České filmaře opět odmění akademici i kritici. Ti se už teď neshodnou

  14:47aktualizováno  14:47
Stejně jako loni budou letošní domácí kinematografickou tvorbu hodnotit a oceňovat dvě poroty - jedna tradiční "lví", reprezentující názor České filmové a televizní akademie (ČFTA) a druhá složená výhradně z filmových kritiků a publicistů.

Udílení cen České filmové kritiky se letos na začátku roku konalo poprvé. A mělo úspěch, | foto: RVV studio

Výroční Ceny české filmové kritiky budou předány na večeru v holešovickém klubu SaSaZu 14. ledna a tentokrát už jej budou moci sledovat i televizní diváci. Přenos se objeví na programu ČT2, scénář k večeru píšou stejně jako v úvodním ročníku Tomáš Baldýnský a Jaroslav Sedláček. Jméno konferenciéra, jímž byl tehdy noblesní Petr Nárožný, je zatím tajné.

Fotogalerie

"Na vyhlášení Cen české filmové kritiky zveme na čtyři sta hostů - do Divadla Archa se jich vešlo kolem 250," říká ředitelka České filmové komory Helena Uldrichová s tím, že vítězové budou zvoleni na základě dvoukolového hlasování filmových novinářů.

Cenu za nejlepší film podle ní předá opět umělecká poradkyně karlovarského festivalu Eva Zaoralová, nejlepšímu scenáristovi pogratuluje Zdeněk Svěrák a například nejlepšího skladatele se na pódiu ujme Petr Hapka.

Čeští lvi neboli výroční ceny ČFTA  budou vyhlášeni tradičně v pražské Lucerně 3. března 2012, a to už už podevatenácté. Nominační večer se uskuteční 4. února, obě akce divákům zprostředkuje Česká televize. Moderátoři nominačního i hlavního večera budou odtajněni na tiskové konferenci v Praze koncem ledna.

Kam s Cigánem a zlobivou režisérkou

Český lev letos také zaznamená několik změn. Zachován zůstane v minulém ročníku zavedený princip pěti nominací, které se během finálového večera zužují na tři a teprve pak je vyhlášen vítěz.

Naopak kategorie Nejlepší výtvarný počin mění svůj název na Nejlepší výtvarné řešení filmu, stejně jako cena za Dlouholetý umělecký přínos českému filmu se stane cenou za Mimořádný přínos české kinematografii. Novým členem prezidia ČFTA se po zesnulém scenáristovi Jiřím Hubačovi stal režisér Saša Gedeon.

O křišťálovou sošku lva se bude ucházet 24 hraných snímků a 17 dokumentů, filmoví kritici mají výběr ještě o něco pestřejší. Na rozdíl od ČFTA do něj totiž zařadili  také slovensko - český snímek Martina Šulíka Cigán. Ten prezidium ČFTA odmítlo s tím, že nesplňuje jednu z podmínek soutěže, podle níž musí mít  alespoň jeden z hlavních tvůrců (režie, scénář, hlavní role) českou státní příslušnost. Oproti Českým lvům mají navíc kritici bohatší i soutěž dokumentů, a to o dvojici snímků Everest a Nadohled.

Pro ČFTA byl pak největším oříškem hraný dokument Ivanny Benešové Zneužívaný, jehož autenticitu autorka střídavě potvrzovala i popírala. Prezídium Akademie nakonec rozhodlo, že Zneužívaný patří do kategorie dokumentů, a nikoliv hraných snímků.

Autoři: ,

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Marvel ohlásil nové filmy. Thor bude žena, ukáže se Blade i Angelina Jolie

Herečka Natalie Portmanová na festivalu Comic-Con (21. 7. 2019)

Společnost Marvel oznámila novou várku filmů a seriálů. Do komiksového světa přilákala Angelinu Jolie, která se objeví...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

RECENZE: Rammstein zapálili i kočárek. Jen kdyby to mohl každý vidět

Rammstein 16. července 2019 v pražské Eden Areně

Skalní fanoušci Rammstein budou nejspíš přísahat, že jejich úterní koncert v pražském Edenu byl skvělý a ze svého...

Další z rubriky

Avengers se stali nejvýdělečnějším filmem všech dob. Překonali Avatara

Záběr ze snímku Avengers: Endgame

Americký snímek Avengers: Endgame, který završuje ságu z epického světa marvelovských superhrdinů, se v neděli stal...

Filmovou Poslední aristokratkou Jiří Vejdělek abstinenty vykurýruje

Eliška Balcerová a Jiří Vejdělek na festivalu promluvili o snímku Poslední...

Už první ukázky z Poslední aristokratky budí vlnu veselí. Třeba když americká rodinka při uvítání na restituovaném...

VIDEO: Vrací se Top Gun. Neohrožený Tom Cruise je pořád kapitán

Trailer k filmu Top Gun: Maverick

Herec Tom Cruise překvapil účastníky Comic-Conu v San Diegu svým předem neohlášeným vystoupením, na kterém představil...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz