Chalupáři se vracejí, míří do domácích kin

  2:50aktualizováno  2:50
Před 32 lety vstoupila nenápadná vesnice Višňová u Příbrami do televizní historie. Točili se tam totiž Chalupáři, slavný český seriál, který nyní vychází na DVD a jemuž kralovalo komediální herecké trio Jiří Sovák, Josef Kemr a Jiřina Bohdalová.

Václav Sloup (uprostřed) na křestu DVD Chalupáři s Otto Lackovičem a Jiřinou Bohdalovou. | foto: Dan MaternaMF DNES

"V mém věku už každý rád chalupaří, ale mně je blízký hlavně ten seriál. Škoda, že dneska už se takové netočí, zřejmě je nikdo neumí napsat. Těšili jsme se každý den před kameru, jako by to ani nebyla práce," líčila Bohdalová při křtu prvního disku, jenž obsahuje úvodní tři epizody cyklu Chudák dědeček, Kapr a Operace. V upravené, technicky "vyčištěné" podobě vyjdou do června ještě tři DVD, na posledním budou i rozhovory s herci či srovnání staré a nové verze.

Zrodili módní vlnu
Chalupáři ve své době rozpoutali módní vlnu životního stylu, takzvaný "chalupářský boom", a v očích diváků nezestárli. Dočkali se nesčetných repríz, zatím naposledy se vysílali v létě 2004, přesto je znovu sledovalo přes milion diváků. "To je tím, že Chalupáři byli opravdu herecká záležitost – a lidé si chtějí připomenout ty nejlepší, kteří nám tolik chybějí. Taky se ráda podívám, když mám čas," přiznala další z aktérek seriálu, Alena Vránová.

Její kolegyně a jmenovkyně Gabriela Vránová rozdala tři růže: vdově po hlavním hrdinovi Anně Sovákové, kameramanu Vladimíru Opletalovi a režisérovi Františku Filipovi. "To byla tak tuhá doba, a tady se vzpomíná tak hezky," děkoval Filip.

Připomněl, jak se po natáčení 21. srpna, ve výroční den sovětské invaze, bál herce pustit do hospody nebo jak průvodní píseň seriálu Orchestrion v podání Waldemara Matušky musela po zpěvákově emigraci zmizet; zůstala pouze melodie beze slov. A dokonce přiznal, že nad scénářem váhal: "Připomínal mi drobné spotřební zboží – než do něj nastoupily ty herecké dělovky!"

Autorská dvojice Vlček–Borovička poskytla režisérovi Františku Filipovi příběh, jehož smích se rodil ze střetu městského a venkovského životního stylu. V úvodu se Sovák coby bývalý kontrolor vrací z lázní, kde si léčil pocuchané nervy, a nastupuje do invalidního důchodu. Dosud žije v Praze jako vdovec s dcerou alias Janou Hlaváčovou, jejím mužem – taxikářem v podání Josefa Vinkláře, a dospívajícím vnukem, jehož hraje Sovákův vlastní syn Jiří Schmitzer.

Jenže rodina má hrdinovy chorobné kontrolorské posedlosti brzy plné zuby a spásu vidí v koupi vesnické chalupy, jejíž dosavadní nájemník ztvárněný Kemrem se má vystěhovat. Výhledově... "Bylo to naprosto fantastické natáčení. Vládla tam tak bezprostřední nálada, až člověk ztratil pocit, že tam musí něco dělat," přidal se k hereckým vzpomínkám Václav Sloup.

Písaři a Návštěvníci
Jeho kolega Otto Lackovič dodal, že si rád vybavuje "celou partu – hlavně Vladimíra Menšíka". A už padala jména dalších kolegů, kteří už na křest "pravou chalupářskou jedenáctkou" nemohli přijít, od Stelly Zázvorkové po Josefa Hlinomaze.

"Dnešní seriály jsou jiné, pletou se jeden přes druhý, takže člověk neví, kdo, s kým, kde, kdy, jak a proč. Zatímco tenkrát, za normalizace, si lidé hledali v seriálech potěchu a třeba v F. L. Věkovi i národní naději," vysvětluje Filip, který režíroval také seriály Sňatky z rozumu, Eliška a její rod, Tři chlapi v chalupě či Byl jednou jeden dům.

Možná postupně dojde i na ně, nicméně v letošní řadě návratů z televizních archivů jsou jiné tituly. Po Takové normální rodince, která projekt před loňskými Vánocemi zahájila, a nedávné Arabele se Chalupáři stali třetí položkou na seznamu legend, které na digitálních nosičích vycházejí v časopisu DiViDi ve spolupráci s Českou televizí.

Od července do září vyjde sci-fi série kultovních Návštěvníků a na předvánoční trh, zhruba od října do prosince, se chystají hrdinové seriálu Byli jednou dva písaři.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

3Bobule. Do pokračování vinařské série namluvil několik vět i Postránecký

Tváře chystaného snímku 3Bobule

Herci Tereza Voříšková, Kryštof Hádek, Lukáš Langmajer či Michal Isteník stojí před kamerou komedie 3Bobule, která se...

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

RECENZE: Nač má Lví král kopii? Původní verze byla poetičtější a hravější

Záběr z nového zpracování Lvího krále

Budiž hned v úvodu jasně řečeno, že mírně nadprůměrnou známku dostává nový Lví král čistě pro potřeby divácké skupiny,...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz