Bojovníci o Lvy se ukazují v Lucerně

  12:00aktualizováno  12:00
Pražské kino Lucerna nabízí až do 15. ledna ve své kavárně výstavu filmových plakátů ke snímkům usilujícím o Českého lva.
Český lev

Český lev - Sošky pro vítěze filmových cen Český lev | foto: Vachler Art Company

Mezi dvaadvaceti tituly, na něž se regule soutěže vztahují, je například na zahraničních festivalech loni nejoceňovanější film - komorní příběh Bohdana Slámy Štěstí, který Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) navrhla k nominaci na Oscara.

Šanci má také komedie Filipa Renče Román pro ženy, která byla nejnavštěvovanějším snímkem roku 2005, a dále například Šílení Jana Švankmajera i Zelenkovy Příběhy obyčejného šílenství.

Zastoupeny budou také koprodukční projekty s premiérou v roce 2005; například Ševčíkův Restart, natočený ve spolupráci s finskými partnery, a celovečerní debut britského režiséra a scenáristy Steena Agra, žijícího v Praze, s názvem Sklapni a zastřel mě.

Nominace loňského ročníku budou v tomto oznámeny 1. února, výsledky pak 25. února. Oba slavnostní večery bude vysílat Česká televize.

Ceny Český lev, iniciované potřebou ocenit tvůrčí počiny domácí filmové tvorby a filmové distribuce, se udělují od roku 1993.

Autorem projektu je společnost Vachler Art Company. V hlavních kategoriích jsou zastoupeny všechny české a koprodukční celovečerní filmy, které byly premiérově uvedeny do kin v České republice během jednoho kalendářního roku.

Oceněn je též nejlepší zahraniční film, distribuovaný v České republice ve zmíněném období. O jedné z cen rozhodují diváci, jde o nejnavštěvovanější film.  V prvních dvou ročnících hodnotila snímky stočlenná odborná porota složená z filmových tvůrců, kritiků, publicistů a producentů. Od roku 1995 tvoří jury členové ČFTA, jejímž prezidentem je kameraman Miroslav Ondříček.

Mezi zvláštními cenami, které nejsou spojeny s tradiční křišťálovou soškou, jsou plaketa za nejlepší filmový plakát, ocenění filmových kritiků a čtenářů časopisu Premiere, cena ČFTA za nejlepší audiovizuální počin roku a také Plyšový lev. Toho udělují filmoví novináři nejméně oblíbenému snímku.

Podle mluvčí paláce Lucerna Andrey Vernerové bude další výstavou v kavárně kina expozice fotografií nazvaná Nepálem kolem Anapuren.

Mezi autory sedmdesáti snímků budou Ondřej Nachtigall, Martin Pošvic, Roman Blažíček a Roman Foubík. Tato výstava potrvá v Lucerně od 16. ledna do 5. února.

 

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Hudební kalendář 2019: Koncerty světových hvězd, které nesmíte prošvihnout

Rok 2019 zpříjemní hudebním fanouškům vystoupení řady hvězd. Přijedou Eros Ramazzotti nebo Andrea Bocelli. Podívejte se...

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Karel Gott byl s koncem smířený. Proč bych se měl rouhat? přemítal

Kdysi řekl, že ho fascinuje dostávat se na novou půdu. A dobývat ji. Pomalu, kousek po kousku. Dobyl ji znovu, když se...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Havel se v Pražských orgiích objeví U Fleků, prozradila Pavlásková

Režisérka a scenáristka Irena Pavlásková má pověst ženy, která si umí jít za svými sny. Potvrzují to i okolnosti vzniku...

Premium

Když měkké polské slovo v češtině zní vulgárně. Jak se natáčel Princip slasti

Tři useknuté ruce, tři země, tři kriminalisté. Na obrazovky míří ambiciózní česko-polsko-ukrajinský krimiseriál Princip...

VIDEO: Dělej víno, co sama chceš pít, radí Postránecký ve filmu 3Bobule

Posmrtně zazní hlas Václava Postráneckého v komedii 3Bobule, která přijde do kin 12. března 2020. V ukázce předává...

Kinům opět vládl Joker, Pražské orgie startovaly až na osmém místě

Ačkoliv měly k dispozici 133 kin, nejvíce ze všech aktuálních titulů, zlákaly do nich Pražské orgie při svém...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz