Češi a Val Kilmer obsadili polský western

  16:24aktualizováno  16:24
Nikdo o něm neví, přesto existuje a chce jet do Cannes: western Letní láska. Hrají v něm Karel Roden, Val Kilmer i Boguslaw Linda.

Letní láska - snímek z westernu Letní láska | foto: archiv

Hudbu k němu napsal Karel Holas z Čechomoru.

Národnost filmu se v jedenadvacátém století těžko určuje. Důkazem může být i kuriózní snímek Summer Love - Letní láska, který svou světovou premiéru spojuje s blížícím se festivalem v Cannes.

Vyrobila jej americká společnost s mezinárodním kapitálem a jménem Polski Western. Jako režisér i scenárista jím debutuje Piotr Uklanski, známý polský výtvarník působící v New Yorku. Jeden z producentů, Hamish Skeggs, pochází ze Skotska a žije na Novém Zélandu. Polský kameraman Jacek Petrycki točí často s Angličany či Francouzi.

„Jen já se vymykám: jsem Čech žijící v Česku, navíc z Čechomoru,“ směje se Karel Holas. Nabídku k hudební spolupráci na Letní lásce dostal krátce po lednovém vystoupení Čechomoru ve Varšavě. V únoru už měl v ruce ukázky filmu, během března napsal muziku a pak ji v Praze s českými hudebníky nahrával - k filmu mluvenému anglicky.

Herci pod palbou
Obsah snímku, jejž režisér označuje za umělecký western, se těžko popisuje. Polská hvězda Boguslaw Linda, s nímž se zdejší diváci naposledy setkali ve filmech Quo vadis? či Pan Tadeáš, hraje zpustlou trosku šerifa v zapadlém hnízdě o několika staveních.

Jeho manželku představuje Katarzyna Figura, polská hvězda s mezinárodní zkušeností v oscarovém Pianistovi, ve snímku Roberta Altmana Pret-a-Porter nebo v české pohádce Nebojsa.

A do díry s uprášeným saloonem, v němž se povaluje hrstka neúspěšných zlatokopů, přijíždí osamělý mlčenlivý cizinec s kolty nízko u pasu, tedy Karel Roden. Pro Rodena je to další z bohatých zkušeností v mezinárodní produkci: jen za poslední rok jeho filmografie obnáší španělský horor, německo-americkou krimi a nyní natáčenou romanci Juraje Jakubiska Love Story Bathory.

Popravdě řečeno, Rodenův rek není tak docela sám. Vleče s sebou již nehybného Vala Kilmera v roli desperáda, na jehož hlavu je vypsána odměna pět set dolarů.

Kilmer, hollywoodský hrdina snímků Batman navždy, Svatý nebo Top Gun, má úlohu vskutku netradiční: představuje víceméně mrtvolu, jejíž vyhaslé oči nakonec zakryjí rozpůlená rajčata. Ale režisér vysvětluje, že jej přizval záměrně jako „ikonu typicky amerického žánru“.

Vidina odměny za hledaného zločince probudí v komunitě uzavřené mezi říčkou, dřevěným záchodkem se srdíčkem a šibenicí skryté vášně amohutné přestřelky, zaměřené vesměs proti Rodenovu hrdinovi, štvanci zalitému krví. Krvavé výjevy se střídají s obrazy drsného sexuálního násilí, ke slovu přijdou břitva nebo rýč oddělující hlavu od těla.

Osmatřicetiletý režisér Uklanski tvrdí, že na Divokém západě jej zajímají pouze filmy umělecké, jako je Mrtvý muž od Jima Jarmusche. „Polský western je výmysl, tudíž po obchodní stránce absurdita. Cože, Poláci chtějí předvést světu a Američanům, jak má vypadat western?! Představa, že takhle budou lidé žasnout, mě lákala o to víc, abych svůj projekt uskutečnil,“ říká režisér.

Pochod neprošel
„Abych řekl pravdu, nejdřív jsem si myslel, že je to parodie, ale oni to myslí úplně vážně,“ přiznal Holas. Zvláštnímu stylu filmu přizpůsobil také svou hudbu, které s nadsázkou říká „minimalisticko-bluesovo-psychedelická“. Některé její části napsal čistě pro zábavu, už s vědomím, že je tvůrci nepřijmou.

„Neprošel třeba marš, kterým jsem navrhoval podbarvit zběsilou střílečku na Rodena. Nebo kytarové blues do rytmu, kterým ve filmu při stavbě šibenice zatloukají hřebíky. To už se smáli se mnou,“ vykládá Holas. Naopak si zakládal na jedné něžné melodii a dnes je rád, že ji také odmítli: „Udělám si z ní písničku.“

V polském režisérovi potkal člověka, který rád provokuje. Letní láska sice míří do polské distribuce, kvůli své výlučnosti však bude spíše předmětem festivalových diskusí.

Ostatně jméno Uklanski oblétlo svět už díky kolekci fotografií vystavené i v Londýně, na nichž byli zachyceni herci v uniformách nacistických důstojníků z různých filmů. Výstavu totiž tehdy veřejně napadl jeden z nich, herec Daniel Olbrychski. A polský umělecký western Letní láska si kontroverzní pověst určitě vyslouží také.

Autoři: ,

Tipy z televizního programu

Recenze: Pojedeme k moři 70 %, Oko dravce 60 %, Plán útěku 60 %, Kryštůfek Robin 60 %, Trans 60 %, Brak 55 %

Klíčová slova: Policie Modrava, Linka, Comeback, Show Jana Krause

Nepřehlédněte: 28. 6. - 6. 7.

Nejčtenější

Češi jsou nejvtipnějším národem světa, tvrdí Palin z Monty Python

Michael Palin s rytířským řádem sv. Michala a sv. George (12. června 2019)

Michael Palin z legendární britské komediální skupiny Monty Python považuje Čechy za nejvtipnější národ na světě. V...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Ed Sheeran na svém prvním pražském koncertě 12. 2. 2015 v pražské Tipsport Areně

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Hudební kalendář 2019: Největší koncerty českých a slovenských interpretů

Skupina Kabát na festivalu České Hrady CZ ve Švihově

Rok 2019 je jubilejní pro řadu českých a slovenských interpretů a nejčastější volbou pro velkolepou oslavu je O2 arena....

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Další z rubriky

RECENZE: Druhý Tajný život mazlíčků stále baví, ale zároveň se moc drobí

Záběr z animovaného filmu Tajný život mazlíčků 2

Na animovaný snímek Tajný život mazlíčků přišlo před třemi lety jen v Česku do kin více než půl milionu diváků a...

PRVNÍ DOJMY: Rozervané mondénní paničky bloumají telenovelou Milenky

Hrdinky seriálu Milenky

Když se zdá, že český seriál došel na vrchol pokleslosti, zasáhnou Slováci. Vedle titulu Milenky, který letní Nova...

VIDEO: Divoké večírky uprostřed totality. První ukázka Pražských orgií

Film Pražské orgie podle slavné knihy Philipa Rotha

Čím méně svobody, tím větší orgie, vzkazuje film režisérky Ireny Pavláskové Pražské orgie, natočený podle slavné...

Najdete na iDNES.cz