Do kin míří zakázaný cestopis, v němž Češi zachytili soumrak Tibetu

  6:58aktualizováno  6:58
S výjimkou badatelů z Národního filmového archivu věděl o jeho existenci jen málokdo. Pozapomenutý cestopis z roku 1954 Cesta vede do Tibetu, který se dočkal mezinárodních cen i domácích zákazů, se nyní vrací do kin díky tematickému distribučnímu projektu Dech hor.

Záběr z českého dokumentu Cesta vede do Tibetu | foto: Dech hor / NFA

A jeho premiérové nasazení ve dvacítce kin celé republiky napovídá, že unikát budí zájem. Není divu, vždyť svět, který zachytil, dnes už prakticky neexistuje.

Československý armádní film tehdy vyslal dva mladíky, režiséra Vladimíra Síse a kameramana Josefa Vaniše, aby spolu s čínskými kolegy natočili dokument o stavbě silniční magistrály vedoucí napříč velehorami z provincie S’čchuan až do Lhasy, hlavního města Tibetu, jenž si tenkrát ještě uchovával alespoň částečnou nezávislost.

Takže český tandem stihl během expedice nasnímat i výjevy, které čínským úřadům nebyly zrovna po chuti, od místních náboženských památek přes všední život Tibeťanů až po setkání s tehdy devatenáctiletým dalajlámou Tändzinem Gjamcchem, který tu vykonal tradiční obřad jen krátce před svým odchodem do exilu.

Fotogalerie

Do plánované filmové oslavy budovatelského nadšení pronikly rovněž kontroverzní záběry drsných podmínek nejen na stavbě, karavany jaků s dodávkami chybějících potravin nebo první neblahé dopady civilizace na doposud panenskou krajinu.

Ani Sís s Vanišem se nevyhnuli problémům, kam se nemohli dostat auty, putovali s domorodými průvodci na koních nebo pěšky. Navíc měli neshody s čínskými filmaři, takže nakonec vznikly tři různé verze výsledného dokumentu: jiná pro Československo, pro Čínu a pro mezinárodní přehlídky.

V roce 1955 snímek Cesta vede do Tibetu získal ocenění na festivalech v Benátkách a v Karlových Varech, nicméně do kin směl vstoupit teprve následujícího roku a dlouho se v nich stejně neohřál, koncem 50. let se zákaz jeho promítání znovu obnovil.

Poslední svědkové

Což může z pohledu současného diváka působit nepochopitelně, protože průvodní komentář, který namluvil herec Karel Höger, beztak nese jasné známky dobové politické cenzury. Ovšem na obrazech barevné reportáže nemohla žádná ideologie nic změnit, takže se staly možná posledními svědky původní podoby země.

Ve snaze vymýtit buddhismus totiž Číňané odsvěcovali chrámy i kláštery, děti odebrané rodičům posílali na převýchovu a po potlačení protičínského povstání v roce 1959 dokonala zkázu tradic Tibetu takzvaná kulturní revoluce.


Nejčtenější

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Ministr kultury odvolal ředitele Národní galerie a podal trestní oznámení

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

Ministr kultury Antonín Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala...

KVÍZ: Jak pečlivě jste zatím sledovali seriál Hra o trůny?

Carice van Houtenová v páté sérii ságy Hra o trůny

V Západozemí se vše blíží do finále. Vyzkoušejte si, co si ještě po téměř dvou letech od premiéry předchozí série Hry o...

Zemřel herec Jaroslav Kepka, hrdina pohádky Rumplcimprcampr

Jaroslav Kepka v pohádce Rumplcimprcampr (1997)

Ve věku 83 let zemřel herec Jaroslav Kepka, známý mimo jiné z pohádek Rumplcimprcampr či Nesmrtelná teta. Zprávu...

Nejdelší komiks. Tři hodiny trvá, než svou hru dovedou Avengers do konce

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Minule zbyly ze světa jen trosky, takže superhrdinové musí ve finále série nazvaném Avengers: Endgame zavést opět řád....

Další z rubriky

RECENZE: Podmanivý film Nikdy neodvracej zrak je německá Zdivočelá země

Záběr z německého filmu Nikdy neodvracej zrak

Reklama by film Nikdy neodvracej zrak mohla nabízet sloganem „tři v jednom“. Zahrnuje totiž rodinné drama, historii...

Dvě promarněné epizody, tvrdí fanoušci Hry o trůny čekající na krev

Hra o trůny - plakát k 8. řadě

Konec je zase o něco blíž, HBO odvysílala druhou z šesti epizod závěrečné řady seriálu Hra o trůny. A soudě podle...

Vylidněným kinům vládla teenagerská romance After: Polibek

Záběr z filmu After: Polibek

Slunečné svátky se podepsaly na návštěvnosti víkendových kin. Studentské romanci After: Polibek postačilo k vítězství...

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na iDNES.cz