Nad diktaturou repríz se pomalu smráká, Kavčí hory představily chystané seriály, povídkové cykly, televizní snímky i filmy pro kina. "Máme kvalitní dramatickou tvorbu na několik sezon dopředu," věří ředitel vývoje pořadů ČT Jan Maxa. Řečí čísel půjde o 115 novinek s investicí 240 milionů korun a žánrově mají slibné rozpětí od moderních detektivek přes komedie až po vodnickou fantasy.
Výběr projektů pro obrazovku
|
Jenže při bližším pohledu vyjde najevo, že jedna stará bolest trvá. Z vybraných projektů psal nekorunovaný král dnešní scenáristky Marek Epstein hned dva, na třech se autorsky podíleli herci. "Máte pravdu, že se pod scénáři často opakují stále stejná jména. Píší už režiséři, píší i herci, pořád doufáme, že ze spolupráce s filmovými školami vzejdou noví autoři, ale zatím platí, že scenáristé schopní psát žánry na zakázku u nás téměř neexistují," potvrdil Maxa.
Fanoušci, přispějte
"Co máte proti hereckým scénářům? Herci píšou dobře - někteří," durdil se v žertu Ondřej Sokol. Právě populární aktér Partičky z konkurenční Primy dostal v ČT podporu pro svůj celovečerní filmový debut Krásno. "Odehrává se v mém rodném Šumperku, obsahuje autobiografické prvky a na půdorysu černé komedie vypráví o smrti maminky mého nejlepšího kamaráda," shrnul Sokol "příběh dvou idiotů, kteří se rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou a od osudu dostanou přes prsty".
Na financování filmu, v němž bude Sokol režírovat sám sebe, se mohou podílet i fanoušci, což je způsob v Česku ještě nevyzkoušený. Zatím jej oznámil jen tým muzikálu Gaston a na webu naplno spustil autor Kajínka Marek Dobeš pro chystanou komedii Vidět a zemřít.
Také druhý film pro kina natočený divadelníkem a podpořený ČT slibuje černou komedii. "Nebo komediální černotu?" uvažuje jeho režisér Miroslav Krobot. Příběh nedostudované učitelky u pípy místní hospody nazval Díra u Hanušovic, psal jej s kamarádem psychologem, situoval do obce v Jeseníkách a obsadil kolegy z Dejvického divadla, s nimiž hraje také v sitkomu ČT z bizarního hotelu Čtvrtá hvězda.
Ke koprodukčním filmům ČT dále patří Vejška, která se již natáčí. Tomáš Vorel v ní navazuje na svůj Gympl včetně původních hrdinů, vyznavačů graffiti, které opět hrají režisérův syn a Jiří Mádl.
Věčně na útěku
Z méně zábavného světa přicházejí jiné dva snímky pro kina, podpořené veřejnoprávní obrazovkou. Cesta ven líčí současný osud mladého romského páru, rodičů malé dcerky, jejichž touha po normálním životě stále naráží. "Na dluhy, nemožnost najít legální práci, složitá jednání s úřady, předsudky okolí i na vlastní předurčení," vyjmenovává režisér Petr Václav klíčové body dramatu. Muž hodlá rodinu zachránit zločinem, žena zná odlišný způsob, ale otázkou je, zda mají sílu na změnu, nebo jen na další ze série útěků.
A právě bezvýchodné útěky charakterizují i slovensko-český hraný film Zázrak, který rovněž zalidňují neherci. Juraj Lehotský sleduje úděl dívek z neúplných rodin. "Jednu jsem potkal. Byla ještě dítětem, když se jí zhroutil celý svět. Ztratila vše, co měla ráda, diskotéky, sny, první lásku. Chtěl jsem vidět, jak žije," líčí režisér.