Boj o Lvy: Rok ďábla, Výlet a Smradi

  13:43aktualizováno  13:43
Letošní bitva o České lvy má trojici favoritů. Ve třech hlavních kategoriích - nejlepší film, režie a scénář - se opakují stejná jména nominovaných. Podle čtenářů iDNES je Nejlepším filmem loňského roku Rok ďábla.

V sobotu se spolu utkají autorská hudební hříčka režiséra Petra Zelenky Rok ďábla, rovněž autorská tragikomedie Alice Nellis Výlet a rodinné drama Smradi, jež natočil Zdeněk Tyc podle scénáře Terezy Boučkové.

V anketě iDNES pro Rok ďábla hlasovalo 737 lidí. Výletu dalo hlas 222 čtenářů, Smradi zůstali s 99 hlasy na třetím místě. Jeden z hlasujících pro vítězný snímek, který si letos odnese hlavní lví sošku, bude vylosován a získá digitální fotoaparát od společnosti Nextra.

Večer s netradičními moderátory
Nominačním večerem, který měl letos na televizních obrazovkách premiéru, provázeli Theodor Skrýbl a Leopold Šamil, pod jejichž parukami, vousy a dalšími zmatečnými doplňky se skrývali tradiční moderátoři finále Českých lvů Jaroslav Dušek a Martin Zbrožek. V rámci mystifikací ovšem hlasatelka již před začátkem přenosu uvedla, že podobnost nových moderátorů je se známou dvojicí čistě náhodná.

Dušek totiž údajně v průběhu vysílání natáčel znělku pro hlavní večer Českých lvů, a to na jižním pólu. "Je tady strašná zima, tučňáci odmítají natáčet," řekl Dušek ve fingovaném přímém televizním vstupu.

Ještě není rozhodnuto
„Vůbec však není rozhodnuto, hlasovat se bude znovu,“ upozornil po středečním nominačním večeru vysílaném na ČT 2 výkonný ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler.

Od loňska totiž přijali i naši akademici zahraniční dvoukolový systém, takže už ve finále nevítězí prostá většina hlasů z prvního kola, nýbrž všichni členové akademie, i ti, kdo se prvé volby neúčastnili, mohou vybírat vítěze v kole druhém - vždy ze tří nominovaných. „Letos hlasovaly asi dvě třetiny ze sto padesáti členů,“ dodal Vachler, účast v druhém kole bývá zpravidla ještě vyšší.

Nejvíce šancí má Rok ďábla
Statisticky vzato má nyní nejvyšší šance Rok ďábla s deseti nominacemi, k nimž si ve středu připsal ještě cenu za nejlepší filmový plakát. Výlet dostal osm nominací, navíc také již ve středu obdržel plaketu filmových kritiků, která následovala krátce po jiné novinářské ceně, trofeji Kristián udělené Výletu na Febiofestu. Alice Nellis si cen od kritiků tradičně váží: „Je to něco jiného než ceny od kolegů, sama vím, jak těžko se rozhoduje filmařům o jiných filmařích, proto nerada usedám do porot,“ říká režisérka.

"Jsem úplně unešena," pronesla Nellis na nominačním večeru - s poukazem na to, že nikdy neviděla filmového kritika v obleku. Nyní přebrala cenu z rukou tří filmových kritiků v oblecích, kteří vytvořili trio Dlouhý, Široký a Bystrozraký. "Z ceny máme opravdu obrovskou radost," dodala pak vážně.

Tycovi Smradi získali sedm nominací, mimo jiné i hereckou pro Ivana Trojana v hlavní roli, který byl souběžně nominován i za vedlejší postavu ve filmu Andrey Sedláčkové Musím tě svést. Před časem už byl na Českého lva navržen za Samotáře, se smíchem však odmítá tipovat, zda teď má naději spíš za Smrady, nebo za Musím tě svést. „Takhle vůbec nepřemýšlím. Hlavní je, aby lidi přišli do kina, je to vážně lepší než sedět u televize,“ vzkazuje Trojan.

