Cena za nejlepší film, režii i scénář mířila v závěru večera za filmem Vlny, jehož autorem i režisérem je Jiří Mádl a producentkou Monika Kristl. Mádl se v jedné ze svých děkovných řečí podělil o slova, která mu při rešerši prozradila novinářka a jedna z postav filmu Věra Šťovíčková. „Budit strach umí každej blbec, ale budit respekt málokdo,“ pronesl. „Děkuju všem hercům v čele s Vojtou Vodochodským, který vyklenul nevídaný oblouk na to, že je to jeho první velká filmová role, děkuju moc,“ dodal.
Vlny získaly i první cenu večera, pro kterou si přišla herečka Tatiana Pauhofová. Cenu věnovala všem odvážným novinářům na Slovensku. V mužské kategorii uspěl její filmový kolega Stanislav Majer, který poděkoval předobrazu své postavy, novináři Milanu Weinerovi.
Celou noc sebou meleš, radši už netoč, prosí mě žena, říká Karel Smyczek![]() |
Dramatu Rok vdovy připsala cenu herečka Pavla Beretová, která byla naposled nominovaná před dvanácti lety za film Okresní přebor: Poslední zápas Pepika Hnátka. Ve stejné kategorii uspěla také na Cenách české filmové kritiky. Stejně jako Oldřich Kaiser, který si odnesl sošku za výkon ve filmu Zahradníkův rok. „Pamatuju si tvou režisérskou připomínku: Oldo mlč, jinak Lev nebude,“ vzkázal směrem k rozesmátému režisérovi Jiřímu Havelkovi, který je taktéž autorem scénáře k filmu.
Nejlepším animovaným filmem loňského roku se stal Život k sežrání režisérky Kristiny Dufkové. „Mám velkou radost. Je to čtrnáct let mého života... Měla jsem velké štěstí a svobodu ve své tvorbě. Animovaný film vzkvétá u nás i ve světě. Ať žije,“ uvedla ve své děkovné řeči. Život k sežrání pak získal i Lva pro nejlepší hudbu. V kategorii dokument uspěl portrét osobité fotografky Libuše Jarcovjákové Ještě nechci, kým chci být režisérky Klára Tasovské.
Nechceme šokovat diváka a dělat revoluci. Štafetu přebírají mladí filmaři, říká Kovy![]() |
Herecké ceny ve vedlejších kategoriích pro televizní díla si odnesli Petr Uhlík za výkon v Metodě Markovič: Hojer a Simona Lewandovská za ztvárnění rosničky Andrejky Baďurové v Dobré ráno, Brno! II. Za stejný seriál byla oceněná i herečka Zuzana Zlatohlávková, které ve své humorné děkovné řeči poděkovala svému muži, který se během natáčení postaral o děti „zatímco ona si v Brně chodila na pivo“.
Další herecké ocenění pro Metodu Markovič: Hojer přinesl Petr Lněnička, který převzal Lva za výkon v hlavní roli v seriálovém díle. „Opravdu moc si toho vážím. Na závěr mi odpusťte jeden osobní vzkaz – pane režisére Pavle Soukupe, před všemi se vám hluboce klaním,“ pronesl. V pořadí třetí ocenění pro seriál o vrahu Ladislavu Hojerovi převzali jeho hlavní tvůrci: režisér Pavel Soukup a bratři Jaroslav a Tomáš Hruškovi.
Cenu za mimořádný přínos české kinematografii za zesnulého dirigenta filmové hudby Maria Klemense převzal jeho syn, taktéž dirigent Adam Klemens. Klemens se postaral o hudbu k stovkám filmů a seriálů. Mezi nejznámější patří Tři veteráni, Želary, Tisícročná včela, Perinbaba, Dobří holubi se vracejí nebo Zdivočelá země, Návštěvníci a Panoptikum města pražského.
Další cena za mimořádný přínos české kinematografii mířila za režisérem Karlem Smyczkem, který ji navzdory nedávnému pobytu v nemocnici přišel převzít osobně. „Byl bych rád, kdyby byli lidé, kteří by na setkání se mnou vzpomínali jako na podnětné. Že jsme si mohli společně zajuchat a že bylo milo... Když jsem se sem belhal, tak jsem si říkal, že bych si strašně přál, aby mi dlouho vydrželo srdce a bylo tak velké, aby dokázalo obsáhnout, jak strašně mám tu filmařinu rád,“ pronesl před sálem aplaudujícím ve stoje.
Kompletní seznam oceněných najdete v tabulce níže.
Třicátý druhý ročník cen Český lev byl věnovaný filmovým profesionálům, kteří sice zůstávají v pozadí, ale bez nichž by nemohl žádný film vzniknout. Prestižní filmovou cenu uděluje pravidelně Česká filmová a televizní akademie, která zároveň nominuje českého kandidáta na ceny Oscar americké Akademie filmového umění a věd. V současné době má 407 členů.
ČESKÝ LEV za rok 2024NEJLEPŠÍ REŽIE NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ CENA ZA MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS ČESKÉ KINEMATOGRAFII CENA ZA MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS ČESKÉ KINEMATOGRAFII (in memoriam) NEJLEPŠÍ KOSTÝMY NEJLEPŠÍ MASKY NEJLEPŠÍ ZVUK NEJLEPŠÍ SCÉNOGRAFIE NEJLEPŠÍ STŘIH NEJLEPŠÍ KAMERA NEJLEPŠÍ MINISÉRIE NEBO SERIÁL NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI V SERIÁLOVÉM DÍLE NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI V SERIÁLOVÉM DÍLE NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI V SERIÁLOVÉM DÍLE NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI V SERIÁLOVÉM DÍLE NEJLEPŠÍ HUDBA NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILMY CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena |