České filmy objevují nosič DVD

  16:23aktualizováno  16:23
Digitální disk DVD, nejmodernější nosič, se probíjí proti času do české filmové historie. Vyšly na něm písničkové legendy Limonádový Joe a Starci na chmelu, oba z roku 1964, nyní přibyla ještě o deset let starší pohádka Byl jednou jeden král. A během letošního roku vydá společnost Filmexport další DVD ze zlatého fondu, od Pyšné princezny přes Dobrého vojáka Švejka po komedie s Vlastou Burianem U pokladny stál či Ducháček to zařídí.
Zatímco nové české filmy už při natáčení počítají s vydáním na DVD a schraňují potřebné podklady - filmy o filmu, upoutávky či vystřižené scény, k archivním snímkům vyrobeným do roku 1964 se podobné materiály těžko shánějí.

Doplňky DVD z Filmexportu mají tedy stálý model: k bonusům náleží slovo historika, fotogalerie, biografie a filmografie autorů a herců, soudobá dokumentace, české titulky pro neslyšící a anglické titulky, případně nově natočené rozhovory s pamětníky, písničky či přehled ocenění.

Tak vypadá například DVD Byl jednou jeden král, kde "werichovským" hlasem přeje novodobý sponzor divákům "Zasolte si - přiměřeně". Na DVD Limonádový Joe aneb Koňská opera se připomíná časopisecká premiéra Brdečkova příběhu s podtitulem "cowboyka, jak má být" či první divadelní verze, v níž barmana hrál Vladimír Dvořák.

Představitel titulní role Karel Fiala tu vzpomíná, že Jiří Kodet už měl scénář v ruce, zbývalo podepsat smlouvu, ale tvůrci filmu se šli podívat na Fialu v operetě Rosemary a obsazení změnili. Ozdobou Starců na chmelu, muzikálu s Vladimírem Pucholtem v hlavní roli a s Irenou Kačírkovou, jsou samozřejmě písně, které zpívají Karel Gott, Josef Zíma či Jana Petrů.

Kromě rozhovorů obsahuje DVD i dobový reklamní snímek a kapitolu nazvanou Omlazení Starci.

"Všechny tyto tři tituly na DVD vyšly jako časopisecká příloha v desetitisícovém nákladu," říká šéf Filmexportu Karel Kabát, "ale míří i běžnými cestami do videopůjčoven a obchodů."

Už brzy prý prodej téhož díla na DVD převýší jeho prodej na videokazetě, ale jen u divácky atraktivních titulů, klubové snímky přejdou z kazet na DVD snad za rok, až poklesnou výrobní náklady disků.

Protipólem Filmexportu zůstává Centrum českého videa, které se stará o výrobně mladší české filmy - ty nejnovější už vydává na DVD téměř automaticky, k ostatním se postupně vrací.

V katalogu tak vedle sebe figurují cimrmanovské hry, animované snímky od Boba a Bobka ke Krtečkovi, portrétní Karel Gott Story, dokument Putování za vínem i klasická komedie Marečku, podejte mi pero.

Nejnověji přibylo Rozmarné léto z roku 1967, doplněné rozhovory s Jiřím Menzelem a Františkem Řehákem, a loňský debut posluchače zlínské filmové školy Karla Spěváčka Brak.

"DVD přináší navíc film o filmu Brak, zážitky z natáčení, fotogalerie, videoklip a reakce na film," uvedla Marcela Mlčáková z Centra českého videa.

Kontroverzní Brak reprezentující nejmladší generaci zdejších filmařů bavil i své hrdiny. Jiří Korn prohlásil, že byl ochoten hrát padoucha, protože scénář se mu moc líbil, Bára Štěpánová se přidala, že jí se zase nejvíc líbil režisér. Ten jediný se však k DVD staví skepticky, neboť se na jeho obsahu nemohl podílet.

Režisér Braku použije vystřižené scény jinak
Proč na DVD nejsou vystřižené, prý "hanbaté" či hrubé scény?

Na slovenském Febiofestu byl Brak vyprodán, tleskalo se, ale někdo z nás řekl cosi ošklivého o producentovi, a měli jsme utrum. Takže ke vzniku DVD nás nepřizvali, udělali ho bez nás a bez vystřižených scén. Ty mám doma a použiju je jindy a jinde.

Kde například?

Chystám spojení několika krátkých filmů, kam zařadím i vyhozené scény z Braku, v nový projekt - kočovnou filmově divadelní show, s níž budeme jezdit po republice. Budu moci urážet, koho chci.

Mravokárce Brak pobouřil. Pustíte na svou putovní show i děti?

Jak jinak, koho jiného už můžeme poučit než děti?! Na festivalu Filmák v Plzni se učitelky po půlhodině promítání Braku zděsily a chtěly promítání zastavit. Dětičky volaly: Ne, ne, nechte to běžet! Bohužel tenhle nerovný souboj prohrály.

Nač je tedy Brak na DVD, když tam autorské bonusy chybějí?

Podle mne je to DVD zbytečné. Kromě toho, co lidé znají z kina a z internetu, je tam navíc pouze videoklip, který mi ještě nezaplatili a který, pokud vím, se nikde nevysílal. Přinejmenším v žádné televizi.

Fotografie z filmu Brak.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Zemřela herečka Troškových komedií Alena Karešová, vypravěčka Arabely

Alena Karešová ve filmu Bota jménem Melichar (1983)

V 92 letech zemřela herečka Alena Karešová. „Hrála v mých filmech, v Botě jménem Melichar představovala protivnou...

VIDEO: Měkčí i tvrdší verze. Hynek Čermák vede revoltu v Národní třídě

Trailer k filmu Národní třída

Hrdina Národní třídy, jehož hraje Hynek Čermák, má nevybíravý slovník, rád se rve a kolem něj se dějí věci na hraně...

RECENZE: Šarm francouzské komedie utopí Ibiza v názorné močůvce

Z plakátu filmu Ibiza

Americká série Bláznivá dovolená putující s filmovou rodinkou Griswoldových se nikdy netvářila hlubokomyslně, ale na...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz