Pondělí 27. ledna 2020, svátek má Ingrid
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 27. ledna 2020 Ingrid

Boj o České lvy nevyloučil ani zrod jiné filmové ceny

  7:12aktualizováno  7:12
Chcete, aby výroční ceny Český lev pokračovaly bez zakladatele a producenta? Zatrhněte ano - ne - nevím. Jedna z otázek, jež dává Petr Vachler členům filmové akademie, shrnuje finále boje o tvář zdejších Oscarů.

Simona Babčáková a Jakub Žáček jako moderátoři nominačního večera Českých lvů. Na snímku s Petrem Vachlerem, šéfem České filmové a televizní akademie | foto: VAC

V rozumném světě by se dohodli. Na letošním dvacátém ročníku Českých lvů by filmoví akademici předali na rozloučenou čestnou sošku jejich organizátorovi Petru Vachlerovi s díky za nesporné zásluhy a začali by psát novou kapitolu zdejších Oscarů. Nejlépe po vzoru těch amerických, které si každý rok najímají produkci podle toho, co umí a jak se osvědčila.

Vachlerův dotazník

Otázky, které producent Českého lva Petr Vachler položil členům České filmové a televizní akademie.

 • Do jaké míry jste spokojeni s realizací a podobou vyhlašování Českého lva za poslední léta?
 • Chcete, aby výroční filmové ceny Český lev pokračovaly a nebyly nahrazeny novou filmovou cenou?
 • Chcete, aby výroční filmové ceny Český lev pokračovaly a zároveň vznikly nové filmové ceny?
 • Jako producenta Českého lva mě zajímá, zdali budete hlasovat výhradně pro Českého lva, pokud budou nově existovat dvě filmové akademické ceny?
 • Jako producenta Českého lva mě zajímá, zdali budete hlasovat výhradně pro nové filmové ceny, pokud budou nově existovat dvě filmové akademické ceny?
 • Jako producenta Českého lva mě zajímá, zdali budete hlasovat pro obě filmové ceny, tedy Českého lva a novou filmovou cenu?
 • Má mít vyhlášení Českých lvů charakter kombinující slavnostní předání cen s kvalitní zábavou a ohledem na televizní sledovanost?
 • Má mít vyhlášení Českých lvů charakter čistě slavnostního předání cen a zaměřit se na profesní oblast bez ohledu na televizní sledovanost?
 • Chcete, aby výroční filmové ceny Český lev pokračovaly bez zakladatele a producenta Českého lva, společnosti VAC – Vachler Art Company?

Jenže u nás je zakladatel a producent Lvů zároveň majitelem licence. Akademici sice jeho pojetí dlouhodobě kritizují, ale vyměnit ho nemohou. Až nyní se o to pokoušejí. Ve hře je několik možností, počínaje odkoupením licence a konče ustavením jiných cen.

Je pod tlakem

Finále války, kterou obě strany drží pod pokličkou, směřuje k dnešku. Jednak prezidium svolává celou akademii, aby jí sdělilo Vachlerovy návrhy. Podle informací redakce jde například o pronájem licence provázený seznamem těžko splnitelných podmínek. A také vyprší uzávěrka Vachlerova protiúderu: dotazníku, který poslal členům akademie a jehož text má redakce k dispozici. "V nelehké situaci se chci v zájmu pokračování této filmové tradice dobře rozhodnout," píše s připomínkou, že celou dobu zajišťoval na ceny i na provoz akademie peníze. Z nynějšího prezidia však prý cítí tlak, aby jeho společnost VAC - Vachler Art Company již České lvy neprodukovala.

"Někteří členové dlouhodobě uvažují o založení nové akademie, oslovují se už možní sponzoři pro nové ceny. Navrhl jsem, aby VAC byla nadále producentem a režisér i scenárista ceremoniálu byli vybíráni konkurzem, ale i to bylo zamítnuto pro nespokojenost s posledními třemi ročníky. Jsem postaven před dvě nekompromisní možnosti navržené prezidiem: buď prodám licenci akademii na omezenou dobu a vzdám se producentství, nebo prezidium vytvoří jiné ceny a ukončí se mnou spolupráci," píše Vachler. Existuje tedy teoretická varianta, že budou vedle sebe existovat dvě akademie a dvě filmové ceny.

Chcete, aby výroční ceny Český lev pokračovaly bez Petra Vachlera?

celkem hlasů: 666

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 31. května 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 511
Ne 118
Nevím 37

Vachler v dopise přiznává, že sám o podobě případných nových trofejí nic neví, nicméně že udělá "vše pro to, aby Český lev z mé strany pokračoval". I přesto, že "život pod stálou kritikou některých členů prezidia mě nenaplňuje".

Fotogalerie

Televize chce šarm

Aby se mohl rozhodnout, požádal filmaře o jejich názor prostřednictvím dotazníku. Ptá se v něm třeba na míru spokojenosti s Českými lvy za poslední roky či na ochotu k hlasování, pokud by vznikly alternativní trofeje. Podobný případ Vachler řešil při vzniku samostatných cen filmové kritiky: kritickou kategorii při Lvech držel dočasně dál, než ji slíbil zrušit.

Věčné polemiky nad vývojem Českých lvů se týkají jejich sponzorského zázemí i tváře večerů, poznamenaných leckdy osobním vkusem producenta. Prolog k nynější bitvě obstaral ředitel ČT Petr Dvořák, který řekl, že Kavčí hory nemusí Lvy přenášet za každou cenu. "Nelze vysílat slavnost s humorem pro partu spiklenců v sále, nemluvě o sponzorských značkách nad rámec vkusu. Nechci být tím, kdo Lvy zahubí, ale trváme na svátku filmu, jenž má noblesu a šarm," uvedl po letošním ročníku Dvořák s dovětkem, že přenos zbytečného nominačního večera ruší rovnou.

 • Nejčtenější
Premium

Je z ní druhá Greta. Z Emmy Watsonové se stala ekologická aktivistka

Filmová čarodějka to dopracovala k důležitým proslovům a boji za ženská práva. Co všechno už má Emma Watsonová vlastně...

TELEVIZNÍ CENY: Modrá krev, či poslední trabanty? Vyberte dokument roku

Na portálu iDNES.cz pokračuje pátý ročník televizních cen. Čtenáři vyberou postupně nejlepší český i zahraniční seriál,...

Hudební kalendář 2020: jaké největší zahraniční hvězdy letos přijedou?

Česká republika už se stala důležitou zastávkou zahraničních hudebních hvězd. V roce 2020 přijedou i ty, které ji dosud...

Ceny Trilobit mají Most! i herci Staříků, anticeny hned tři moderátoři

Český filmový a televizní svaz udělil ve 33. ročníku ceny Trilobit. Vyhráli je seriál Most! či Jiří Schmitzer a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Překvapený Hus, chuligán Žižka, mohykán Roháč. Husitská trilogie v jednom

Tvář celá zbrocená krví má jen jedno čisté místo tam, kde jsou jasně znatelné kontury sejmuté pásky přes oko. Výmluvným...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

 • Další z rubriky

TELEVIZNÍ CENY: Modrá krev, či poslední trabanty? Vyberte dokument roku

Na portálu iDNES.cz pokračuje pátý ročník televizních cen. Čtenáři vyberou postupně nejlepší český i zahraniční seriál,...

RECENZE: Nejděsivější je, když se tuzemská romance utopí v melodramatu

Dosud se zdálo, že největší zlo kinematografie pochází z levných českých, potažmo slovensko-českých milostných komedií....

RECENZE: Sexuální výchova od Netflixu, balzám na duši v éře Xanaxu

Filmy a seriály, které se hrdě hlásí k žánru teenagerovské komedie, často zavánějí průšvihem. Vypadá to však, že tvůrci...

Premium

Od Amelie k La La Landu. Nejlepší romance 21. století rozveselí i rozbrečí

Dnešní novodobé filmy bývají plné akce, násilí a brutality. Pokud si chcete ulevit od všudypřítomných výbuchů a krve a...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.

Najdete na iDNES.cz