Do kin míří zakázaný cestopis, v němž Češi zachytili soumrak Tibetu

  6:58aktualizováno  6:58
S výjimkou badatelů z Národního filmového archivu věděl o jeho existenci jen málokdo. Pozapomenutý cestopis z roku 1954 Cesta vede do Tibetu, který se dočkal mezinárodních cen i domácích zákazů, se nyní vrací do kin díky tematickému distribučnímu projektu Dech hor.

Záběr z českého dokumentu Cesta vede do Tibetu | foto: Dech hor / NFA

A jeho premiérové nasazení ve dvacítce kin celé republiky napovídá, že unikát budí zájem. Není divu, vždyť svět, který zachytil, dnes už prakticky neexistuje.

Československý armádní film tehdy vyslal dva mladíky, režiséra Vladimíra Síse a kameramana Josefa Vaniše, aby spolu s čínskými kolegy natočili dokument o stavbě silniční magistrály vedoucí napříč velehorami z provincie S’čchuan až do Lhasy, hlavního města Tibetu, jenž si tenkrát ještě uchovával alespoň částečnou nezávislost.

Takže český tandem stihl během expedice nasnímat i výjevy, které čínským úřadům nebyly zrovna po chuti, od místních náboženských památek přes všední život Tibeťanů až po setkání s tehdy devatenáctiletým dalajlámou Tändzinem Gjamcchem, který tu vykonal tradiční obřad jen krátce před svým odchodem do exilu.

Fotogalerie

Do plánované filmové oslavy budovatelského nadšení pronikly rovněž kontroverzní záběry drsných podmínek nejen na stavbě, karavany jaků s dodávkami chybějících potravin nebo první neblahé dopady civilizace na doposud panenskou krajinu.

Ani Sís s Vanišem se nevyhnuli problémům, kam se nemohli dostat auty, putovali s domorodými průvodci na koních nebo pěšky. Navíc měli neshody s čínskými filmaři, takže nakonec vznikly tři různé verze výsledného dokumentu: jiná pro Československo, pro Čínu a pro mezinárodní přehlídky.

V roce 1955 snímek Cesta vede do Tibetu získal ocenění na festivalech v Benátkách a v Karlových Varech, nicméně do kin směl vstoupit teprve následujícího roku a dlouho se v nich stejně neohřál, koncem 50. let se zákaz jeho promítání znovu obnovil.

Poslední svědkové

Což může z pohledu současného diváka působit nepochopitelně, protože průvodní komentář, který namluvil herec Karel Höger, beztak nese jasné známky dobové politické cenzury. Ovšem na obrazech barevné reportáže nemohla žádná ideologie nic změnit, takže se staly možná posledními svědky původní podoby země.

Ve snaze vymýtit buddhismus totiž Číňané odsvěcovali chrámy i kláštery, děti odebrané rodičům posílali na převýchovu a po potlačení protičínského povstání v roce 1959 dokonala zkázu tradic Tibetu takzvaná kulturní revoluce.

Mohlo by vás zajímat

24. 2. se uskuteční 91. ročník předávání filmových cen v Los Angeles
23. 3. proběhne předávání filmových cen (Praha, Rudolfinum)
17. 3. bude mít premiéru pořad Za oponou na iDNES KINO


Nejčtenější

Boris Rösner mi radil, ať Ulici beru, vzpomíná Martin Hofmann z Mostu!

Martin Hofmann v seriálu Most! (2019)

Zatímco se všude mluví o seriálu Most!, sedáme si spolu v šatně pražského Divadla v Celetné. Před pěti minutami...

Českou stopu v Teorii velkého třesku podporuje představitelka Amy

Mayim Bialik jako Amy Farrah Fowler v seriálu Teorie velkého třesku

V americkém seriálu Teorie velkého třesku, jehož závěrečnou řadu nyní vysílá Prima Cool, se občas objevují odkazy k...

KOMENTÁŘ: Záhadná postava. Velice spokojený televizní divák

Ze seriálu Most!

Patří do rodiny nadpřirozených bytostí z novodobých pohádek. Na rozdíl od početné armády reptalů ho nikdy nikdo...

RECENZE: Jaromír Hanzlík si napsal telenovelu Léto s gentlemanem

Trailer k filmu Léto s gentlemanem

Na svatého Valentýna utrpěla kina srážku s telenovelou. Kdyby v titulcích filmu stálo Rosamunde Pilcherová a běžel na...

Filmový Freddie Mercury je hit „zbytku světa“, rekordy neláme

Záběr z filmu Bohemian Rhapsody

V Česku i na Slovensku ovládl loni návštěvnost kin. Jak si Bohemian Rhapsody, životopis Freddieho Mercuryho ze skupiny...

Další z rubriky

Ivan Trojan se v režii Agnieszky Hollandové promění v Šarlatána

Ivan Trojan a Agnieszka Hollandová před natáčením filmu Šarlatán

Šestinásobný držitel Českého lva Ivan Trojan se v dubnu opět postaví před kameru. Tentokrát v roli lidového léčitele v...

VIDEO: Herci Dejvického divadla zvou do kina na vlastní zkázu

Seriál Zkáza Dejvického divadla v kinech

Ještě než České televize nasadí od 4. března do vysílání seriál Zkáza Dejvického divadla, mohou si všech šest dílů...

TELEVIZIONÁŘ: Anthony Hopkins jako pivní magnát si únos vychutná

Anthony Hopkins ve filmu Únos Freddyho Heinekena

Neexistuje nic, co by Anthony Hopkins nezahrál, neřkuli zahrál špatně. Tudíž i v titulní roli Únosu Freddyho Heinekena...

Najdete na iDNES.cz