Cardinalovou a další hvězdy Febiofest neplatí

  17:01aktualizováno  17:01
Pořadatelé filmového festivalu Febiofest si mnou ruce. Zájem je letos velký. Během prvních pěti dní předprodeje se prodalo přes 16 tisíc lístků.

Aktuální snímky najdete ve fotogalerii.
Na videoreportáž se podívejte ve videogalerii.

"Oproti loňskému roku je zájem o předprodej na pražskou část přehlídky o patnáct procent vyšší," uvedl ředitel festivalu Fero Fenič.

Největší zájem mají diváci o film Spojenec, jehož režisérem je Spike Lee, oscarový příběh z Afriky Nepohodlný a novinku Woodyho Allena nazvanou Match point - Hra osudu.

Pořadatelé slibují i zajímavé hosty. Kromě již dříve zmiňovaných jmen jako Claudia Cardinalová, Claude Lelouch nebo Julia Jentschová se na festivalu objeví Emilía Vašáryová nebo japonský režisér Rijúči Hiroki.

"O návštěvě Claudie Cardinalové jsme hovořili už minulý rok, byla však zaneprázdněna. Oslovili jsme ji i letos, původně však pozvání z časových důvodů nepřijala, poté se jí posunul časový plán a ona se rozhodla přijet," uvedl Fenič.

Všichni hosté, kteří se festivalu zúčastní, nedostávají od pořadatelů žádný honorář. "Cardinalová přijíždí z dobré vůle, my nic neplatíme, jak to bývá u jiných festivalů, hradím jen cestu a ubytování," dodal Fenič.

Magické číslo - 555 projekcí
Na Febiofestu se bude konat i světová premiéra českého filmu Indián a sestřička. "Jedná se o příběh z malého města a zachycuje téma rasové nesnášenlivosti," poznamenal programový ředitel Přemysl Martínek.

Podle jeho slov bude celkem uvedeno přes 284 filmů z 58 zemí. "Rozpočet festivalu se pohybuje okolo 20 milionů korun, což je například srovnatelné s rozpočtem festivalu animovaných filmů v Třeboni," dodal ředitel festivalu.

Na festivalu bude uvedeno na 555 projekcích 284 filmů z osmapadesáti zemí. Poprvé za dobu existence festivalu se bude české Febiofest prolínat s jeho slovenskou částí v Bratislavě. "Divákům nabídneme přes 250 představení," uvedl ředitel Slovenského filmového institutu Petr Dubecký.

Česká televize bude uvádět denně od čtvrtka 23. března do soboty 1. dubna vždy ve 22:15 festivalové zpravodajství nazvané Echo Febiofestivalu, kterou bude moderovat Bára Štěpánová.

Letos podruhé zařadila ČT do vysílání souběžně s Febiofestem dva celovečerní filmy související s festivalem. Půjde o film Ne jako cizinec, který televize odvysílá v neděli 26. března, a snímek s Claudií Cardinalovou Růžový panter, jenž mohou diváci vidět první aprílový den.

Na dnešní tiskové konference se uskutečnily i dva křty. V první řadě se křtila knížka Cestománie, kterou přišla šampaňským pokropit herečka Bára Štěpánová. Zpěvačka Hana Hegerová zase pokřtila DVD Fero Fenič - To nejlepší z krátkých filmů. DVD obsahuje sedm Feničových dokumentů, které byly ve své době zakázány.

Autoři:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Zajistěte stopy. Jak se vycpávkami nastavuje seriálový šlágr

Závěrečný díl premiérové třetí řady Policie Modrava se přehoupl přes 2,1 milionů diváků, čímž potvrdil její pozici...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

RECENZE: První akční školka či co to je. Rambo by je rozstřílel na cucky

Něco takového v českém filmu vážně ještě nevzniklo. Na druhou stranu nelze tvrdit, že by takový úkaz chyběl. Neboť...

Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Se Štěpánem mě pojí jen víra v dobro a přátelství s Matáskem, říká Pavel Kříž

Pokud se novinář rozhodne udělat rozhovor s Pavlem Křížem, alias Štěpánem Šafránkem z legendární filmové série Básníků,...

RECENZE: Ráj s Coca-Colou. Sněžný kluk ukazuje Čínu jako zemi zaslíbenou

V originále se jmenuje Abominable neboli odporný, do našich kin vstupuje animovaný příběh s distribučním názvem Sněžný...

Premium

Sourozenci Štréblovi z Ulice: Nežárlíme na sebe, do zelí si nelezeme

Celý život dělají hlavně divadlo. V poslední době však můžeme sourozence Annu a Jiřího Štréblovy vidět i v denním...

VIDEO: Leia je zpátky, příběh žije navěky, vzkazuje závěr Star Wars

Poslední díl Hvězdných válek, snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera, který jde do kin 19. prosince, zveřejnil finální...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz