Z filmu Černý Petr

Z filmu Černý Petr | foto: NFA

Ahoooj! Slyšíš ten rozdíl? Formanův Černý Petr změnil pohled na dospívání

  • 1
V roce 1964 přivedl do kin bezmála milion diváků, třiapadesát let poté se na plátno vrátí. Ještě předtím, již 4. září, se digitálně restaurovaný snímek Miloše Formana Černý Petr představí na festivalu v Benátkách, odkud si kdysi přivezl dvě trofeje.

Domácí obnovené premiéry budou 13. září v pražském kině Lucerna a 14. září v Kolíně, kde se Černý Petr v létě 1963 natáčel.

Snímku, jenž naprosto změnil způsob pohledu na dospívání směrem od socialistické lyriky ke generační skepsi, pomohly na svět dvě věci. Jednak přímluva Vojtěcha Jasného, který studoval v Moskvě, takže tehdy ještě patřil k režimním chráněncům, jednak nízké náklady, protože tenkrát se nakupila díla s vysokými rozpočty. Traduje se, že třeba pro velkou scénu taneční zábavy ušetřil Formanův tým peníze za komparz, když si pro kolínský stadion najal kapelu, na plakát napsal Vstup volný a záběry natočil s lidmi, kteří dorazili pod příslibem tancovačky zdarma.

Plakáty filmů Miloše Formana: Černý Petr

A když pak Černý Petr uspěl v Locarnu, kde byli jeho soupeři Godardovi Karabiniéři nebo Antonioniho Zatmění, a Forman vzápětí dostal první pozvání do New Yorku, začala se psát první kapitola jeho mezinárodně úspěšné kariéry.

Při obnově snímku se Národní filmový archiv radil jak s Formanem, tak s Ivanem Passerem, který na Černém Petrovi pracoval jako pomocný režisér. Během restaurátorských prací se totiž objevila jedna dosud neznámá scéna ze začátku filmu. Protože se do konečného střihu tenkrát nedostala, nestala se ani součástí restaurované verze, ale objeví se mezi bonusovými materiály na připravovaném DVD.

Hlavní roli šestnáctiletého mladíka, který v samoobsluze hlídá zákazníky a doma poslouchá otcovy poučky, ztvárnil Ladislav Jakim. Také jeho dráha se vymykala.

Forman ho obsadil už do svého prvního filmu Konkurs, v němž na zkoušky v divadle Semafor doprovází kamarádku. Rok poté dostal titulní roli v Černém Petrovi, následovaly snímky Každý mladý muž, Případ pro začínajícího kata, Přísně tajné premiéry, Nejkrásnější věk nebo Dlouhá bílá nit, ale také americká produkce Jatka č. 5.

Nicméně počátkem 70. let se Jakim začal věnovat právům, která vystudoval, poté působil jako advokát a před kameru se vrátil až v roce 1987 ve snímku Karla Smyczka o fotbalových fanoušcích Proč?, kde si zahrál vlastně sám sebe: obhájce. Zemřel v roce 1992 v šestačtyřiceti letech.