Britské hvězdy se pyšní, že u nich se za legraci nevěší

  10:48aktualizováno  10:48
Tak hvězdné vyvrcholení snad karlovarský filmový festival nepamatuje. Závěrečné promítání snímku Kennetha Branagha Marná lásky snaha provázeli představitelé hned tří hlavních rolí. Po Alicii Silverstoneové přijeli i její kolegové - Natascha McElhoneová, známá ze snímků Ronin, Tichý nepřítel či Truman Show, a Timothy Spall, dvorní herec děl Mikea Leigha Tajnosti a lži či Páté přes deváté, jež nedávno vyznamenala britská královna. Při rozhovoru si oba Britové role rozdělili ideálně: kráska se víc usmívala, muž více mluvil a vtipkoval.

Marná lásky snaha je další, tentokrát muzikálovou variací na Shakespeara. U vás nekončí klasikové v povinné školní četbě?
T. S. - Právě v poslední době kult Williama Shakespeara ožívá díky filmům, od Branaghových přepisů po Zamilovaného Shakespeara...
N. E. - ... taky se líbila moderní verze Romea a Julie.

Nicméně zrovna lehké, muzikálové pojetí hry Marná lásky snaha provázejí kritické hlasy o nedůstojném znevažování velikána...
T. S. - Je pravda, že v Anglii existuje skupina tradicionalistů, kteří si přejí výhradně věrné, pietní adaptace Shakespeara, kritizují zejména jednu divadelní scénu, která Shakespearovy hry inscenuje vždy v překvapivém, originálním obalu - nechtějí vidět, že právě tou původností udržují mrtvého klasika naživu.
N. E. - Souhlasím, a to se právě stalo Branaghovi v tomhle filmu - učinil Shakespeara tak srozumitelným a přitažlivým, že to podle některých podezíravých lidí prostě ani nemůže být v pořádku.

Oba máte také hollywoodskou zkušenost. Existuje rozdíl mezi britským a americkým herectvím, nebo je to jen mýtus?
T. S. - Spíš mýtus, rozhoduje individualita. Ovšem v Británii může být herec dobrý, aniž by byl slavný, kdežto ve Státech má jen dvě krajní možnosti: buď je na špici, nebo jako by neexistoval.
N. E. - Taky navenek se herci chovají jinak. Britové se tváří, jako by jim na té práci ani nezáleželo a že jim stačí jít před kameru na poslední chvíli, Američané naopak předvádějí, jak moc vážně to berou, ale ve skutečnosti, "uvnitř", jsme stejní.

Ani jiný mýtus, filmařská řevnivost mezi Evropou a Hollywoodem, se vás, Britů, asi netýká - sdílíte přece společný jazyk...
T. S. - Ona se ta řevnivost příliš generalizuje, vždyť svět se nedělí jen na vysokorozpočtové studiové projekty v Americe a evropskou touhu po umělečtějším výrazu. I umělecký film je třeba prodávat, a takové vznikají i na americké nezávislé scéně. Pokud jde o angličtinu, v tom máme samozřejmě výhodu, protože hlavně Američané, ale ani Britové nemají v lásce titulky. Ovšem jedna odlišnost mě napadá. Britské filmy nemají tolik happy endů. Horší je, když točí Britové v Americe a podléhají tomu, co je tam populární - střídají viktoriánské látky a odvozeniny Tarantina.

Jednu specialitu jste vynechal - nebo jí britský humor není?
T. S. - Ale ovšem, já si dokonce myslím, že náš humor má kořeny právě v přísné, konzervativní viktoriánské době, nesené ve jménu rozšiřování impéria a britské nadřazenosti. A tuhle sešněrovanou éru začali lidé zesměšňovat, šťourali a popichovali, což klidně mohli, protože za legraci v Británii nikdy nikoho nepověsili.
N. E. - Třeba satirický časopis Punch rýpe do režimu už čtyři sta let, ale chytře, takže ho snad ani nemohli zakázat...
T. S. - ... už v osmnáctém století tam tiskli karikatury královské rodiny včetně otylého prince, co vypadal jak nafouklé zvíře. A nikomu tu nevadilo, i královna Alžběta měla pro žert a ironii slabost, proto taky milovala Shakespeara.

Za smích se nikdy netrestalo - víte vůbec, v jak šťastné zemi žijete?
T. S. - To si pište, že vím. Každé ráno děkuji Pánubohu, nikdy nepřestanu být vděčný za to, že jsem se narodil v Anglii.

Natascha McElhoneová a Timothy Spall na karlovarském filmovém festivalu.

Autor:

Nejčtenější

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Z filmu Metallica: Francie na jednu noc

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Ed Sheera, Metallica nebo Billie Eilish, na...

Oldřich Kaiser prodělal infarkt. Skončil na jednotce intenzivní péče

Oldřich Kaiser (1. března 2017)

Herec Oldřich Kaiser (64) skončil po prodělaném infarktu myokardu na jednotce intenzivní péče v jedné z pražských...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Hudební kalendář 2019: Největší letní festivaly v Česku

Rock for People 2018

Festivalová sezona začala letos brzy. Po celé republice od května do září probíhají desítky hudebních přehlídek, které...

Další z rubriky

Poprvé v bondovce bude agentem 007 žena, černošská herečka Lashana Lynchová

Britská herečka Lashana Lynchová ve filmu Captain Marvel

Novým tajným agentem s označením 007 bude po Danielu Craigovi poprvé v dějinách bondovek žena a černoška, britská...

VIDEO: Před pikolou za pikolou. Schovává se ubohá Krvavá nevěsta

Krvavá nevěsta

I hvězdy jako Andie MacDowellová se nechaly zlákat do hororu s neobvyklou zápletkou, který přijde do kin 22. srpna pod...

KOMENTÁŘ: Mizerných dvě stě tisíc korun je dělí od nesmrtelnosti

Moderátor Marek Eben uvedl 29. června 2019 zrestaurovaný film Spalovač mrtvol...

Seznam je to úctyhodný a zároveň smutný. Úctyhodný, protože obsahuje jména našich velkých filmařských mistrů; smutný,...

Najdete na iDNES.cz