Z východu nebo západu, hlavně bojovat proti té nacistické sprosťárně

  11:57aktualizováno  11:57
V jednom záznamu stojí: „Zase nám odešla jedna mašina, už aby Američané poslali svoje Liberatory.“ Další zápisek obsahuje stručný údaj: „Počasí se trochu zlepšilo. Cigarety, tabatěrka.“ A nechybí ani žádost tehdy sedmnáctileté dívky o přijetí k armádě; musela ještě půl roku počkat.

Emil Boček má za sebou jako pilot-stíhač československé 310. stíhací perutě 26 operačních letů. Říká o sobě, že je z žijících pilotů RAF ten nejmladší. | foto: Post Bellum

Na půdorysu dokumentu Bojovníci ze západní a východní fronty – deníček RAF, který v nedělní premiéře uvede ČT, vzpomínají lidé, kteří za druhé světové války oblékali uniformy britského královského letectva, bojovali u Tobruku či prošli frontou na území Sovětského svazu. Emil Boček, Pavel Vranský, Viktor Velemín, Pravomil Raichl. Někteří se už odvysílání snímku, který natočil režisér Oliver Malina Morgenstern, nedožili, za jiné mluví jejich potomci. Například muzikant Richard Tesařík vypráví o svém otci, nositeli titulu Hrdina Sovětského svazu, který byl přesto vězněn.

Slovo dostali rovněž historikové jako Zdenko Maršálek nebo Jaroslav Čvančara, ale také básník Jaroslav Seifert s citátem To kalné ráno, to si pamatuj, mé dítě, odkazujícím k 14. březnu 1939.

Neschází současná podoba památných míst od Normandie po Buzuluk, ale hlavně pozoruhodné osudy propojené společným motivem. Tehdy neřešili, jestli se probít raději k východní, či k západní jednotce, ostatně podle historiků si nemohli ani vybírat. Podstatné bylo, jak líčí jeden z pamětníků, který se shodou okolností dostal i s bratrem pomocí dunajského parníku a turecké lodi až k Tobruku, „bojovat proti té sprosťárně a ponížení“.

Fotogalerie

Samy útěky z obsazeného Československa znamenaly riziko, ať pokusy končily na slovensko-maďarském pomezí v úřadovnách gestapa, nebo v sovětských lágrech. Tak třeba Ivan Solovka putoval z věznice v Poltavě, kde se v jedné cele tísnilo na padesát lidí, až do sibiřské tajgy, kde si věznici museli postavit vlastníma rukama.

Bojovat často odcházely celé mužské části rodin. „Máma tak vypravila za hranice tátu, mne i bratra, jenže tatínka pak Ludvík Svoboda odmítl do jednotky vzít kvůli jeho věku a zdraví,“ líčil Vranský.

Samostatnou kapitolu snímku tvoří takzvané Wintonovy děti, včas odvezené před Hitlerem do Anglie, kde se pak hlásily do služby, sotva dosáhly dospělosti – jako Margita Rytířová pracující na letišti nebo Jiří Kafka coby střelec a radista.

A hořkou tečku tvoří perzekuce hrdinů ze strany komunistického režimu. Západní odbojáři byli „imperialisté“ – a ti východní zase mohli vyprávět pravdu o gulagu.

Nejčtenější

Zemřel hudebník Ric Ocasek. Exmanželovi topmodelky Pořízkové bylo 75 let

Hudebník Ric Ocasek s manželkou Pavlínou Pořízkovou na snímku z roku 2009.

Zemřel rockový hudebník a producent Ric Ocasek. Bývalému manželovi topmodelky Pavlíny Pořízkové bylo 75 let. Zpěváka...

PRVNÍ DOJMY: Je Nabarvené ptáče dobrý film? Rozhodně pro to dělá maximum

Teaser k filmu Nabarvené ptáče

O Nabarveném ptáčeti už se ví skoro všechno. Jak se slavně probilo na festivaly v Benátkách a Torontu, že mu jedni...

VIDEO: Dagmar Havlová je zase komička. Na domovní schůzi Vlastníků

Z natáčení komedie Vlastníci

Komedie pro ty, kdo to nezažili. Tak si říká novinka režiséra a scenáristy Jiřího Havelky Vlastníci, která zamíří do...

RECENZE: Film Nabarvené ptáče je pásmo obrazů. I když nádherných

Druhá ukázka z filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče

Coby producentský čin představuje Nabarvené ptáče nesporně událost roku, před níž se sluší hluboce smeknout. Jako film,...

PRVNÍ DOJMY: To se ví, že to má být zábava. Ale pozor, tady se lže

Aleš Háma a Halina Pawlowská v pořadu To se ví

Falešné zprávy, zavádějící titulky, nebo naopak neuvěřitelné, přesto pravdivé fotografie glosují Halina Pawlowská a...

Další z rubriky

V 49 letech zemřel Brian Turk, další tvář původního Beverly Hills 90210

Americký herec Brian Turk

Po nedávném skonu Luka Perryho odešel další představitel jednoho z hrdinů seriálu Beverly Hills 90210. Herec Brian Turk...

VIDEO: Zabijeme ho, věří Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička coby Staříci

Ze snímku Staříci

Po předpremiéře na letošním karlovarském festivalu vejde 17. října do kin film Staříci, v němž se Jiří Schmitzer a...

Legendární Král Šumavy byl komunistický thriller i dobový film pro kluky

Z filmu Král Šumavy

K názvu legendárního filmu Král Šumavy přidává kniha výmluvný podtitul „komunistický thriller“. Kolektivní monografie,...

RECENZE: Snímek Ad Astra zdobí Brad Pitt. Jinak jen stíhá Gravitaci

Záběr z filmu Ad Astra

Shodou okolností se Donald Sutherland, Tommy Lee Jones a Loren Dean potkali už ve filmu Vesmírní kovbojové. Nyní putují...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBNÍ LINKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz