České filmy objevují nosič DVD

  16:23aktualizováno  16:23
Digitální disk DVD, nejmodernější nosič, se probíjí proti času do české filmové historie. Vyšly na něm písničkové legendy Limonádový Joe a Starci na chmelu, oba z roku 1964, nyní přibyla ještě o deset let starší pohádka Byl jednou jeden král. A během letošního roku vydá společnost Filmexport další DVD ze zlatého fondu, od Pyšné princezny přes Dobrého vojáka Švejka po komedie s Vlastou Burianem U pokladny stál či Ducháček to zařídí.
Zatímco nové české filmy už při natáčení počítají s vydáním na DVD a schraňují potřebné podklady - filmy o filmu, upoutávky či vystřižené scény, k archivním snímkům vyrobeným do roku 1964 se podobné materiály těžko shánějí.

Doplňky DVD z Filmexportu mají tedy stálý model: k bonusům náleží slovo historika, fotogalerie, biografie a filmografie autorů a herců, soudobá dokumentace, české titulky pro neslyšící a anglické titulky, případně nově natočené rozhovory s pamětníky, písničky či přehled ocenění.

Tak vypadá například DVD Byl jednou jeden král, kde "werichovským" hlasem přeje novodobý sponzor divákům "Zasolte si - přiměřeně". Na DVD Limonádový Joe aneb Koňská opera se připomíná časopisecká premiéra Brdečkova příběhu s podtitulem "cowboyka, jak má být" či první divadelní verze, v níž barmana hrál Vladimír Dvořák.

Představitel titulní role Karel Fiala tu vzpomíná, že Jiří Kodet už měl scénář v ruce, zbývalo podepsat smlouvu, ale tvůrci filmu se šli podívat na Fialu v operetě Rosemary a obsazení změnili. Ozdobou Starců na chmelu, muzikálu s Vladimírem Pucholtem v hlavní roli a s Irenou Kačírkovou, jsou samozřejmě písně, které zpívají Karel Gott, Josef Zíma či Jana Petrů.

Kromě rozhovorů obsahuje DVD i dobový reklamní snímek a kapitolu nazvanou Omlazení Starci.

"Všechny tyto tři tituly na DVD vyšly jako časopisecká příloha v desetitisícovém nákladu," říká šéf Filmexportu Karel Kabát, "ale míří i běžnými cestami do videopůjčoven a obchodů."

Už brzy prý prodej téhož díla na DVD převýší jeho prodej na videokazetě, ale jen u divácky atraktivních titulů, klubové snímky přejdou z kazet na DVD snad za rok, až poklesnou výrobní náklady disků.

Protipólem Filmexportu zůstává Centrum českého videa, které se stará o výrobně mladší české filmy - ty nejnovější už vydává na DVD téměř automaticky, k ostatním se postupně vrací.

V katalogu tak vedle sebe figurují cimrmanovské hry, animované snímky od Boba a Bobka ke Krtečkovi, portrétní Karel Gott Story, dokument Putování za vínem i klasická komedie Marečku, podejte mi pero.

Nejnověji přibylo Rozmarné léto z roku 1967, doplněné rozhovory s Jiřím Menzelem a Františkem Řehákem, a loňský debut posluchače zlínské filmové školy Karla Spěváčka Brak.

"DVD přináší navíc film o filmu Brak, zážitky z natáčení, fotogalerie, videoklip a reakce na film," uvedla Marcela Mlčáková z Centra českého videa.

Kontroverzní Brak reprezentující nejmladší generaci zdejších filmařů bavil i své hrdiny. Jiří Korn prohlásil, že byl ochoten hrát padoucha, protože scénář se mu moc líbil, Bára Štěpánová se přidala, že jí se zase nejvíc líbil režisér. Ten jediný se však k DVD staví skepticky, neboť se na jeho obsahu nemohl podílet.

Režisér Braku použije vystřižené scény jinak
Proč na DVD nejsou vystřižené, prý "hanbaté" či hrubé scény?

Na slovenském Febiofestu byl Brak vyprodán, tleskalo se, ale někdo z nás řekl cosi ošklivého o producentovi, a měli jsme utrum. Takže ke vzniku DVD nás nepřizvali, udělali ho bez nás a bez vystřižených scén. Ty mám doma a použiju je jindy a jinde.

Kde například?

Chystám spojení několika krátkých filmů, kam zařadím i vyhozené scény z Braku, v nový projekt - kočovnou filmově divadelní show, s níž budeme jezdit po republice. Budu moci urážet, koho chci.

Mravokárce Brak pobouřil. Pustíte na svou putovní show i děti?

Jak jinak, koho jiného už můžeme poučit než děti?! Na festivalu Filmák v Plzni se učitelky po půlhodině promítání Braku zděsily a chtěly promítání zastavit. Dětičky volaly: Ne, ne, nechte to běžet! Bohužel tenhle nerovný souboj prohrály.

Nač je tedy Brak na DVD, když tam autorské bonusy chybějí?

Podle mne je to DVD zbytečné. Kromě toho, co lidé znají z kina a z internetu, je tam navíc pouze videoklip, který mi ještě nezaplatili a který, pokud vím, se nikde nevysílal. Přinejmenším v žádné televizi.

Fotografie z filmu Brak.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Ve dvaceti letech zemřel Cameron Boyce, idol ze série Následníci

Cameron Boyce během natáčení snímku Machři 2 z roku 2013

Americký herec Cameron Boyce, generační idol teenagerů z televizní série Následníci, nečekaně zemřel ve věku dvaceti...

RECENZE: Ed Sheeran dobyl Prahu. Jako by však dosáhl vlastního limitu

Ed Sheeran na Letišti Letňany v Praze  (7. července 2019)

Nedělní koncert na Letišti Letňany sice dovezl nejen Pražanům populárního písničkáře a jeho hity. Zároveň však dokázal,...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Další z rubriky

Hana Vagnerová natáčí se Švýcary road movie Ztraceni v ráji

Z natáčení filmu Ztraceni v ráji

Absurdní komediální road movie vyprávějící o střetu dvou světů i dvou generací. Tak tvůrci charakterizují snímek...

Hra o trůny může naposledy získat televizní ceny Emmy. Má 32 šancí

Z finále seriálu Hra o trůny

Americká televizní akademie vyhlásila nominace na 71. ročník televizních cen Emmy, které se budou udílet 22. září....

VIDEO: Před pikolou za pikolou. Schovává se ubohá Krvavá nevěsta

Krvavá nevěsta

I hvězdy jako Andie MacDowellová se nechaly zlákat do hororu s neobvyklou zápletkou, který přijde do kin 22. srpna pod...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz