Boj o Lvy: Rok ďábla, Výlet a Smradi

  • 61
Letošní bitva o České lvy má trojici favoritů. Ve třech hlavních kategoriích - nejlepší film, režie a scénář - se opakují stejná jména nominovaných. Podle čtenářů iDNES je Nejlepším filmem loňského roku Rok ďábla.

V sobotu se spolu utkají autorská hudební hříčka režiséra Petra Zelenky Rok ďábla, rovněž autorská tragikomedie Alice Nellis Výlet a rodinné drama Smradi, jež natočil Zdeněk Tyc podle scénáře Terezy Boučkové.

V anketě iDNES pro Rok ďábla hlasovalo 737 lidí. Výletu dalo hlas 222 čtenářů, Smradi zůstali s 99 hlasy na třetím místě. Jeden z hlasujících pro vítězný snímek, který si letos odnese hlavní lví sošku, bude vylosován a získá digitální fotoaparát od společnosti Nextra.

Večer s netradičními moderátory
Nominačním večerem, který měl letos na televizních obrazovkách premiéru, provázeli Theodor Skrýbl a Leopold Šamil, pod jejichž parukami, vousy a dalšími zmatečnými doplňky se skrývali tradiční moderátoři finále Českých lvů Jaroslav Dušek a Martin Zbrožek. V rámci mystifikací ovšem hlasatelka již před začátkem přenosu uvedla, že podobnost nových moderátorů je se známou dvojicí čistě náhodná.

Dušek totiž údajně v průběhu vysílání natáčel znělku pro hlavní večer Českých lvů, a to na jižním pólu. "Je tady strašná zima, tučňáci odmítají natáčet," řekl Dušek ve fingovaném přímém televizním vstupu.

Ještě není rozhodnuto
„Vůbec však není rozhodnuto, hlasovat se bude znovu,“ upozornil po středečním nominačním večeru vysílaném na ČT 2 výkonný ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler.

Od loňska totiž přijali i naši akademici zahraniční dvoukolový systém, takže už ve finále nevítězí prostá většina hlasů z prvního kola, nýbrž všichni členové akademie, i ti, kdo se prvé volby neúčastnili, mohou vybírat vítěze v kole druhém - vždy ze tří nominovaných. „Letos hlasovaly asi dvě třetiny ze sto padesáti členů,“ dodal Vachler, účast v druhém kole bývá zpravidla ještě vyšší.

Nejvíce šancí má Rok ďábla
Statisticky vzato má nyní nejvyšší šance Rok ďábla s deseti nominacemi, k nimž si ve středu připsal ještě cenu za nejlepší filmový plakát. Výlet dostal osm nominací, navíc také již ve středu obdržel plaketu filmových kritiků, která následovala krátce po jiné novinářské ceně, trofeji Kristián udělené Výletu na Febiofestu. Alice Nellis si cen od kritiků tradičně váží: „Je to něco jiného než ceny od kolegů, sama vím, jak těžko se rozhoduje filmařům o jiných filmařích, proto nerada usedám do porot,“ říká režisérka.

"Jsem úplně unešena," pronesla Nellis na nominačním večeru - s poukazem na to, že nikdy neviděla filmového kritika v obleku. Nyní přebrala cenu z rukou tří filmových kritiků v oblecích, kteří vytvořili trio Dlouhý, Široký a Bystrozraký. "Z ceny máme opravdu obrovskou radost," dodala pak vážně.

Tycovi Smradi získali sedm nominací, mimo jiné i hereckou pro Ivana Trojana v hlavní roli, který byl souběžně nominován i za vedlejší postavu ve filmu Andrey Sedláčkové Musím tě svést. Před časem už byl na Českého lva navržen za Samotáře, se smíchem však odmítá tipovat, zda teď má naději spíš za Smrady, nebo za Musím tě svést. „Takhle vůbec nepřemýšlím. Hlavní je, aby lidi přišli do kina, je to vážně lepší než sedět u televize,“ vzkazuje Trojan.

Po vyhlášení nominací v kategorii Hlavní mužský herecký výkon vyzval Skrýbl alias Dušek svého moderátorského kolegu, aby předvedl opravdu mužský výkon. Poté dvojice provedla akrobatickou kreaci a doprovodila ji další ze smyšlených historek, které provázely celý večer.

Z 15 novinek je 8 nominováno
"Opravdu se urodilo a je z čeho vybírat," řekl na nominačním večeru Dušek. Z patnácti novinek roku 2002 jich do nominací proniklo osm. Za ústřední trojici favoritů se zařadila romantická Andělská tvář ve čtyřech převážně výtvarných kategoriích, eroticko-politický thriller Musím tě svést i animované Fimfárum Jana Wericha mají shodně po třech nominacích, po dvou želízkách v ohni si připsaly generační debut Děvčátko a drogový thriller Perníková věž.

Během nominačního večera byly uděleny ještě dvě ceny. Český lev za nejlepší zahraniční film připadl dílu španělského tvůrce Pedra Almodóvara Mluv s ní, ověnčenému Zlatým globem či titulem Evropský film roku. Cenu vyhlásil ministr zahraničí Cyril Svoboda.

V anketě čtenářů časopisu Cinema porazil české snímky Rok ďábla a Výlet divácký hit sezony, první díl ságy Pán prstenů: Společenstvo prstenu. Stejný snímek má na 1. března zajištěného také Českého lva - pro nejnavštěvovanější film roku.

Martin Zbrožek jako Leopold Šamil a Jaroslav Dušek jako Theodor Skrýbl - moderátoři nominačního večera filmových cen Český lev 2002.

Nominace na České lvy 2002.

Nominace na České lvy 2002.