Chybějící závěr filmu o Kaplickém napsal život, říká režisérka

  0:23aktualizováno  0:23
Dva roky pracuje režisérka Olga Špátová na dokumentu o Janu Kaplickém Oko nad Prahou. Zbývalo jí pár posledních týdnů natáčení, když přišla tragická zpráva.

Dokumentaristka Olga Špátová by ráda film o Janu Kaplickém dokončila v původně plánovaném termínu. Premiéra se má konat 28. října 2009. | foto: Lucie RobinsonMF DNES

"Je to pro mě obrovský šok. Tolik měsíců hledám pro film o projektu Kaplického knihovny závěr – a pak ho napíše takhle dramaticky život sám," přiznává režisérka. Přesto věří, že obojí nakonec vznikne: její film, jehož producentkou je nynější vdova po architektovi Eliška Kaplický Fuchsová, i jeho vysněná stavba.

Odešel slavný architekt Kaplický

Architekt Jan KaplickýCO ZAVINILO KAPLICKÉHO SMRT:
Architekta zradilo srdce, uvedla rodina

Vizualizace blobuCHVÍLE ŠTĚSTÍ, PAK VELKÝ ŽAL:
Kaplický zemřel pár hodin po narození dcery

"Eliška už dává dohromady nadaci na výstavbu knihovny a já chci dokončit film. Především kvůli němu, aby zůstala zaznamenána jeho cesta za snem. Bojoval za něj ze všech sil, občas už byl i nepříjemný, ale šlo mu o spravedlnost. Teď mě to až dojímá," vypráví dokumentaristka.

MFFKV - party kritiků Variety - Jan KaplickýTočila s Kaplickým ještě před týdnem. "Vyprávěl mi, jaký život by si představoval pro svou dceru Johanku. Hlavně si moc přál, aby vyrůstala v míru a ve svobodě, ne jako on, který se narodil v předvečer druhé světové války. Byl tak šťastný – nejšťastnější na světě," vzpomíná režisérka na poslední setkání s Kaplickým.

Točit měla až do jara – a bude, například vývoj kolem nadace Elišky Kaplické. "Bude to i pro Johanku," říká o projektu, který se jí pod rukama mění kvůli realitě už potřetí. Měl líčit, jak se rodí nová dominanta pražské Letné; místo toho sledoval bitvu o ni. A do soukromé kroniky Kaplických přidal svatbu, narození dcery Johanky a vzápětí i nečekanou smrt hlavního aktéra.

Vše Národní knihovně

"Původně jsme myslely, že půjde o normální časosběrný dokument," vzpomínala nedávno Kaplického manželka a producentka. Oko nad Prahou chtělo zachytit postupný vznik výjimečné stavby. "Když jsme začínaly točit, věřily jsme, že vznikne radostný film. Ale rodí se spíše politické drama," prohlásila režisérka loni na podzim.

Olga ŠpátováZa situace, kdy se realizace vítězného návrhu architektonické soutěže začala rozplývat, posouval se i obsah hodinového filmu – stal se obhajobou Kaplického osoby i jeho představ.

Před kameru si režisérka pozvala členky mezinárodní poroty, která rozhodla o Kaplického výhře, dále architekta a herce Davida Vávru nebo historika architektury Zdeňka Lukeše. Vystupují tady zastánci stavby jako Vlastimil Ježek nebo Václav Havel, ale také její odpůrci Pavel Bém či Milan Knížák.

Film měl být hotov letos na podzim bez ohledu na výsledek "kauzy chobotnice" a nehledě na to, zda zůstane na obrazovce České televize, nebo se vydá i do kin. A navzdory tragédii režisérka věří, že léto už stráví ve střižně a plánované datum premiéry 28. října 2009 dodrží.

Jan Kaplický - všechny články


Nejčtenější

RECENZE: Stoprocentní hecíř Habera a jeho věrní málem zbourali O2 arenu

Pavol Habera a Team 9. června 2019 v pražské O2 areně

Pavol Habera s kapelou Team je opět na turné. Nemají novou desku, nemají žádné výročí, jen byl po třech letech zase čas...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Kabát i na turné ke třicetinám sází po čertech na jistotu

Kabát, Po čertech velký turné, Ostrava, 8. června 2019

Člověk nemusí být ani skalní fanoušek, aby z proslovů mezi jednotlivými skladbami většinou poznal, jaká bude...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

Další z rubriky

DO KINA: Proti pěti soupeřům nastoupí vyměnění Muži v černém

Z filmu Muži v černém: Globální hrozba

Ze šesti nových titulů týdne zní většině diváků povědomě jenom jediný: Muži v černém, tentokrát s podtitulem Globální...

RECENZE: Co zbylo z Mužů v černém? Parodie na bondovku a povrchní humor

Záběr ze třetího pokračování Mužů v černém

Jestli Muži v černém 3 příjemně překvapili, pak startovní snímek nové série Muži v černém: Globální hrozba znamená...

V 96 letech zemřel Franco Zeffirelli, režisér nejslavnější verze Romea a Julie

Italský režisér Franco Zeffirelli na tiskové konferenci během Mezinárodního...

Legendární italský režisér Franco Zeffirelli zemřel ve věku 96 let. Režisér a bývalý senátor se proslavil zejména...

Najdete na iDNES.cz