Po vyhlášení nominací v kategorii Hlavní mužský herecký výkon vyzval Skrýbl alias Dušek svého moderátorského kolegu, aby předvedl opravdu mužský výkon. Poté dvojice provedla akrobatickou kreaci a doprovodila ji další ze smyšlených historek, které provázely celý večer.

Z 15 novinek je 8 nominováno
"Opravdu se urodilo a je z čeho vybírat," řekl na nominačním večeru Dušek. Z patnácti novinek roku 2002 jich do nominací proniklo osm. Za ústřední trojici favoritů se zařadila romantická Andělská tvář ve čtyřech převážně výtvarných kategoriích, eroticko-politický thriller Musím tě svést i animované Fimfárum Jana Wericha mají shodně po třech nominacích, po dvou želízkách v ohni si připsaly generační debut Děvčátko a drogový thriller Perníková věž.

Během nominačního večera byly uděleny ještě dvě ceny. Český lev za nejlepší zahraniční film připadl dílu španělského tvůrce Pedra Almodóvara Mluv s ní, ověnčenému Zlatým globem či titulem Evropský film roku. Cenu vyhlásil ministr zahraničí Cyril Svoboda.

V anketě čtenářů časopisu Cinema porazil české snímky Rok ďábla a Výlet divácký hit sezony, první díl ságy Pán prstenů: Společenstvo prstenu. Stejný snímek má na 1. března zajištěného také Českého lva - pro nejnavštěvovanější film roku.

Martin Zbrožek jako Leopold Šamil a Jaroslav Dušek jako Theodor Skrýbl - moderátoři nominačního večera filmových cen Český lev 2002.

Nominace na České lvy 2002.

Nominace na České lvy 2002.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Ondřej Vetchý posílí Cimrmany, ač ho po škole nejprve jako herce zapudili

Do své 52. sezony vstoupilo Divadlo Járy Cimrmana po smutném létě, kdy brzy po sobě odešly jeho dvě výrazné tváře. I...

PRVNÍ DOJMY: Křepčení na hrobě, nebo pocta? StarDance začala Gottem

Muselo to být ošemetné rozhodování. Totiž jestli první díl StarDance, který náhodou vyšel na den státního smutku,...

Vivat Vlasta! Do „života čtvrtého“ vyprovodil Chramostovou dlouhý potlesk

Státní hymna a dlouhotrvající potlesk v zaplněném Národním divadle vyprovodily zesnulou herečku Vlastu Chramostovou....

RECENZE: Eurokriminálka Princip slasti. Cestopis zabírá líp než vražda

Části ženských těl poházené po třech městech mají účel i efekt. Horší je, že vyšetřovatelé z daných zemí se v...

RECENZE: Angelina Jolie a Michelle Pfeifferová vedou Hru o trůny tchyní

Pět let po prvním snímku se Angelina Jolie a Elle Fanningová vracejí do rolí kouzelné vládkyně temných blat a její...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Z kříže vypadá nebe jinak, tvrdí filmový Ježíš

Vypadá to na nekonečný příběh. Už od premiéry v roce 1988 stíhaly snímek Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista...

Premium

Streisandová sekýrovala, Falk česky chválil knedlíky, vzpomíná Kabourek

Politický vězeň, emigrant, pilot vrtulníku i letadla, kameraman, osvětlovač a také oblíbenec filmových hvězd Alana Aldy...

DO KINA: Jiří Mádl v akci, Angelina Jolie v pohádce a k tomu Staříci

Kolekce novinek týdne obsahuje netypické útvary jako krátkometrážní filmy nebo animované pásmo. V pokračování Zloby se...

VIDEO: Zase to bude vichřice vášně, slibuje komedie Špindl 2

Dva roky po prvním Špindlu přijde 5. prosince do kin pokračování komedie ze zimních hor. Vyměnili se hrdinové, které...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz