Chováte se jako mafiáni, vzkazuje Fíla tvůrcům Kajínka. Spor skončí u soudu

  16:11aktualizováno  16:11
Spor, který se rozhořel kolem scénáře filmu Kajínek těsně před jeho premiérou, pokračuje. Obě strany vydaly oficiální prohlášení a obě se obrátily na soud. Vyjádření producenta filmu Kajínek Petra Jákla staršího a režiséra Ivana Fíly, který Jákla i jeho syna Petra obvinil z plagiátorství, zveřejňujeme v plném znění.

Režisér Petr Jákl a Václav Noid Bárta (vlevo) sledují ukázky z filmu Kajínek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Kajínka jste ukradli, do kin nesmí!

Vše o podstatě a vývoji kauzy spojené se scénářem

Ivan Fíla poslal redakci iDNES.cz vyjádření už ve středu, kdy se konala projekce filmu určená médiím. Režisér na ní nebyl vpušten. Protistrana pak na vývoj dění kolem svého filmu reagovala dnes - tedy v pátek, kdy rozeslala e-mail s tiskovým prohlášením.

Ivan Fíla: Vyvedli mě z projekce

Ve středu 28.7. dopoledne jsem se chtěl zúčastnit novinářské projekce filmu Kajínek, abych si s definitivní platností ověřil, v jakém rozsahu producenti Jáklové čerpali z mého scénáře PRINCIP K., který kdysi schválili (písemně dokumentováno) a pak náhle od scénáře odstoupili. Těsně před projekcí jsem byl producentem Jáklem starším a jeho bodyguardem vyveden ze sálu.

Při odchodu jsem krátce upozornil přítomné novináře na pozadí této kauzy. Producent Jákl tímto postojem jednoznačně dokázal, že se asi mají čeho obávat, když se snížil k takové trapné akci.

Fíla o Jáklech

Ivan Fíla, režisér

"Chovají se jak nejzkorumpovanější policajti z jejich filmu Kajínek, aby zakryli fakt, že podvedli nejen mne, ale i celý můj štáb, který začal pracovat na přípravách filmu PRINCIP K."

Ivan Fíla

Dále BLESK (a další média - pozn. red.) zveřejnil prohlašení producentů Jáklů, podle kterého jsem se "během příprav na natáčení několikrát psychicky zhroutil". Toto je nehorázná lež, která přesně odpovídá mafianským metodám obou producentů Jáklů. Chovají se jak nezkorumpovanější policajti z jejich filmu Kajínek, aby zakryli fakt, že podvedli nejen mne, ale i celý můj štáb, který začal pracovat na přípravách filmu PRINCIP K. Ukázalo se totiž, že producenti Jáklové svého času neměli vůbec žádne peníze a že nás celou dobu vodili za nos. Zajímavým faktem je, že producenti Jáklové uspořádali 15.11.2007 velkolepou oslavu v Palladiu za účasti médií k zahájení projektu PRINCIP K. a o tři dny dny později náhle od scénáře odstoupili, přičemž spekulovali s možností, že si ho chtějí ponechat. Na oslavě ani v jejich písemné výpovědi nebyla o "psychickém zhroucení" ani zmínka. Naopak. Byl jsem na oslavě těmito producenty s hrdostí prezentován jako "režisér s hollywoodskou zkušeností u Stevena Spielberga" a vychvalován za skvělý scénář PRINCIP K.

Nejde mi o žádné zviditelnění ani o zhrzenost nad zmařeným projektem, nýbrž o to, abych veřejnost a filmařskou komunitu upozornil na to,
s jakými metodami tito producenti operují a že se nezaleknou ani duchovní krádeže. Nemluvě o tom, že svého času na mne podali žalobu, aby zabránili vzniku mého projektu PRINCIP K. Tato žaloba měla pouze za účel zastrašit naše investory, kteří chtěli můj projekt financovat. Toto se povedlo a producenti Jáklové ve vší tichosti pak žalobu ztáhli a zaplatili mému právnímu zástupci veškeré výlohy. S tímto se samozřejmě na veřejnosti už nepochlubili.

Celou záležitost jsem předal svému právnímu zástupci panu Petru Ostrouchovovi a požádal ho o podání trestního oznámení na producenty Jákly.

Petr Jákl st.: Na projekci nebyl Fíla pozván

Veškeré ataky a veřejné scény Ivana Fíly jsou jen jeho snahou se zviditelnit, což se mu povedlo. Doufáme, že už mu to stačilo a přestane se dále zesměšňovat.

Jákl st. o Fílovi

Kaskadér a judista Petr Jákl st. (vpravo) "Vzhledem k tomu, že Ivan Fíla nás několikrát nazval mafií a zloději, podáváme na něj trestní oznámení za pomluvu. Šíření takových pomluv do médií nemůže zůstat bez naší reakce. Jsme si jisti, že Ivan Fíla do dnešního dne film neviděl a neuvidí až do kinopremiéry 5. srpna."

Petr Jákl st.

Ivan Fíla přišel ve středu 28.7.2010 na uzavřenou soukromou projekci filmu Kajínek. Tuto soukromou projekci pořádali, jak bývá zvykem, producenti filmu pro zástupce médií. Na tuto projekci nebyl Ivan Fíla pozván a to byl také důvod, proč byl ze sálu vyveden. Samozřejmě se u toho snažil na sebe upoutat co nejvíce pozornosti. Touto akcí potvrdil, že jeho e-mail, kde uváděl, že film viděl na internetu a že obsahuje části jeho scénáře, byl lživý! Film neviděl a chtěl ho vidět na novinářské projekci.

Ministerstvo kultury vydá v příštích dnech tiskovou zprávu o tom, že náš a Fílův scénář byly již v minulosti porovnány a nebyla shledána podobnost.

Ivan Fíla 29.7. opět, již podruhé, šířil poplašnou zprávu, že je náš film zavěšen na internetu a že ho viděl. Což je opět lež! Tvrdil, že byl pořízen na novinářské projekci. Na internetu se objevil již potřetí pouze zavirovaný podvrh s názvem Kajínek. Vždy jako náhodou těsně před Fílovým e-mailem adresovaným všem novinářům, kterým nezapomněl vždy několikrát zavolat, aby vylíčil své utrpení.

Vzhledem k tomu, že Ivan Fíla nás několikrát nazval mafií a zloději, podáváme na něj trestní oznámení za pomluvu. Šíření takových pomluv do médií nemůže zůstat bez naší reakce.

Jsme si jisti, že Ivan Fíla do dnešního dne film neviděl a neuvidí až do kinopremiéry 5. srpna. Všechny jeho korespondence a akce okolo Kajínka mají za účel pouze zviditelnit jeho osobu.

Režisér Petr Jákl o filmu Kajínek

Autor:

Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Filmový průmysl stojí na prahu změn, vzkazují z Hollywoodu Pitt a DiCaprio

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Najdete v Hollywoodu zářivější hvězdy? Oba se na absolutním vrcholu popularity drží téměř třicet let. Nyní se poprvé...

Husákovy děti „sjíždějí“ na internetu veselé seriály po více dílech

Jim Parsons s kolegy ze seriálu Teorie velkého třesku na hollywoodském chodníku...

Muži online nejvíce sledují filmy, ženy zase seriály, jejichž fanoušky je také generace zvaná Husákovy děti, která...

RECENZE: Tenkrát v Hollywoodu se najde vše, co má (nejen) Tarantino rád

Leonardo DiCaprio a Brad Pitt ve filmu Tenkrát v Hollywoodu

Dobám, kdy se muži nebáli být chlapy a ženy uplatnit svůj půvab, kdy z hereckých karavanů duněl kuřácký kašel a hvězdám...

Zemřel americký herec Peter Fonda, motorkář z Bezstarostné jízdy

Peter Fonda (Palm Springs, 2. ledna 2018)

Ve věku 79 let zemřel v pátek v Los Angeles americký herec Peter Fonda, informoval podle agentury Reuters časopis...

Další z rubriky

VIDEO: V druhé sérii Temného Kraje potká Vaculík po letech Hrubešovou

Ukázka ze seriálu Temný kraj

Před třiceti lety spolu točili film Oznamuje se láskám vašim, nyní se Lukáš Vaculík a Markéta Hrubešová potkají znovu v...

VIDEO: Musíš být vdaná, nebo bohatá, radí Streepová Malým ženám

Hrdinky filmu Malé ženy

Meryl Streepová jako jejich teta, Saoirse Ronanová, Emma Watsonová, Florence Pughová a Elize Scanlenová coby sestry,...

TELEVIZIONÁŘ: Klidně už můžete říkat černý. Zlatý Morgan Freeman

Morgan Freeman ve filmu Kouzlo Belle Isle

Letmá statistika sobotního programu nabízí dva více méně již omšelé junáky – jsou jimi Mladý Montalbano a Mladý Karl...

Najdete na iDNES.cz