Čtvrtek 23. ledna 2020, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. ledna 2020 Zdeněk

Vachler má sice České lvy, ale utekli mu sponzoři

  20:27aktualizováno  20:27
V souboji o filmové ceny Český lev utrpěl majitel značky Petr Vachler další porážku. Za Českou filmovou a televizní akademií, která bude své výroční trofeje nadále udílet bez něj a pod jiným názvem, přešel i tradiční sponzor akce - Mattoni.

Petr Vachler a Český lev | foto: VAC

"Česká televize se v pátek na karlovarském festivalu dohodla se zástupci akademie, že bude ceremoniál filmových cen i nadále vysílat, příští finále v přímém přenosu se odehraje 22. února 2014," potvrdil člen prezídia akademie Václav Marhoul.

Současně se k nové podobě filmových cen podle Marhoula přihlásili dva klíčoví sponzoři, vedle Mattoni také společnost ČEZ. Vachler coby dosavadní producent tedy vypadává ze hry.

Akademie Vachlerovi vedle nedůstojné podoby ceremoniálů vytýkala skutečnost, že ji nenechal nahlédnout do smluv se sponzory Českého lva, které uzavíral výhradně na svou soukromou firmu. Vachler se ke kroku sponzorů nevyjádřil, už dříve však nevyloučil, že bude v Českých lvech i bez akademie pokračovat.

Slavnostní večer pod vedením České filmové a televizní akademie se uskuteční 22. února 2014, stejně jako v minulých letech se objeví v přímém přenosu České televize.

"Za celé prezidium mohu potvrdit kontinuitu dosavadních filmových cen. Na základě mandátu, který nám dali členové ČFTA, jsme vstoupili do jednání s Českou televizí. S výsledkem dnešní dohody jsme velmi spokojeni," oznámil v tiskové zprávě ředitel ČFTA Ivo Mathé.

Vzhledem k dosavadním neúspěšným jednáním s majitelem ochranné známky a někdejším ředitelem ČFTA Petrem Vachlerem akademie zatím nepočítá s použitím názvu Český lev pro své filmové ceny. Název filmových cen, podoba a místo konání slavnostního večera budou oznámeny letos na podzim.

"Společně s prezidiem ČFTA jsme velmi rychle našli shodu nad základními principy, na kterých budeme vyhlašování filmových cen v České televizi v budoucnu připravovat. Na konkrétní formě budeme s akademiky intenzivně pracovat; věřím, že najdeme důstojnou formu odpovídající významu výročních filmových cen," komentoval dohodu generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Roztržka mezi Vachlerem a ČFTA vznikla poté, co si nechal napsat známku Českého lva na sebe, navíc prý usiloval o získání ochranné známky i na název ČFTA. Prezidiu vadila údajně neuspokojivá úroveň předávání Českých lvů. Vzhledem ke kumulaci funkcí Vachlera, který byl ředitelem ČFTA, producentem Českých lvů i režisérem slavnostního večera, nebylo možné prosadit změny. Cenu Český lev založil v roce 1993.

Vachler 3. června rezignoval na funkci, poté prohlásil, že zatím nepostoupí akademii obchodní známku na tyto výroční ceny. Nabídku akademie deset milionů korun splatných postupně během deseti let za ni považoval za ultimativní, chtěl hledat kompromis, ale to se nepodařilo. Na schůzce 12. června bylo řečeno, že kdyby chtěl v tradici těchto cen sám pokračovat, musel by založit jinou akademii. Právě reprezentativní složení současné ČFTA, která má přes dvě stovky členů všech profesí, jim dává prestiž.

Předseda správní rady Jiří Bartoška tehdy nepovažoval za vyloučené, že v budoucnu se ČFTA s Vachlerem dohodne. "V tomto okamžiku však prezidium považuje jednání za ukončená a nebude usilovat o získání značky Český lev," řekl Bartoška.

"Na Vachlerovy nabídky zatím nebudeme reflektovat, vývoj se ubírá jiným směrem," řekl Mathé. Do budoucna však ani on nevyloučil možnost jednání týkající se značky Český lev. Má dvacetiletou tradici a byla by jí škoda, dodal.

Autoři: ,
  • Nejčtenější
Premium

Je z ní druhá Greta. Z Emmy Watsonové se stala ekologická aktivistka

Filmová čarodějka to dopracovala k důležitým proslovům a boji za ženská práva. Co všechno už má Emma Watsonová vlastně...

Hudební kalendář 2020: jaké největší zahraniční hvězdy letos přijedou?

Česká republika už se stala důležitou zastávkou zahraničních hudebních hvězd. V roce 2020 přijedou i ty, které ji dosud...

RECENZE: Tupí a tupější se snaží přesvědčit, že komedie nemusí mít humor

Režisér a producent Miloslav Šmídmajer uvedl premiéru svého Případu mrtvého nebožtíka tradiční populistickou frází, že...

TELEVIZNÍ CENY: Koptashow, nebo Odvolací soud? Vyberte zábavný pořad roku

Na portálu iDNES.cz pokračuje pátý ročník televizních cen. Čtenáři vyberou postupně nejlepší český i zahraniční seriál,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Překvapený Hus, chuligán Žižka, mohykán Roháč. Husitská trilogie v jednom

Tvář celá zbrocená krví má jen jedno čisté místo tam, kde jsou jasně znatelné kontury sejmuté pásky přes oko. Výmluvným...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Elitní trenér o zákulisí MMA, drogách, penězích i zženštilé společnosti

Pod jeho vedením vyrostl český šampion Martínek, o něhož projevila zájem slavná organizace UFC. Pro boj v kleci...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

  • Další z rubriky

Českou filmografii v kinech zachránily Ženy v běhu, porazily i Avengers

Kina mají za sebou rekordní rok, navíc s českým snímkem v čele návštěvnosti. Jenže právě pro domácí tvorbu platí, že na...

RECENZE: Když pyrotechnik zbledne. Clint Eastwood líčí skutečný případ

Clint Eastwood už natočil silnější filmy, ale i jeho novinka pojmenovaná podle hrdiny Richard Jewell má všechny znaky...

TELEVIZNÍ CENY: Koptashow, nebo Odvolací soud? Vyberte zábavný pořad roku

Na portálu iDNES.cz pokračuje pátý ročník televizních cen. Čtenáři vyberou postupně nejlepší český i zahraniční seriál,...

DO KINA: Kouzelný Králíček Jojo potká dusnou dobovou erotiku v Extasi

Dobré filmy pořád ještě žijí, vzkazuje Králíček Jojo, jednoznačný král filmového týdne, ve kterém pět novinek kin...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz