka. Odtud se krátce vrátí do mládí hrdinky a pokračuje událostmi po válce. Vedle Horákové, jejího muže, dcery a sestry s manželem se objeví další skutečné postavy od Františky Plamínkové po Klementa Gottwalda.

"Vyprávíme rychle, divák se musí soustředit. Snažíme se vyjadřovat jasně, ale nezahltit děj vysvětlivkami; zakázali jsme si i banality typu ‚Miluji tě‘," slibuje Mrnka hlavně obrazy a hudbu.

O režii a hercích dál jedná; v hlavní roli si stále představuje Annette Benningovou, Meryl Streepovou či Emmu Thompsonovou, australské peníze mohou do hry nově přivést tamní rodačky Cate Blanchettovou a Nicole Kidmanovou.

Mimochodem, australští investoři sháněli reference v Los Angeles u známého, jiného českého emigranta. "Volali mu, jestli zná nějakou Miladu Horákovou. Nezklamal, řekl jim – ‚No jasně, jděte do toho‘," líčí Mrnka.

V Hollywoodu ho čekají další schůzky. "Teď je nejhorší doba, stávka scenáristů za námi a stávka herců před námi, takže nikdo nic nerozhoduje, jen se čeká," říká producent.

Zatím počítá s náklady do dvaceti milionů dolarů; hvězda by je změnila. Mají v menších rolích šanci i čeští herci? Mrnka zvažuje jen dvě jména: Ivana Chýlková a Karel Roden. "To je velký hráč," říká uznale.


Nejčtenější

Z Nabarveného ptáčete se odcházelo i v Torontu, píše Daily Mail

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

I druhá festivalová zastávka snímku Václava Marhoula Nabarvené ptáče potvrdila, že ne každý divák je schopen přijmout...

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

Další z rubriky

VIDEO: Zabijeme ho, věří Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička coby Staříci

Ze snímku Staříci

Po předpremiéře na letošním karlovarském festivalu vejde 17. října do kin film Staříci, v němž se Jiří Schmitzer a...

Legendární Král Šumavy byl komunistický thriller i dobový film pro kluky

Z filmu Král Šumavy

K názvu legendárního filmu Král Šumavy přidává kniha výmluvný podtitul „komunistický thriller“. Kolektivní monografie,...

VIDEO: Ford v Ferrari. Hvězdní herci si zopakují závod Le Mans '66

Trailer k filmu Le Mans ‘66

V roce 1966 se na slavném závodním okruhu střetly dvě automobilové společnosti: Ferrari a Ford. Jak Američan a Brit...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz