Ceny České filmové a televizní akademie jsou udíleny v jednadvaceti kategoriích. Hned v patnácti z nich se umístil diskutovaný snímek režiséra Tomáše Mašína popisující odbojovou akci bratří Mašínů z padesátých let, která dodnes vzbuzuje kontroverzi. Dvanáct nominací získalo dobové drama Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka. S osmi šancemi se ještě výrazně prosadily snímky Bod obnovy a tragikomedie Přišla v noci.
Udílením Českých lvů provede Marek Eben. Slibuje „jedlý“ večer |
Šanci na Českého lva tak mají mezi herci oba představitelé Ctirada a Josefa Mašínových, tedy Oskar Hes a Jan Nedbal. Konkurenci jim v kategorii hlavní role dělají David Prachař za výkon ve filmu Citlivý člověk, Karel Roden ve filmu Tancuj Matyldo a Kryštof Hádek za výkon v seriálu Volha.
Mezi herečkami v hlavní roli mají šanci Tatiana Dyková za roli matky ve filmu Bratři, Jana Plodková za snímek Němá tajemství, Simona Peková za roli nepohodlné tchyně ve filmu Přišla v noci, Regina Rázlová v tragikomedii Tancuj Matyldo a Eliška Křenková za film Úsvit.
Který snímek by podle vás měl dostat Českého lva za nejlepší celovečerní hraný film?
Mezi režiséry má letos Tomáš Mašín hned dvě šance. Jednak se zmíněným filmem Bratři a dále i se svou druhou letošní premiérou Němá tajemství. Českého lva za režii si dále může odnést Matěj Chlupáček za Úsvit, Petr Slavík za Tancuj Matyldo a duo Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar za Přišla v noci.
Mimo jednadvacet zmíněných kategorií (celkový výčet nominovaných najdete v tabulce pod textem) uděluje akademie i dvě ceny nestatutární. Tu za nejlepší filmový plakát získal snímek Němá tajemství. Cenu filmových fanoušků podle hlasování ČSFD získalo sci-fi Bod obnovy.
Trailery
Sledovat další díly na iDNES.tvO sošky Českého lva se utkalo celkem 86 snímků i televizních děl, které byly v loňském roce uvedeny v premiéře. Akademici totiž z loňské filmové produkce posuzovali celkem 33 celovečerních hraných filmů, patnáct dokumentů, osm animovaných filmů a deset krátkých filmů. Co se televizní produkce týče, vybírali nominace z šesti televizních filmů či minisérií a dále čtrnácti seriálů, které byly uvedeny na obrazovkách nebo na internetu.
Samotným slavnostním ceremoniálem v pražském Rudolfinu bude v sobotu 9. března provázet Marek Eben, průběh večera bude stejně jako v předchozích letech v rukou režiséra Michaela Čecha. Autory nového vizuálního stylu Českého lva jsou Jana Krchová a Ondřej Fučík.
Akademici už dříve snímek Bratři nominovali do boje o Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Do užšího výběru se však nedostal. Snímek Přišla v noci uspěl letos také v nominacích na Ceny české filmové kritiky, kde může získat ocenění jako nejlepší film, za režii, scénář a pro nejlepšího herce a herečku (Jiří Rendl a Simona Peková). Pořádající Sdružení české filmové kritiky vítěze vyhlásí 3. února.
Nominace na 31. ročník cen Český levCELOVEČERNÍ HRANÝ FILM DOKUMENTÁRNÍ FILM REŽIE HEREČKA V HLAVNÍ ROLI HEREC V HLAVNÍ ROLI HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI SCÉNÁŘ KAMERA STŘIH ZVUK HUDBA SCÉNOGRAFIE KOSTÝMY MASKY TELEVIZNÍ FILM NEBO MINISÉRIE TELEVIZNÍ SERIÁL ANIMOVANÝ FILM KRÁTKÝ FILM CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena |